استقبال وال استریت از وضعیت بازار کار

استقبال وال استریت از وضعیت بازار کار آنی بازار: کاهش محسوس شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری آمریکا موجب صعود فاکتورهای بورسی این کشور شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، در سومین هفته ماه نوامبر شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۷۱ هزار نفری به ۱۹۹ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی ثبت گردید که انتظار می رفت این رقم، ۲۰۲ هزار نفر اعلام گردد. بطور متوسط شمار متقاضیان هفتگی دریافت مزایای بیکاری در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر بود که بعد از انتشار کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت.
قیمت نفت در بازارهای جهانی کماکان یک عامل نگران کننده برای فعالان بورسی باقی مانده است. نفت که در اوایل امسال حتی به قیمت منفی نیز رسیده بود حالا و با احیای تقاضا مدت هاست که در سطح بالای ۶۰ دلاری قرار دارد و همین مساله موجب افزایش قیمت بنزین، افزایش شدید تورم در بخش انرژی و به تبع آن افزایش تورم کشورهای مختلف شده است. جو بایدن- رییس جمهور آمریکا- برای کاهش قیمت ها دستور عرضه ذخایر راهبردی نفتی این کشور در بازار را داده است.
وضعیت تورم نسبت به ماه های قبل نه فقط بهتر نشده که حالا با اوج گیری قیمت انرژی و مسکن و همین طور نقدینگی موجود روز به روز شرایط وخیم تری را تجربه می کند. نرخ تورم سومین اقتصاد اروپا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۶ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در فرانسه در ۱۳ سال اخیر بوده است.
مدیران بانکی تلاش می کنند بازارها را آرام نگه دارند اما به وخیم بودن اوضاع نیز اشاره دارند. رافائل بوستیک- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در آتلانتا- گفته نرخ بهره می تواند تا قبل از به انتها رسیدن سال جاری میلادی افزایش پیدا کنند. جان ویلیامز- مدیر دفتر منطقه ای نیویورک- گفته نرخ تورم در سطحی قرار دارد که مقابله با آن نیازمند زمان و حوصله خواهد بود. گری رایس- سخنگوی صندوق بین المللی پول- نیز در ارتباط با افزایش تورم گفت تورم بالا، کوتاه مدت نخواهد بود.
با شیوع گسترده کرونا در انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از کارهای اقتصادی شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا اختتام اکتبر با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴.۲ درصد رسید. این تورم بالاترین نرخ تورم انگلیس در ۱۰ سال اخیر به حساب می آید و بیش از همه در نتیجه افزایش کم سابقه انرژی رقم خورده است. این تورم ۰.۴ درصد از چیزی که پیش تر نیز انتظارش می رفت بیشتر بوده است و کار بانک مرکزی انگلیس را نسبت به قبل دشوارتر خواهد ساخت.
از طرفی اما رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سطح بالایی باقی مانده است. مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در سومین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر نمود که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۲ درصد و ۲.۱ درصد بوده است. این رشد در مقایسه با رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۰.۱ درصد و در اتحادیه اروپا ۰.۲ درصد افزوده شده است.
با وجود پیشرفت واکسیناسیون، رشد اقتصادی خیلی از کشورهای جهان در سطح ناامیدکننده ای باقی مانده است. رشد منفی اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان همان گونه که پیش تر نیز انتظار می رفت، از سر گرفته شد و بعد از یک رشد فصلی مثبت، رشد اقتصادی ژاپن به منفی سه درصد رسید. این رشد که ۰.۸ درصد کمتر از رشد پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان و ۳.۴ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بیش از همه به علت رشد منفی ۵.۵ درصدی مخارج سرمایه ای رقم خورد.
در هشداری آشکار برای اقتصاد آمریکا، شاخص خوش بینی به اقتصاد این کشور تا اختتام ماه اکتبر به ۶۶.۸ واحد رسیده که این رقم ۴.۹ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. با عنایت به این روند انتظار می رود ورود جریان سرمایه های جدید به بخش های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود بطور مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا به زودی شروع می شود.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تا حالا بیش از ۲۵۹ میلیون و ۷۳۱ هزار و ۹۰۴ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۱۹۲ هزار و ۲۴۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۹۸ هزار و ۲۴۵ نفر، برزیل با ۶۱۳ هزار و ۴۱۶ نفر، هند با ۴۶۶ هزار و ۹۸۰ نفر، مکزیک با ۲۹۳ هزار و ۱۸۶ نفر و روسیه با ۲۶۷ هزار و ۸۱۹ نفر بوده است. (به روزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)
دن اسپایسر - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه ای ان زد - اظهار داشت: سه ماهه سوم سال دارای جنبه های مثبت و جنبه های منفی بود و ما شاهد بودیم شرکت های بزرگ شاخص اس اند پی ۵۰۰ یک رشد متوسط ۱۳ درصدی را در درآمد خود به نسبت فصل قبل ثبت کردند. از جانب دیگر ریسک های موجود بر سر راه بازار همچون تورم و بی نظمی در زنجیره تامین طی این مدت نه فقط کمتر نشده اند بلکه بیشتر هم شده اند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۸۰۴.۳۵ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۳ درصد افزایش تا سطح ۴۷۰۱.۴۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۴ درصد افزایش در سطح ۱۵ هزار و ۸۴۵.۲۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۲۸۶.۳۲ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۳۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۸۷۸.۳۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۰۳ درصدی در سطح ۷۰۴۲.۲۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۶ درصد پایین رفت و به ۸۷۹۲.۰۱ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۷۵ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۵۱۶.۲۶ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۱۲ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۷۱۴.۸۳ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۳۱ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۰۱.۴۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۴۰۵.۹۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.
در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها کم نوسان بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۷ درصد کاهش به ۷۸.۳۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۰۵ درصدی به ازای ۸۲.۲۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۳۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۹۴.۴۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۱۱ درصدی به ازای ۲۳.۶۶ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/09/04
13:43:06
5.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش