صعود پرقدرت دلار در مقابل ارزهای دیگر

صعود پرقدرت دلار در مقابل ارزهای دیگر به گزارش آنی بازار یورو و پوند حمایت های مهم خویش را در مقابل دلار از دست دادند.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، عجله ای برای تغییر سیاست های حمایتی فعلی در میان مقامات اروپایی دیده نمی گردد و این مسئله امکان دارد در ایام آتی فشار بر روی ارز واحد اروپایی را افزیش دهد، مسئله ای که به نفع صعود دلار و از دست رفتن کانال های فعلی یورو خواهد شد. کلاس نات- از مدیران بانک مرکزی اروپا- در مصاحبه ای گفته است با عنایت به محدودیت ها در سیاست گذاری پولی، لازم است تا سیاست های گذاری های مالی برای سالهای پیش رو از انعطاف پذیری لازم برخوردار باشند.
با بهبود وضعیت استخدام ها، در اولین هفته از ماه ژوئن شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۱۶ هزارنفری به ۳۷۶ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی به ثبت رسید که انتظار می رود روند متقاضیان صعودی باشد و به ۴۰۰ هزار نفر برسد. بیشترین کاهش در شمار متقاضیان در ایالت های نیویورک، میشیگان، ورمونت و فلوریدا به ثبت رسیده است. از سوی دیگر اما در جورجیا، واشنگتن و ایلینوی روند صعودی حفظ شده است.
فشار تورمی ناشی از احیای سریع تقاضا به صورت واضحی در اقتصادهای بزرگ رو به افزایش است. نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به می به مثبت ۱.۳ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۴ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ پیشبینی شده توسط کارشناسان بوده، بیشتر از همه تحت تاثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است. این بالاترین تورم ثبت شده ۱۰ ماه اخیر در چین بوده است. در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکا هم شرایط مشابهی برقرار است و تورم، رو به جلو حرکت می کند.
مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام نمود در سه ماه نخست سال جاری متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۰.۳ درصد و منفی ۰.۲ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۰.۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرده است. هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به مارس در سطح منطقه یورو به صورت متوسط منفی ۱.۳ درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به صورت متوسط منفی ۱.۲ درصد بوده است.
روزهای خوب یوان در مقابل اسکناس سبز به لطف تقویت دنباله دار ذخایر ارزی چین ادامه دارد. جدید ترین آمارها نشان داده است میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه می به روند صعودی خود ادامه داده است؛ حتی در زمانی که بانک مرکزی چین در هفته های اخیر دست به تزریق گسترده نقدینگی به بازار زده است. آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام نموده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۲۳.۶۲ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۲ میلیارد دلار رسیده است.
بعد از دیدارهای مختلف مقامات آمریکایی و چینی که معامله گران را به آتش بس موقت در روابط دو اقتصاد بزرگ جهان امیدوار کرده بود، تنش های بین دو طرف به دنبال اعمال تحریم های جدید آمریکا بر ضد شرکتهای چینی باردیگر بالا گرفته است. وزارت خزانه داری آمریکا در اطلاعیه ای اعلام نمود ۲۸ شرکت دیگر چینی را به علت ارتباط با ارتش چین تحریم کرده است تا بدین ترتیب تعداد شرکتهای تحریم شده چینی به این علت توسط آمریکا به رقم بی سابقه ۵۹ شرکت برسد.
عملکرد نه چندان درخشان دلار در سال ۲۰۲۱، بعضی از بانکهای مرکزی را در سرتاسر جهان به واکنش واداشته است تا بدین ترتیب اجازه تقویت بیش از اندازه آنها مقابل دلار داده نشود. در چین، بعضی از منابع خبری گزارش داده اند بانک مرکزی این کشور با هدف تضعیف عمدی یوان مقابل دلار به بانک ها دستور داده است تا نسبت دلار از سپرده های خویش را بالا ببرند. چینی ها نگران اند تقویت بیش از اندازه یوان مقابل دلار سبب کاهش رقابت پذیری محصولان چینی مقابل همتایان آمریکایی آنها در بازارهای جهانی شود.
مسیر تورمی در خیلی از کشورهای اروپایی در حالت نگران کننده ای قرار گرفته است: طبق اعلام مرکز آمار آلمان، نرخ تورم در ماه آوریل به بالای نرخ دو درصدی رسیده است. متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۲.۵ درصد بوده که ۰.۵ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم همینطور بالاترین تورم مثبت ثبت شده در ۱۳ سال گذشته در این کشور به حساب می آید و کار بانک مرکزی را برای اتخاذ رویکرد انبساطی دشوار خواهد ساخت.
فشار فروش روی دلار در هفته های اخیر و بعد از رسیدن نرخ تورم آمریکا به بالاترین سطح ۲۹ سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته تا جایی که بازدهی دلار در مقابل ارزهای مهم در ماه های آوریل و می منفی بوده است. با این وجود دیگر رقبای دلار هم به علت وضعیت نامناسب اقتصادی دیگر کشورها در ماه های اخیر نتوانسته اند اختلاف خویش را با دلار به طرز معناداری زیاد کنند و این مسئله سبب شده است تا بعضی از تحلیل گران انتظار افزایش قیمت دلار را در نیمه دوم سال جاری داشته باشند.
سرانجام بعد از حدود یک سال میزان تولید ناخالص داخلی آمریکا از ۲۱ تریلیون دلار عبور کرد. آن طور که مرکز آمار آمریکا اعلام نموده، در ماه می حجم تولید ناخالص داخلی آمریکا در بازه ۱۲ ماهه منتهی به می به ۲۲ تریلیون و ۱۵۷ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار رسیده که بدین ترتیب، آمریکا جایگاه خویش را بعنوان بزرگ ترین اقتصاد جهان حفظ نموده است. همینطور بدهی ایالت های آمریکا دو تریلیون و ۱۲۰ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار و سهم هر شهروند آمریکایی از بدهی های دولت این کشور معادل ۳۷۱۲ دلار بوده است.
تابحال بیشتر از ۱۷۵ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۸۲۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۷۹۵ هزار و ۳۳۱ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۱۴ هزار و ۱۱۰ نفر، برزیل با ۴۸۲ هزار و ۱۳۵ نفر، هند با ۳۶۷ هزار و ۸۱ نفر، مکزیک با ۲۲۹ هزار و ۵۷۸ نفر و پرو با ۱۸۷ هزار و ۸۴۷ نفر بوده است.
فیلیپ وی- استراتژیست ارشد ارزی در بانک دی بی اس - اظهار داشت: مسئله مهم پیش روی بازار ارز این است که بانکهای مرکزی بخصوص فدرال رزرو تا چه زمانی می خواهند به رویه فعلی ادامه دهند. آن طور که از برخی گمانه زنی ها می توانیم برداشت نماییم این است که بزودی شاهد تغییر ریل سیاست گذاری خواهیم بود. ژانت یلن- وزیر خزانه داری آمریکا- هم تلویحا از افزایش نرخ بهره حمایت کرده چون که اعتقاد دارد این کار به تقویت رشد اقتصادی کمک خواهد نمود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۵۷ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۵۹۵ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۱۲ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۶۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۴۰۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۵ درصد پایین رفت و با رفتن به کانال ۱.۲۰ به ۱.۲۰۹ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۷ درصد افزایش به ۱۰۹.۷۵۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۹ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۹۸ یوان چین اعلام گردید.1400/03/22
14:35:33
5.0 از 5
460
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش