۵۷ درصد ارز ۴۲۰۰ به خوراک دام و طیور رسید

۵۷ درصد ارز ۴۲۰۰ به خوراک دام و طیور رسید به گزارش آنی بازار ۵۷ درصد واردات کالاهای اساسی با رقمی بیشتر از ۴.۲ میلیارد دلار به خوراک دام و طیور اختصاص داشته است که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی با نرخ نیمایی و نزدیک به بازار آزاد تأمین ارز خواهد شد.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، در میان هفت قلم دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی، بخش قابل توجهی به نهاده های تولید برای دام و طیور اختصاص دارد و در مدت اخیر در جریان طرح ابعاد حذف ارز ترجیحی، همین مبحث آثار قیمتی آن بر کالاهای مصرفی مردم که به صورت غیر مستقیم از این کالاها تأمین می شود، مورد نظر بوده است، اقلامی مانند گوشت مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ و یا لبنیات.

گندم، روغن خام، دانه های روغنی، ذرت، جو، کنجاله سویا و بخشی از دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی کالاهای وارداتی با ارز ترجیحی است، این در شرایطی است که بررسی وضعیت واردات نهاده ها نشان داده است که بیشتر از ۵۰ درصد واردات به سه قلم جو، ذرت و کنجاله سویا اختصاص یافته است.

همچنین در ۹ ماهه سال جاری ۲۰.۱ میلیون تن کالای اساسی به ارزش ۱۱.۱ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان از گمرک ترخیص و وارد شده است که از این رقم ۴.۲ میلیارد دلار به وزن ۱۱.۵ میلیون تن برای ذرت، جو و کنجاله سویا بوده است.

ذرت، همواره بیشترین واردات را در میان کالاهای اساسی دارد که از آغاز سال جاری تا آخر آذرماه هم بیشتر از هفت میلیون تن به ارز ۲.۴ میلیارد دلار واردات داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد از نظر وزن کاهش ولی ۳۵ درصد ارزشی رشد داشته است.

جو، دیگر کالایی است که در این زمان ۲.۶ میلیون تن به ارزش ۷۶۷.۵ میلیون دلار وارد شده که نسبت به سال قبل ۹۴ درصد وزن و ۱۳۵ درصد ارزش رشد دارد.

دیگر نهاده وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، کنجاله سویا است که میزان آن ۱.۹ میلیون تن به ارزش بیشتر از یک میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با ۹ ماهه سال گذشته ۷۷ درصد وزن و ۱۳۴ درصد ارزش رشد دارد.

روند تأمین کالای اساسی با ارز ترجیحی از کانال واردات امسال رشد قابل توجهی داشته است؛ به صورتی که در مجموع نسبت به ۹ ماهه سال قبل ۳۶ درصد از نظر وزن و ۸۳ درصد ارزشی افزایش دارد که این رشد به علت افزایش خشکسالی و همینطور رشد قیمت این اقلام در بازار جهانی اعلام شده است و در سال آینده می تواند تسریع شود.

منبع:

1400/10/21
23:26:23
5.0 / 5
294
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش