کاهش تولید 210 هزار بشکه ای اوپک در اکتبر

کاهش تولید 210 هزار بشکه ای اوپک در اکتبر به گزارش آنی بازار، اوپک در جدید ترین گزارش خود اعلام نمود: تولید نفت این سازمان در ماه اکتبر 210 هزار بشکه کاسته شده است که 149 هزار بشکه از این رقم به تنهایی به عربستان متعلق می باشد و این ارقام بیشتر از 100 هزار بشکه مورد توافق کشورهای عضو پلاس برای کاهش تولید در این ماه است


به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدید ترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام نمود: تولید نفت ایران در ماه اکتبر ۲۰۲۲ برابر با مهر ۱۴۰۱ به ۲ میلیون و ۵۴۸ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه قبل از آن یک هزار بشکه در روز کاسته شده است.
ایران در ماه سپتامبر (شهریور ماه) ۲ میلیون و ۵۴۹ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.


بر اساس گزارش های اوپک، ایران در ماه آگوست (مرداد ماه) ۲ میلیون و ۵۷۱ هزار بشکه نفت در روز، در ماه جولای (تیر) ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار بشکه نفت در روز، در ماه ژوئن (خرداد ماه) ۲ میلیون و ۵۶۵ هزار بشکه در روز، در ماه می (اردیبهشت ماه) ۲ میلیون و ۵۴۳ هزار بشکه در روز و در ماه آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ماه ۱۴۰۱) روزانه ۲ میلیون و ۵۶۵ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.
* ایران همچنان در جایگاه پنجم اوپک به لحاظ تولید
ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را از کویت گرفته بود و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ نموده بود اما در ماه نوامبر یعنی آبان ماه ۱۴۰۰، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.
در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۱۰ میلیون و ۸۳۸ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و ۵۷۲ هزار بشکه در روز و امارات با ۳ میلیون و ۱۸۶ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می روند.
کویت با تولید ۲ میلیون و ۸۰۴ هزار بشکه در روز چهارمین تولیدکننده اوپک است.
ایران، قبل از تحریم های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک بعد از عربستان و عراق بود.
* افزایش ۳۳ هزار بشکه ای تولید نفت ایران در سه ماهه سوم ۲۰۲۲
ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۲۹ هزار بشکه، در سه ماهه دوم ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار بشکه و در سه ماهه سوم سال جاری ۲ میلیون و ۵۶۲ هزار بشکه در روز تولید کرده است.
تولید نفت ایران در سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه اول ۳۳ هزار بشکه در روز بیشتر شده است.
همچنین میزان تولید نفت ایران در سه ماهه سوم سال جاری ۹۰ هزار بشکه در روز بیشتر از سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ است.
ایران در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.
* متوسط تولید نفت ایران در سالهای قبل
ایران به صورت متوسط در سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار بشکه نفت و در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۹۱ هزار بشکه نفت تولید کرده است.
به این ترتیب ایران در سال ۲۰۲۱ به صورت متوسط نسبت به سال قبل از آن ۴۰۱ هزار بشکه نفت در روز بیشتر تولید داشته است.
ایران در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.
* کاهش ۲۱۰ هزار بشکه ای تولید نفت اوپک
بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه اکتبر ۲۰۲۲ (مهر ۱۴۰۱) ۲۹ میلیون و ۴۹۴ هزار بشکه در روز عنوان شده است که کاهش روزانه ۲۱۰ هزار بشکه ای نسبت به ماه سپتامبر را نشان داده است.
اوپک در ماه سپتامبر روزانه ۲۹ میلیون و ۷۰۴ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.
گروه اوپک پلاس در ماه سپتامبر توافق کرده بودند که در ماه اکتبر ۱۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کم کنند که بدین سان اوپک به تنهایی ۲۱۰ هزار بشکه در روز در این ماه از تولید خود کم کرده است.
اوپک پلاس در ماه اکتبر هم با عنایت به شرایط اقتصادی در جهان و پیشبینی تقاضا برای نفت در جهان توافق کردند تا در ماه نوامبر یعنی ماه جاری میلادی ۲ میلیون بشکه در روز از تولید خود کم کنند.
* کاهش ۱۴۹ هزار بشکه ای تولید نفت عربستان
عربستان در ماه اکتبر ۱۴۹ هزار بشکه نفت در روز تولید خویش را کم کرده است و میزان تولیدش به ۱۰ میلیون و ۸۳۸ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه سپتامبر ۱۰ میلیون و ۹۸۷ هزار بشکه در روز بود.
* بیشترین افزایش تولید برای عربستان
پنج کشور عضو اوپک در این ماه افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش به میزان ۲۰ هزار بشکه در روز به عراق متعلق می باشد. سه کشور از این ۵ کشور از توافق کاهش تولید اوپک پلاس معاف هستند. گابن، عراق، لیبی، نیجریه و ونزوئلا، پنچ کشوری هستند که افزایش تولید داشتند.
باقی کشورهای عضو هم کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش به میزان ۱۴۹ هزار بشکه به عربستان ق اختصاص یافته است.
ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.
پایان پیام/منبع:

1401/08/24
09:12:30
5.0 / 5
181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش