جزئیاتی از واردات گندم قبل و پس از حذف ارز 4200

جزئیاتی از واردات گندم قبل و پس از حذف ارز 4200 آنی بازار: واردات گندم امسال با رشد بیش از 100 درصدی به حدود 1.7 میلیارد دلار رسیده است که با حذف ارز 4200 تومانی، نرخ ارز آن تا پنج برابر رشد خواهدنمود. در این بین منابعی در اختیار دولت قرار خواهد گرفت که جریان مدیریت و نحوه حمایت در این بخش مورد توجه است.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، گندم از اقلام استراتژیکی است که واردات و تامین ذخایر آن از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در کنار شش قلم کالای دیگر با دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین ارز می شود. در ماجرای حذف ارز ترجیحی گرچه اولویت با حذف ارز نهاده ها است ولی طبق اعلام دولت، گندم و دارو در فاز دوم قرار خواهند گرفت.

به این بهانه مروری بر وضعیت واردات گندم قابل تأمل است. طبق آمار گمرک، در ۹ ماهه امسال ۲۰.۱ میلیون تن کالای اساسی با ارز ترجیحی وارد ایران شده که ارزش آن به بالای ۱۱.۱ میلیارد دلار می رسد. در میان واردات صورت گرفته، ذرت با هفت میلیون تن به ارزش ۲.۴ میلیارد دلار در رتبه اول، روغن با ۱.۵ میلیون تن با ارزش دو میلیارد دلار در رتبه دوم و گندم با پنج میلیون تن به ارزش ۱.۷ میلیارد دلار در جایگاه سوم قرار دارند.

افزایش ۱۴۷ درصدی واردات گندم

واردات گندم در ۹ ماهه امسال نسبت به زمان مشابه پارینه ۱۰۰ درصد از لحاظ وزنی و ۱۴۷ درصد از لحاظ ارزش رشد داشته که نشان دهنده رشد قابل توجه واردات این کالا است.

اما باتوجه به اهمیت تامین گندم و آثار قیمتی آن بر معیشت مردم، این روزها در جریان طرح حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، واکنش های متفاوتی نیز وجود داشته است. این در حالیست که در صورت حذف ارز ترجیحی گندم، بطورمثال برای ۹ ماهه امسال که ۱.۷ میلیارد دلار از این کالا وارد شده، نرخ فروش این ارز از سمت دولت به سمت سامانه معاملات الکترونیک خواهد رفت؛ یعنی نرخی نزدیک به بازار آزاد و در این صورت قیمت ارز وارداتی گندم تا پنج برابر رشد خواهدنمود.

تغییر درآمد از ۷۰۰۰ میلیارد به ۴۲ هزار میلیارد

بررسی دیگر نشان میدهد که برای ۱.۷ میلیارد دلار گندم وارد شده در امسال، دولت برای تامین ارز آن با فروش دلار به نرخ ۴۲۰۰ تومانی به بانک مرکزی، حدود ۷۱۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته است که اگر آنرا با نرخ سامانه معاملات الکترونیک فروخته بود و متوسط قیمت دلار را هم ۲۵ هزار تومان در نظر بگیریم، این تامین ارز بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد ایجاد می کرد.

گرچه دولت هنوز برنامه نهایی خود برای مدیریت قیمت و تامین گندم و به تبع آن قیمت نان پس از حذف ارز ترجیحی و نحوه استفاده از منابع حاصل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گندم را اعلام نکرده است، اما در طرحی اعلام نموده که برای جبران آن، یارانه برای نانوایان درنظر گرفته است؛ به شکلی که در کارت یارانه مردم که هر ماه شارژ خواهد شد، بابت خرید نان مبلغی از حساب خریدار کسر و به همراه یارانه به حساب نانوا واریز خواهد شد.

ابعاد این نوع از پرداخت یارانه می تواند بسیار گسترده باشد ولی هنوز این طرح نهایی نشده و در دستور کار دولت قرار نگرفته و فعلا برای چنین طرحی در بانک مرکزی و وزارت اقتصاد ایجاد سامانه مورد نظر در حال انجام می باشد.

انتهای پیامنبع:

1400/10/30
10:45:27
5.0 / 5
322
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش