با واریز ۱۰۰۰ میلیاردی صندوق توسعه ملی

تزریق به بورس ۵۰۰۰ میلیاردی شد

تزریق به بورس ۵۰۰۰ میلیاردی شد به گزارش آنی بازار صندوق توسعه ملی از واریز 1000 میلیارد دیگر به صندوق تثبیت بازار سرمایه اطلاع داده است که مجموع این پرداخت را به 5000 میلیارد تومان می رساند.آن طور که کنگرلو- مدیر روابط عمومی و حوزه ریاست صندوق توسعه ملی- به ایسنا، اعلام نموده است صندوق توسعه ملی در امتداد اجرای قرارداد منعقده با صندوق تثبیت بازار سرمایه در خصوص واریز ماهیانه مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان، در مرحله جدید ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر واریز انجام داده است.

وی با اشاره به مجموع حدود ۱۲ هزار میلیارد تومانی تعهد صندوق توسعه ملی برای تزریق به بازار سرمایه اظهار داشت که با ۱۰۰۰ میلیارد تومانی که هفتم تیرماه (روز گذشته) پرداخت شده است در مجموع تا حالا ۵۰۰۰ میلیارد تومان به حساب صندوق تثبیت بازار واریز شده و این روند تا تکمیل تعهدات ادامه خواهد داشت.

کنگرلو به این هم اشاره نمود که از این حدود ۱۲ هزار میلیارد، باید ۵۰۰۰ میلیارد تومان از محل طلب صندوق توسعه ملی از سازمان امور مالیاتی پرداخت گردد که تا حالا ۲۰۰۰ میلیارد از پرداخت های انجام شده به صندوق تثبیت بازار، از محل این طلب بوده است و هر زمانی که ۳۰۰۰ میلیارد دیگر را سازمان امور مالیاتی به صندوق برگرداند، به حساب صندوق تثبیت بازار واریز خواهد شد.

به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، جریان این پرداخت به حدود دو سال پیش برمی گردد که باتوجه به تلاطمی که در بازار سرمایه ایجاد و بحث سرمایه گذاری یک درصدی از منابع صندوق توسعه ملی پیش آمد، طبق محاسبات انجام شده برمبنای منابع ورودی به صندوق، قرار شد معادل ریالی ۵۱۰ میلیون دلار بصورت تدریجی در بازار سهام سرمایه گذاری شود که این مبلغ به نرخ سامانه معاملات الکترونیک (ETS) حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

در این راستا در آذرماه ۱۳۹۹ نخستین پرداخت به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان انجام ولی باتوجه به برخی ابهاماتی که در این زمینه وجود داشت، متوقف گردید تا این که در اردیبهشت ماه سال قبل با مصوبه هیات امنای صندوق توسعه ملی، میزان نرخ سود و مبلغ مشخص شد ولی بانک مرکزی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی را بدون هماهنگی، به صندوق تثبیت بازار تزریق کرد که چون بدون هماهنگی با صندوق توسعه بود، برای این پرداخت، قراردادی بین طرفین منعقد نشد.

در دی ماه سال قبل نیز با آنکه قرارداد قبلی هنوز از طرف صندوق تثبیت بازار امضا نشده بود، صندوق توسعه ملی ۶۵۰ میلیارد تومان دیگر پرداخت کرد و مسئولان مربوطه گفتند این اقدام را برای نشان دادن پایبندی صندوق به تعهدات خود انجام داده اند ولی باتوجه به عدم ورود صندوق تثبیت بازار برای امضای قرداد، دیگر امکان ادامه پرداخت از نظر قانونی برای صندوق وجود ندارد.

صندوق تثبیت بازار البته این قرارداد را دوجانبه ندانست و با وجود این که بین صندوق توسعه ملی و سازمان بورس توافق شده بود، نسبت به آن نقد داشت تا این که با رفع اختلافات، در اردیبهشت سال جاری واریز اقساط از سر گرفته شد. بر این اساس دو قسط ۶۵۰ میلیارد تومانی با مجموع ۱۳۰۰ میلیارد تومان بصورت یکجا به صندوق تثبیت بازار پرداخت گردید و مجموع را به حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان رساند.

اکنون که پرداخت صندوق به ۵۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است تا تکمیل مبلغ ۱۲ هزار میلیاردی، باید ۷۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از طرف صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار واریز شود.


1401/04/08
11:21:55
5.0 / 5
209
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش