ناظرجدیدگمركات گیلان: رفع مشكلات وتسریع كار ارباب رجوع در اولویت است

ناظرجدیدگمركات گیلان: رفع مشكلات وتسریع كار ارباب رجوع در اولویت است آنی بازار: انزلی-ایرنا- ناظر جدید گمركات گیلان اظهار داشت: هدف ما تداوم اهداف تعیین شده از جانب ستاد مركزی گمرك جمهوری اسلامی ایران و بررسی و رفع نقصها و اشكالات پیش آمده در سامانه جامع امور گمركی به منظور به روزرسانی و رفع مشكلات جهت تسریع در كار ارباب رجوع است.


ویدا شفقتی كه به تازگی بعنوان سرپرست حوزه نظارت گمركات استان گیلان منصوب شده است در مصاحبه با ایرنا تصریح كرد: احصاء قوانین و مقررات مخل تجارت خارجی و ارسال آن به ستاد جهت اصلاح با استفاده از تشكیل جلسات بازنگری و بررسی بخشنامه ها و دستورالعمل های صادره، برگزاری جلسات زمان سنجی رویه صادرات جهت بررسی علت تاخیر و افزایش ترخیص كالای صادراتی و رفع آن، پیگیری مشكلات و چالش های موجود در رویه های مختلف خصوصا صادرات با تشكیل جلسه برای خدمت گیرندگان را دنبال می نماییم.
وی كه دارای مدرك كارشناسی ارشد حقوق خصوصی از دانشكده حقوق دانشگاه شیراز است از سال 76 به استخدام گمرك در آمده، تابحال در آستارا، شیراز و انزلی خدمت كرده و در سمتهای اجرایی چون معاونت امور گمركی ستاد نظارت گمركات گیلان و نماینده تام الاختیار گمرك در مركز سرمایه گذاری خارجی استان صاحب تجربه است.
شفقتی كه به تدریس در دانشگاه در رشته قوانین امور گمركی هم اشتغال داشته، تدوین برنامه اجرایی گمركات استان گیلان وتهیه گزارش عملكرد گمركات در سنوات 1390 و 1391را در كارنامه فعالیتهایش دارد.
كارشناس تعیین ارزش، معاون امور مسافری مدیر كل، رئیس سرویس ارزیابی، دبیر كمیته های اجرایی از قبیل تحول اداری، پیشنهادات، آموزش، ارزیابی عملكرد، سلامت اداری، نماینده مدیریت در دریافت گواهینامه مدیریت كیفیت از دیگر سوابق اجرایی این بانو است.
ویدا شفقتی طی حكمی از جانب فرود عسگری رئیس كل گمرك ایران، بعنوان سرپرست حوزه نظارت گمركات استان گیلان منصوب و از تاریخ 10 دی ماه طی آیینی جانشین محمد شهبازی شد.
گمرك بندرانزلی بعلت موقعیت راهبردی و ژئوپلتیك همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. این گمرك در طول تاریخ همواره به عنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شد و هم اكنون هم جایگاه مهم و حساس خویش را به عنوان یكی از مراكز مهم ورود كالا به كشور و نقطه اتصال كریدور شمال و جنوب حفظ نموده است.
در حال حاضر رویه های، واردات قطعی، صادرات قطعی، ترانزیت داخلی، ترانزیت خارجی، ورود موقت، خروج موقت اتومبیل، هدیه و سوغات، مرجوعی و مسافری در این گمرك اجرا می گردد.
گمركات استان گیلان در جهت تحقق آرمانها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با همگامی و اجرای برنامه های كلان گمرك ایران با عرضه بهترین و مناسب ترین خدمات به تجار و بازرگانان همواره یكی ازگمركات پیشرو در عرضه رویه های نوین تشریفات گمركی و مكانیزاسیون بوده است.
گمرك انزلی بعنوان مهمترین گمرك شمالی حاشیه دریای خزر با واقع شدن در كریدور شمال ـ جنوب و همسایگی دریایی با كشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان و تركمنستان با راه اندازی و اجرای برنامه های مختلف سیستمی طی این سالها گامهای بسیار بلندی جهت عرضه خدمات گمركی ( واردات قطعی ـ صادرات قطعی ـ ترانزیت داخلی، خارجی وكارنه تیرـ ورود موقت ـ امانات پستی ـ مبادلات مرزنشینان ) به صورت مكانیزه برداشته است.
عمده ترین كالاهای وارداتی این گمرك آهن آلات، انواع چوب و تخته، ماشین آلات و برخی اقلام صنعتی دیگر و همینطور عمده كالاهای صادراتی شامل موادمعدنی، محصولات كشاورزی، موادغذایی، صنایع دستی، كالاهای صنعتی، مصالح ساختمانی، موادشیمیایی می باشد. كشورهای مبداء واردات هم روسیه، قزاقستان، امارت متحده عربی، آلمان، سوئیس هستند.
گمرك منطقه آزاد حسن رود هم در سال 1378 به منظور عرضه خدمات گمركی در تأمین تحقق اهداف و سیاستهای دولت در زمینه تجارت منطقه با مد نظر قراردادن تحول اداری و مكانیزاسیون با استقرار سیستم آسیكودا در تمام رویه ها به عنوان نخستین گمرك مكانیزه مناطق ویژه و آزاد تأسیس شد كه بعد از ارتقاء منطقه ویژه بعنوان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی این گمرك هم در سال 1387 با ارتقاء به اداره گمرك منطقه آزاد حسن رود نقش مؤثری در عرضه خدمات مطلوب گمركی و توسعه كسب وكار استان ایفاء می نماید.
گمرك آستارا هم هم اكنون بعنوان بزرگترین گمرك زمینی شمال كشور علاوه بر عرضه خدمات مختلف گمركی، در زمینه امور مسافری هم فعالیت می نماید. بیشترین حجم صادرات استان هم از این گمرك به آذربایجان، روسیه ودیگركشورها صادر می گردد.
خبرنگار: گیتی بابایی
6030


1396/10/18
14:51:36
5.0 از 5
5061
تگهای خبر: خدمات , صادرات , صنعت , كالا
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش