وزیر نفت خبر داد

بررسی طرح تخصیص سهمیه بنزین به همه مردم

بررسی طرح تخصیص سهمیه بنزین به همه مردم آنی بازار: وزیر نفت اظهار داشت که طرح تخصیص سهمیه بنزین به همه مردم درحال بررسی کارشناسی و انجام کارهای آزمایشی است و هر زمان ابهام هایش برطرف شود، از سمت دولت برای اجرای آن تصمیم گیری می شود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، جواد اوجی، وزیر نفت امروز پس از امضای تفاهم نامه خط لوله تابش (تأمین بازار انرژی شرق) در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه خط لوله جدید پروژه ای اقتصادیست که روزانه ۱۵۰ هزار بشکه فرآورده نفتی را منتقل خواهدنمود اظهار نمود: این خط لوله فرآورده های نفتی تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس را بعد از طی سه استان به شمال شرق کشور انتقال می دهد.
وی افزود: از مدیرعامل بانک ملت برای تامین ۳۷۰ میلیون یورو منابع ارزی این پروژه و پشتیبانی از پروژه های جدید و توسعه میدان های نفتی تشکر می کنم. با پشتیبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک ملت بخش زیادی از منابع مالی مورد نیاز پروژه های نفتی کشور خصوصاً در بخش پتروپالایشگاه ها تامین خواهد شد.
وی همین طور در بخش دیگری از سخنانش طرح تخصیص سهمیه بنزین به همه مردم درحال بررسی کارشناسی و انجام کارهای آزمایشی است و هر زمان ابهام هایش برطرف شود، از سمت دولت برای اجرای آن تصمیم گیری می شود.
وزیر نفت با اشاره به اینکه امروز شاهد امضای تفاهم نامه خط لوله ۹۵ کیلومتری انتقال فرآورده از رفسنجان تا مشهد برای انتقال فرآورده از ستاره خلیج فارس تا رفسنجان هستیم، اظهار داشت: با راه اندازی این خط فرآورده سه استان را طی کرده و به مشهد می رسد، این پروژه اقتصادیست و از نظر امنیت انرژی بسیار حائز اهمیت می باشد.
اوجی با اشاره به اینکه پروژه امروز با ۳۷۰ میلیون یورو تامین مالی به اجرا می رسد اظهار نمود: حالا بانکها رسالت خود که بانکداری و پشتیبانی از پروژه های عمرانی، اقتصادی و حیاتی کشور است انجام داده و تامین مالی می کنند.
وی با اشاره به اینکه پروژه های دیگری را نیز برای توسعه میادین نفتی و گازی خطوط انتقال و پتروپالایشگاهی در دستور کار داریم افزود: کنسرسیومی از بانکها شکل گرفته و به زودی تفاهم نامه ای برای تامین مالی پتروپالایشگاه ها امضاء می شود.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه با پشتیبانی وزارت اقتصاد و بانکهای دولتی و تجاری از پروژه های صنعت نفت بخش زیادی از منابع مالی تامین و عمده پروژه ها شروع می شود اظهار داشت: نگاه صنعت نفت این است که تمام تجهیزات و مواد خام شامل ورق، ایستگاه ها و تلمبه خانه از ظرفیت داخل استفاده گردد که برای پروژه امروز نیز همین مهم لحاظ شده است.
اوجی با اشاره به حجم صادرات از خط لوله ۹۵ کیلومتری انتقال فرآورده از رفسنجان تا مشهد اشاره کرد: روزانه ۳۰ تا ۴۰ هزار بشکه نفت گاز و یا بنزین از این خط صادر خواهد شد.
وزیر نفت درباره رقم ایده آل قیمت نفت اظهار نمود: بر طبق صحبت هایی که با کارشناسان صورت گرفته به نظر رقم ۸۰ تا ۹۰ دلار ایده آل است که اعضای اوپک و اوپک پلاس نیز روی آن توافق نظر دارند و این عدد هم برای کشورهای صادرکننده و هم کشورهای مصرف کننده رقم خوبی است.
وی درباره قرارداد اخیر با ترکمنستان هم اظهار داشت: تفاهم خوبی با طرف ترکمنی هم در بحث صدور خدمات فنی و مهندسی و هم فرآورده و نفت خام امضاء شد که امیدواریم هرچه سریعتر وارد مرحله اجرائی شود.
وزیر نفت درباره تمدید قرارداد صادرات گاز به ترکیه اظهار نمود: تمدید قرارداد گازی با ترکیه جزو پروژه های مورد توجه و در دستور کار وزارت نفت و شرکت ملی گاز است. صادرات گاز به این کشور سال ۲۰۲۶ به پایان می رسد و این هفته کارشناسان دو مجموعه از شرکت بوتاش و شرکت ملی گاز مذاکره می کنند.
اوجی با اشاره به آخرین وضعیت صادرات گاز به عمان نیز اظهار داشت: در این راستا نیز تصمیمات خوبی اتخاذ شده و مذاکرات در حال انجام می باشد و امیدواریم برای صادرات گاز به واحد ال ان جی این کشور منجر به قرارداد شود.
وزارت نفت؛ کمیسیون مشترک ایران و روسیه
وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه سفر رییس جمهوری به روسیه اشاره کرد: بموقع دستاوردها و خبرهای خوبی اعلام خواهد شد؛ همانطور که اطلاع دارید، وزارت نفت ریاست کمیسیون مشترک ایران و روسیه عهده دار شده است و ان شاءالله بموقع خبرهای خوبی را با روسیه در دستور کار داریم که اطلاع رسانی خواهد شد.
تأمین منابع مالی پروژه های نفتی
وزیر نفت، پشتیبانی و تامین منابع مالی پروژه های عمرانی، اقتصادی و حیاتی کشور را از رسالت های اصلی بانکها دانست و اظهار داشت: وزارت نفت پروژه های جدید دیگری را نیز در توسعه میدان های نفت و گاز، خطوط انتقال و حوزه پتروپالایشگاه ها در دستور کار دارد.
اوجی با اشاره به این که وزارت نفت برای تامین مالی پتروپالایشگاه هایی که مدنظر دارد در آینده با کنسرسیوم بانکها تفاهم نامه امضا خواهد کرد، اضافه کرد: با پشتیبانی وزارت اقتصاد و مجموعه بانکهای کشور از پروژه های صنعت نفت، بخش زیادی از منابع مالی مورد نیاز این صنعت تامین می شود.
وی با قدردانی از وزارت اقتصاد برای تامین منابع مالی و ارائه تسهیلات به پروژه های نفتی اضافه کرد: در هفته گذشته در مجموع با پروژه امروز، بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار برای پروژه های کلیدی صنعت نفت تامین منابع مالی ارزی داشته است.
منبع:

1400/10/25
14:01:27
5.0 / 5
270
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش