معاون سازمان ملی بهره وری:

شبكه سازی، رویكرد اصلی سازمان ملی بهره وری است

شبكه سازی، رویكرد اصلی سازمان ملی بهره وری است معاون سازمان ملی بهره وری ضمن اشاره به گذر از رسانه های اصلی به سمت رسانه های اجتماعی اظهار داشت: رویکرد ما برای تحقق وظایف قانونی در امر بهره وری،  شبکه سازی است.


«اسماعیل حبیبی» روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا درباره شبکه ملی بهره وری توضیح داد: طبق اسناد بالادستی، وظایف قانونی برای سازمان ملی بهره وری تعریف شده است که همچون آن میتوان به ترویج و فرهنگ سازی بهره وری و اشتراک گذاری تجارب بهره وری اشاره نمود و به جهت اینکه این وظایف را به نحو شایسته ای انجام دهیم، از رویکرد شبکه سازی استفاده کردیم.
وی اظهار داشت: رویکرد ما برای تحقق وظایف قانونی در امر بهره وری، شبکه سازی است چونکه اعتقاد داریم که در جهان امروز پارادایم مصرف تغییر کرده است و ما از رسانه های کلاسیک به رسانه های نوین و شبکه های اجتماعی گذر کرده ایم.
معاون ساماندهی شبکه ملی بهره وری اظهار داشت: در این فضا که فناوری اطلاعاتی و ارتباطی به همه فضاهای اجتماعی، سازمانی و فردی وارد شده و شیوه زندگی همه را تحت تأثیر قرارداده است، ما هم برای فرهنگ سازی و ایجاد فرهنگ بهره وری و مفهوم بهره وری، سعی کردیم از فضای موجود استفاده نماییم.
وی خاطرنشان کرد: ما با جامعه ای مواجه هستیم که ارتباطات عمومی جای خویش را ارتباطات افقی داده است و افراد با هم در چارچوب گروه های اجتماعی در ارتباط هستند و از هم تأثیر می پذیرند.
حبیبی با اشاره به اینکه در فضای موجود تصمیم گیری رویکرد شبکه سازی می تواند راهگشا باشد، اضافه کرد: نگاههای قبلی که یکسری رسانه های اصلی همچون تلویزیون، رادیو و مطبوعات داشته باشیم و فرهنگ سازی نماییم حدودا با فضاهای ارتباطی جدید جایگزین شدند و براین اساس رویکرد شبکه سازی انتخاب را کردیم.
وی تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که ذی نفعان بهره وری در یک فضای شبکه ای با هم ارتباط برقرار کنند و هم افزایی و هم راستایی لازم را انجام کنند.
معاون ساماندهی شبکه ملی بهره وری ضمن اشاره به این که اقدامات پراکنده ای در سرتاسر کشور انجام می شود، اظهار داشت: در دستگاههای اجرایی واحدهای مختلفی هستند که امورات بهره وری را پیگیری می کنند. همینطور انجمن های بهره وری، مشاوران بهره وری و فعالان دیگر بازیگرانی هستند که فعالیتهای بهره وری را انجام می دهند اما چون این اقدامات همراستایی و هم افزایی لازم را ندارند ازاین رو تاثیرگذاری خویش را آن طور که باید و شاید به نمایش نمی گذارند.
وی افزود: ما در شبکه ملی بهره وری به دنبال این هستیم که سازمان ملی بهره وری بعنوان یکی از نت های این شبکه، فضایی را ایجاد نماید که هم راستایی و هم افزایی صورت گیرد.
حبیبی اظهار داشت: اردیبهشت ماه سال جاری در یک مراسم رسمی با حضور معاون اول رئیس جمهوری شبکه ملی بهره وری رونمایی گردید البته باید اظهار داشت که شبکه یک مفهوم است و پرتال طراحی شده در واقع زیرساختی است که مفهوم را به حقیقت تبدیل کند.
وی افزود: نحوه کار آن به این شکل است که هر یک از بازیگران بهره وری شامل دستگاههای اجرایی، بنگاه های اقتصادی، دانشجویان، دانش آموزان، سازمان های مردم نهاد، شرکتهای مشاوره بهره وری و سفیران بهره وری، عضو این شبکه شوند و همه دست به دست هم دهند و این فرهنگ سازی شکل بگیرد.
به قول این مقام مسوول، افراد می توانند در شبکه ملی بهره وری به آدرس https: //net.npo.gov.ir/ ثبت نام و برای خود پروفایل ایجاد کنند و مجموعه فعالیت ها و تلاشهای خود در حوزه بهره وری را هم ثبت کنند و همینطور از دانش و تجارب سایر اعضا و رویدادهای آموزشی بهره مند شوند.
وی عنوان کرد: پایگاه دانش ملی بهره وری در چارچوب یکی از کارکردهای شبکه بوجود آمد و افراد می توانند به آخرین دانش روز در داخل وخارج از کشور دسترسی داشته باشند و براین اساس افراد می توانند در همه دسته بندی ها ثبت نام و پروفایل خویش را ایجاد کنند.
حبیبی با اشاره به اینکه ایران جزو سازمان بهره وری آسیایی (APO) است، اظهار داشت: سازمان بهره وری آسیایی فرصت های آموزشی و پژوهشی را در اختیار ما قرار می دهد که از داخل کشور نمایندگانی را معرفی می نماییم و با افرادی که از این موقعیت ها استفاده می نمایند در چارچوب باشگاه دانش آموختگان APO ارتباط خویش را حفظ می نماییم و دوره هایی که سپری کرده اند را بازتولید و برای مخاطبان داخلی با تعداد بیشتر دوره های آموزشی برگزار می نماییم.
وی تصریح کرد: بهره وری یک مفهوم عام، فراتر از یک ابزار و رویکرد است و باید به صورت یک فرهنگ درآید و در تار و پود جامعه تنیده شود و درصورتیکه ما بهره وری را یک نگرش و فرهنگ بدانیم می توانیم به موفقیت های لازم برسیم.
معاون ساماندهی شبکه ملی بهره وری اظهار داشت: ایجاد بانک تجارب برتر بهره وری بعنوان یکی از کارکردها و خدمات اصلی شبکه ملی بهره وری ایران بر این اساس بوده که با شناسایی و به اشتراک گذاری نمونه های موفق پروژه های ارتقای بهره وری در سطح کشور، ضمن ایجاد امید و خودباوری، امکان الگو برداری و نشاط و پویایی درخلال بازیگران و ذینفعان بهره وری فراهم گردد.
وی اشتراک گذاری تجارب پیشکسوتان و بازنشستگان بخش دولتی و خصوصی را از دیگر کارکردهای شبکه ملی بهره وری دانست و اظهار داشت: از این طریق، مسیرهای رفته باردیگر طی نشده و به جای آن در تکامل مسیر می کوشیم. در بانک اطلاعاتی بوجود آمده در تلاش هستیم تجارب مسئولان شامل موفق یا ناموفق ثبت، تحلیل و استفاده شود، البته ثبت تجربه ناموفق هم می تواند مانع از تکرار اشتباهات گذشته توسط مدیران آینده شود و به اندازه ثبت تجارب موفق اثرگذار خواهد بود.
این مقام مسوول اضافه کرد: کشورهای موفقی همچون ژاپن، مالزی و سنگاپور که در حوزه بهره وری موفق بودند، همه رویکرد فرهنگ سازی و ترویج بهره وری را داشتند و آموزش بهره وری را از خانواده شروع کردند. این کشورها نظام های آموزش و پرورش خویش را برپایه اصول و مفاهیم بهره وری بازطراحی کردند و ما هم برای موفقیت و بهره وری نیازمند این تغییر هستیم.
وی تصریح کرد: ما باید به بعد نرم افزاری که ایجاد فرهنگ بهره وری و ارتقای بینش بهره وری است بپردازیم و در کنار حکمرانی به مبحث فرهنگ و بعد نرم آن هم بپردازیم.


1400/04/11
16:30:23
5.0 / 5
475
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش