معاون استاندار:

سند تولید و اشتغال قم دردست تدوین است

سند تولید و اشتغال قم دردست تدوین است آنی بازار: قم- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری قم اظهار داشت: سند سرمایه گذاری، تولید و اشتغال قم كه در جهت توسعه استان است، در دست تدوین می باشد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، مهرداد غضنفری روز دوشنبه در اولین جلسه كارگروه اشتغال استان قم در سال جاری، اضافه كرد: این سند از جامعیت برخوردار می باشد و در آن تكلیف میزان تولید در بخش های اقتصادی و منابع سرمایه ای و همینطور میزان صادرات خارجی مشخص شده است.
وی با بیان این كه سند فوق، تفاهم نامه قانونی و اخلاقی با دستگاه های اجرایی استان است، افزود: در فرآیند اجرا نمی پذیریم كه دستگاهی كمتر از توافق انجام شده در انتها سال عملكرد داشته باشد، بلكه باید طبق آنچه كه مشخص شده كارها دنبال شود.
وی تصریح كرد: سند سرمایه گذاری، تولید و اشتغال در اردیبهشت ماه با حضور مقامات عالی رونمایی خواهد شد.
غضنفری اظهار داشت: در دیداری كه استاندار قم با مراجع تقلید داشت، آنان هم روی تولید، اشتغال و سرمایه گذاری دقت نظر داشتند كه این مساله نشان داده است كه افكار عمومی هم پیگیر تولید و اشتغال هستند.
وی در ادامه بیان كرد: با این حال كه اشتغال فراگیر همواره مورد تاكید مسئولان ملی كشور است، ولی در فرآیند اجرایی كار نواقصی وجود دارد و هر سال هم تكرار می گردد.
وی اضافه كرد: زمانی كه سامانه رصد اشتغال كشور و تسهیلات دیر فعال و دستورالعمل ها هم با تاخیر ابلاغ می شود، به صورت طبیعی در پیشرفت و سرعت كار تاثیر منفی می گذارد.
غضنفری اظهار داشت: سال قبل تلاش شد در حد تخصیص منابع به استان قم، طرح های اشتغالزا بررسی و به بانك ها معرفی شود، ولی درصد پرداختی تسهیلات اشتغالزا هیچ تناسبی با تخصیص مقدار منابع به استان و معرفی طرح ها ندارد.
وی خاطرنشان كرد: اگر قصور از ناحیه دستگاه اجرایی باشد برخورد می شود، ولی بررسی نشان داده است بانك ها باید پاسخگوی كم كاری خود باشند.
وی با تاكید بر هزینه كرد منابع بانكی در داخل قم، اضافه كرد: زیبنده استان نیست منابعی كه از محل جمع آوری سپرده ها در قم صورت می گیرد، در جای دیگر هزینه شود.
معاون استاندار قم با اشاره به این كه بانك ها باید تكلیفشان را با اقتصاد استان روشن كنند، تصریح كرد: موسسه ها و بنگاه ها برای تامین سرمایه مورد نیاز كشور مسئول هستند؛ بانك ها یا باید بگویند در قم هستیم و منابع استان را جذب و بعد برمی گردانیم یا بگویند تافته جدابافته ایم.
وی با بیان این كه بانك ها باید حداكثر تا 15 اردیبهشت ماه پرونده های متقاضی تسهیلات اشتغال را صد درصد تعیین تكلیف نمایند، اظهار داشت: اگر تسهیلات طرح های اشتغال قابل پرداخت می باشد، اجرایی شود، در غیراینصورت این عملكرد منفی بانك، تولید مانع تعمدی در مسیر توسعه استان و خلاف سیاست گذاری اقتصاد مقاومتی است.
غضنفری در عین حال ضمن تشكر از همه بانك های استان كه در 2 ماه پایانی سال همت نمودند، اظهار داشت: خروجی پرداختی در این مدت در بخش رونق تولید بیش از پنج هزار میلیارد ریال بوده كه اقدامی بی سابقه است.
وی تصریح كرد: دستگاه های اجرایی هم موظف می باشند حداكثر تا آخر فروردین ماه جاری آماری از مشاغلی كه در سال قبل تولید نموده اند در سامانه رصد اشتغال ثبت نمایند و عددی قابل اتكا و اطمینان به دبیرخانه كارگروه اشتغال عرضه نمایند.
بر اساس آمار ثبت شده در سامانه رصد اشتغال كشور، سال قبل هفت هزار و 530 اشتغال در استان قم بوجود آمده است.
وی همینطور اظهار داشت: بر مبنای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، امسال سال پشتیبانی از كالای داخلی و منویات معظم له هم سرلوحه كار همه ما در حوزه اقتصادی می باشد كه تحقق شعار الزامات و مخاطبانی دارد.
غضنفری با بیان این كه بخشی از مخاطبان شعار سال، تولیدكنندگان كالا هستند، افزود: اگر بنا باشد رویكرد كشور به سمت استفاده از تولید كالای داخلی برود این كالا باید باكیفیت تولید شود تا مصرف كننده داخلی را ترغیب به استفاده نماید.
وی ادامه داد: كالای تولیدی باید قابل رقابت با مشابه خارجی باشد و رویكرد صادراتی هم داشته باشد.
وی بیان كرد: توزیع كنندگان و فروشندگان مخاطب دیگر شعار سال هستند و باید رویكردشان ترویج كالای باكیفیت و قابل رقابت ایرانی برای مشتریان باشد.
معاون استاندار قم تصریح كرد: مسئولان بعنوان كارگزاران نظام باید از جنبه مادی و معنوی تولید داخلی را مورد حمایت قرار دهند كه بخشی از این حمایت با بسترسازی فرهنگی ممكن می گردد و در این راستا باید با استفاده از تریبون هایی كه در مسیر فرهنگی می تواند موثر باشد، لزوم تحقق شعار سال را تبیین نمایند.
وی مشاركت مردم را اصلی ترین عامل در تحقق شعار امسال عنوان نمود و اظهار داشت: همكاری، همراهی و احساس مسئولیت ملت، تولیدكنندگان، فروشندگان و مسئولان سبب تحقق این شعار می گردد.
وی اضافه كرد: مسئولان باید با راهكارهای مختلفی از كاهش قیمت تمام شده تا فراهم نمودن زمینه صادرات، نسبت به اقتصادی بودن تولید كالا از تولیدكننده، فروشنده و مصرف كننده حمایت نمایند.
معاون استاندار قم تصریح كرد: همایشی با عنوان «حمایت از تولیدكنندگان و مصرف كنندگان» 30 فروردین ماه جاری در استان قم برگزار و در آن چگونگی تولید باكیفیت و قابل رقابت بررسی می گردد.

* مدیركل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری قم هم در این جلسه اظهار داشت: سند سرمایه گذاری، تولید و اشتغال در دست بررسی می باشد و منشوری از كار بانك ها و دستگاه های اجرایی در جهت تولید اشتغال می باشد.
فرشاد خوشنویسان اضافه كرد: از 29 دستگاهی كه عمده اشتغال استان را می توانند تولید كنند حدود 23 دستگاه برنامه سال جاری را ارسال كرده اند.
در كارگروه اشتغال كه با حضور مسئولان دستگاه های اجرایی در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، مدیران دستگاه ها گزارشی از میزان اشتغال زایی و تسهیلات پرداختی به متقاضیان شغل عرضه نمودند.
2085/ 6133/


1397/01/20
18:53:19
5.0 از 5
5031
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش