فارس من مطالبه کاهش هزینه های سفر هوایی اربعین

فارس من مطالبه کاهش هزینه های سفر هوایی اربعین آنی بازار: برخی مخاطبان آنی بازار، با ثبت پویشی در سامانه ِ من خواهان کاهش هزینه های سفر هوایی زیارتی در روزهای اربعین حسینی شده اند


به گزارش آنی بازار به نقل از فارس، کاربران خبرگزاری در بخش فارسِ من با ثبت پویشی «درخواست کاهش هزینه های سفر هوایی اربعین» را مطرح کرده اند.
در این پویش، امضاکنندگان نوشته اند که «با توجه به مسافت کم میان اغلب شهرهای ایران و فرودگاه نجف یا بغداد و اهمیت سفر اربعین، چرا باید هزینه اعلام شده پروازهای اربعین حدود سه تا چهار برابر پروازهای داخلی باشد».
به گزارش آنی بازار به نقل از خبرگزاری فارس با وجود آنکه قیمت بلیت پروازهای خارج از کشور، طبق قانون، تابع عرضه و تقاضا و آزاد است اما دولت اهتمام کرده است در امتداد جلوگیری از ایجاد بازار سیاه بلیت پروازهای اربعین و این که در مدت زمان کوتاهی تقاضای بسیار زیادی برای این سفر زیارتی وجود دارد، نرخ بلیت پروازهای اربعین را تعیین کند تا شرکتها از این نرخ در این ایام عدول نکنند.
در حال حاضر نرخ بلیت رفت و برگشت پروازهای اربعین از تهران 6 میلیون تومان از طرف وزیر راه و شهرسازی اعلام شده است که البته بسته به مسافت شهرهای مختلف تا نجف و بغداد، این قیمت ممکنست حدودی کم و زیاد شود.
* هزینه های سنگین خدمات فرودگاهی و هندلینگ در فرودگاه خصوصی نجف
از سوی دیگر باید به این مساله توجه داشت که فرودگاه نجف، فرودگاه خصوصی است و هزینه های این فرودگاه نسبت به سایر فرودگاه های بین المللی بسیار بیشتر است.
در این باره شهریار افندی زاده، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی به فارس می گوید: برای ایام اربعین امسال بطور متوسط 120 پرواز در هفته خواهیم داشت که با لحاظ پروازهای فوق العاده و همین طور پروازهای شرکت هواپیمایی العراقیه حدود 160 پرواز در هفته خواهیم داشت.
به گفته وی، ظرفیتی که برای جابه جایی زوار اربعین بوسیله ناوگان هوایی درنظر گرفته می شود حدود 60 هزار زائر خواهد بود که از 17 فرودگاه کشور این سفرهای هوایی به عراق صورت می گیرد، البته برنامه ریزی کرده ایم در صورت امکان فرودگاه های بیشتری نیز به این آمار فرودگاه ها اضافه شود.
افندی زاده درمورد قیمت بلیت پروازهای اربعین می گوید: قیمت بلیت پروازهای اربعین همانطور که نظر وزیر راه و شهرسازی هم همین است، در راه تهران - نجف یا بغداد - تهران 6 میلیون تومان درنظر گرفته شده است، البته مبنا مسیر تهران است و اگر از شهرهای دیگر باشد، بسته به مسافت کمی کاهش یا افزایش خواهد یافت.
به گفته معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، فرودگاه نجف یکی از گرانترین فرودگاه های دنیا است و از نظر هزینه های هندلینگ و خدمات فرودگاهی قیمت های گرانی ارائه می دهد، چون متعلق به بخش خصوصی است؛ اگر قیمت خدمات فرودگاه نجف کم شود، در این زمینه می توان نسبت به نرخ پروازها هم ملاحظاتی داشت. ستاد اربعین و ستاد اربعین تشکیل شده در وزارت راه و شهرسازی تلاش می کنند تا زمینه مساعدی برای جابه جایی زوار اربعین فراهم گردد.
فروش بلیت پروازهای اربعین توسط آژانس ها و اپلیکیشن ها ممنوع شد
بنابراین گزارش روز 22 مرداد نخستین جلسه ستاد پروازهای اربعین ۱۴۰۱ با حضور رییس سازمان هواپیمایی کشوری و مدیران صنعت حمل ونقل هوایی انجام شد.
در این جلسه قرار شد که در امتداد جلوگیری از ایجاد بازار سیاه و فروش بلیت پروازهای اربعین با نرخ های غیرواقعی، طبق تصمیم سازمان هواپیمایی فروش بلیت پروازهای اربعین توسط آژانس ها و اپلیکیشن ها ممنوع شود و فقط توسط سایت شرکت های هواپیمایی صورت می گیرد.
* پیشنهاد انجام پروازهای اربعین توسط شرکت های هواپیمایی دولتی و عمومی
بنابراین گزارش تجربه عملیات حج امسال نشان داد که می توان با شرکت های هواپیمایی دولتی چنین پروازهایی را انجام داد، امسال حدود 60 هزار زوار اربعین در مدت زمان 2 هفته بین ایران و عراق پرواز خواهند داشت و شرکت های هواپیمایی دولتی و عمومی حتما از انجام این پروازها با نرخ های مناسب برای مردم، استقبال می کنند.
بنابراین گزارش خبرگزاری فارس طبق رسالتی که بابت پیگیری سوژه های فارسِ من برای خود تعریف کرده است، حتما پیگیری این مساله را در دستور کار قرار می دهد و از مسئولان خواهان توضیح در این زمینه خواهد شد.
کاربران دیگر هم در صورت تمایل می توانید به امضاکنندگان این پویش بپیوندند؛ خبرگزاری فارس با رسیدن امضاهای این پویش به 1000 امضا و بالاتر حتما پیگیری های مختلفی در این زمینه خواهد داشت.
منبع:

1401/05/24
21:03:25
5.0 از 5
426
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش