کاهش ۹۴ درصدی تعداد زندانیان چک بی محل

کاهش ۹۴ درصدی تعداد زندانیان چک بی محل آنی بازار: با اجرای قانون جدید چک توسط بانک مرکزی و شبکه بانکی و اطلاع رسانی انجام شده، تعداد زندانیان ورودی به زندان ها با جرم چک بلامحل از 2488 نفر در سال 1396 با کاهش بیش از 94 درصدی به 113 نفر در نیمه نخست امسال رسیده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، طبق اعلام بانک مرکزی؛ تعداد زندانیان ورودی با جرم چک بلامحل در سال ۱۳۹۶ برابر ۲۴۸۸ نفر بود که این تعداد طی سالهای پس از آن با روند نزولی مواجه بوده و در سال ۱۳۹۷ به ۱۷۲۰ نفر رسیده است.

همچنین این آمار در سال ۱۳۹۸ برابر ۹۵۰ نفر و سال قبل که نخستین سال اجرای قانون جدید چک است به ۴۲۷ نفر کاهش پیدا کرده است. آمار زندانیان ورودی چک بلامحل طی شش ماهه سال جاری نیز ۱۱۳ نفر است.

قانون جدید چک با در نظر گرفتن اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از صدور چک بلامحل مسیر مناسبی را برای احقاق حقوق ذی نفعان چک در نظر گرفته بطوریکه برمبنای آن صاحبان حساب و امضاکنندگان چک برگشتی از خیلی از خدمات بانکی محروم می شوند.

صادرکنندگان چک برگشتی امکان افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید ندارند، موجودی تمامی حساب ها و کارت های بانکی آنها به اندازه مبلغ کسری چک مسدود می شود، هیچ نوع تسهیلات بانکی، ضمانت نامه و اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی به آنها پرداخت نمی گردد و بعد از برگشت خوردن نخستین چک نیز امکان ثبت چک جدید در سامانه صیاد ندارند.

بر همین اساس و باتوجه به سخت گیری قانون درباب صدور چک بلامحل و اجرائی شدن مفاد آن توسط بانک مرکزی و شبکه بانکی، شاهد کاهش شایان توجه در آمار زندانیان با جرم چک بلامحل هستیم در صورتیکه قبل از اجرای این قانون بیشترین آمار زندانیان جرایم غیرعمد به زندانیان در رابطه با موضوع چک اختصاص داشت.

همچنین تعداد چک های برگشتی جدید در مقایسه با چک های قدیم تفاوت معناداری دارد؛ بطوریکه برمبنای آخرین آمار منتشرشده طی مردادماه سال جاری ۱۲.۸ درصد چک های طرح قدیم برگشت شدند در صورتیکه تنها ۷.۹ درصد چک های طرح جدید برگشت شده است.1401/07/25
23:08:32
5.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش