آخرین وضعیت تولید و فروش محصولات صنایع بورسی

آخرین وضعیت تولید و فروش محصولات صنایع بورسی بررسی ها از تازه ترین وضعیت شرکت های صنعتی پذیرفته شده در بورس حاکی از تداوم رشد شاخص تولید صنعتی آنها دارد و از میان شرکت های مورد بررسی تنها محصولات شرکت های خودروسازی بالا رفته است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، طبق اعلام پژوهشکده پولی و بانکی در ادامه روند صعودی تولید در بخش صنعت، شاخص تولید صنعتی شرکت های بورسی در اردیبهشت ماه سالجاری نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۶٫۱ درصدی داشته که رشد تولید صنعت خودروسازی مانند دوره های گذشته بیشترین اثر مثبت را بر رشد شاخص کل داشته است.

از طرف دیگر، تولید صنعت محصولات شیمیایی نیز پس از ۹ ماه رشد مثبت در اردیبهشت ماه رشد منفی را تجربه نمود و کمترین رشد تولید در این ماه نیز مربوط به صنعت دستگاه های برقی و صنعت ماشین آلات و تجهیزات بود که هر دو صنعت تولید کننده کالاهای سرمایه ای بود.
در این بین، برای تحلیل جامع از چرایی تغییرات در تولید، تغییرات در موجودی انبار محصولات نیز مورد بررسی قرار گرفته است، برای اینکه هم شاهدی از وضعیت بازار و تقاضا ارائه می کند و هم می تواند در پیش بینی روند آتی تولید نیز کمک نماید.
تغییر در موجودی انبار به مفهوم تفاوت در رشد تولید و فروش است که اگر رشد تولید بیشتر از رشد فروش باشد، موجودی انبار در آن دوره بالا رفته و اگر رشد تولید کمتر از رشد فروش باشد، موجودی انبار کاهش داشته است.

طبق بررسی ها در فروردین و اردیبهشت ماه تغییر در موجودی انبار شرکت های صنعتی تحت تاثیر تغییر قابل توجه استراتژی فروش شرکت های خودروساز قرارگرفت.
به شکلی که از مرداد ماه ۱۳۹۹ تا اسفند ۱۳۹۹ بطور متوسط در هر ماه ۱۲٫۸ درصد از تولید صنعت خودروسازی به موجودی انبار اضافه می شد و در اردیبهشت ماه سال جاری رشد فروش حدود ۲۷ درصد بیشتر از تولید بوده که به مدلول کاهش موجودی انبار انباشته شده در ماه های قبلی است.
از طرف دیگر، صنایع محصولات شیمیایی که در ماه آخر سال ۱۳۹۹ کاهش در موجودی انبار داشته در فروردین افزایش موجودی انبار به میزان ۱٫۲ درصد از تولید فروردین را تجربه کرده است که همین مورد نشانه های کمبود تقاضا در بازار و کاهش تولید این صنعت در اردیبهشت ماه را می داد که به همین صورت نیز محقق شد و رشد تولید این صنعت در اردیبهشت نسبت به زمان مشابه کم شد.
در اردیبهشت ماه نیز این صنعت با افزایش موجودی انبار مواجه گردید و کاهش فروش بیشتر از کاهش تولید بوده که به این معنا است که ممکنست رشد منفی این صنعت در ماه های آتی نیز ادامه داشته باشد.
همچنین، در صنعت فلزات اساسی از اردیبهشت ماه تا بهمن ماه ۱۳۹۹ رشد فروش محصولات کمتر از رشد تولید در این صنعت بود.
1400/04/19
18:38:17
5.0 / 5
276
تگهای خبر: بازار , بانك , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش