رئیس انجمن قطعه سازان؛

انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست، افزایش ۱۹ و نیم درصدی قیمت خودرو

انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست، افزایش ۱۹ و نیم درصدی قیمت خودرو آنی بازار: رییس انجمن قطعه سازان از افزایش ۱۹.۵ درصدی قیمت خودرو امسال اطلاع داد و اضافه كرد: در شرایطی كه قیمت همه اقلام مواد اولیه افزایش یافته، انتظار ثبات قیمت خودرو عادلانه نیست.به گزارش آنی بازار به نقل از صداوسیما، محمدرضا نجفی منش درباره افزایش قیمت خودرو طی روزهای اخیر، اظهارداشت: برای قیمت گذاری هر كالایی سه مولفه، مواد اولیه، هزینه دستمزد و هزینه سربار مورد محاسبه قرار می گیرد.
وی اضافه كرد: در این راستا هزینه دستمزد به میزان ۱۰.۴ درصد افزایش پیدا كرده است و مواد اولیه همچون فولاد، آلومینیوم، مس، ارز و... با رشد قیمت مواجه بود كه برپایه پیش بینی ما مواد اولیه در سال ۹۷ با افزایش ۴۰ درصدی نسبت به سال قبل مواجه گردید.
رییس انجمن قطعه سازان ادامه داد: از طرفی هزینه های سربار هم متناسب با نرخ تورم افزایش ۱۰ درصدی داشته كه مجموع این موارد باعث افزایش ۳۰ درصدی قیمت قطعات و ۱۹.۵ درصدی قیمت خودرو می گردد.
نجفی منش با انتقاد از اینكه نمی توان در شرایطی كه همه مواد اولیه با افزایش قیمت مواجه بوده، انتظار افزایش قیمت خودرو را نداشت، اظهار داشت: یكی از مهم ترین مشكلات فعلی صنعت خودرو در ایران قیمت گذاری از جانب شورای رقابت است زیرا این رویه در هیچ كشوری در دنیا به این شیوه نیست.
وی ادامه داد: در همه كشورها قیمت گذاری خودرو توسط بازار انجام می گردد كه در چنین شرایطی برای مصرف كننده نهایی قیمتی كمتر از قیمت های فعلی خواهد بود. عضو اتاق بازرگانی تهران درباره برخی انتقادها درمورد تفاوت قیمت خودرو در ایران و سایر كشورها، توضیح داد: با عنایت به بررسی های صورت گرفته در كشور خودروسازی مثل برزیل خودرو وارداتی تا ۲۰۰ درصدی با افزایش قیمت مواجه می باشد تا به دست مصرف كننده نهایی برسد.
نجفی منش ادامه داد: در حالیكه در ایران تلاش شده تا به جای واردات خودرو، خودروساز وارد شود كه در چنین شرایطی هم كیفیت تولید داخل افزایش می یابد و هم میزان صادرات خودرو در كشور افزایش می یابد و از سویی مردم هم حق انتخاب بیشتری خواهند داشت.

1397/02/24
13:34:44
5.0 از 5
4855
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش