وزارت نیرو، بورس آب و بازارهای محلی

الگوی مصرف انرژی مجانی تدوین شود

الگوی مصرف انرژی مجانی تدوین شود آنی بازار: تربت حیدریه - شركت های برق، گاز، آب شهری و روستایی شهرستان تربت حیدریه موظف شدند برای مشتركانی كه حامل های انرژی را به صورت مجانی استفاده می نمایند یا از یارانه بهره مند هستند، الگوی مصرف تدوین كنند.


این در حالیست كه نمایندگان مجلس در سال 1392 مقرر كرده بودند كه هزینه مصرف وحق انشعاب برق، آب و گاز حوزه های عملیه، مساجد، دارالقرآن ها، حسینیه ها و اماكن دینی اقلیت های دینی در قانون اساسی در صورت ' رعایت الگوی مصرف و با عنایت به مساحت ' مجانی خواهد بود.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، معاون برنامه ریزی، اداری و مالی فرماندار تربت حیدریه روز سه شنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب تربت حیدریه با تاكید بر تعیین و اجرای الگوی مصرف توسط شركت های مسوول اظهار داشت: گزارش ها از آن حكایت می كند در مساجد، تكایا، حسینیه ها و مدارسی كه از این منابع به صورت مجانی استفاده می نمایند، رعایت صرفه جویی صورت نمی گیرد و بنابراین باید برای این مشتركان الگوی مصرف تدوین و چنانچه از حد تعیین شده مصرفشان بیشتر شد، مبلغ مازاد توسط شركت های فوق دریافت شود.
افزایش ۷۰ درصدی میزان مصرف برق در مساجد
پیش از این مشاور مدیرعامل شركت توانیر در همایش مدیریت مصرف برق كه با حضور علما، ائمه جمعه و جماعات برگزار شده بود به طرح مجانی شدن مصرف انرژی در مساجد خاطرنشان كرد: از زمانی كه بحث مجانی شدن مصرف انرژی در مساجد عنوان شد، میزان مصرف انرژی ۷۰ درصد افزایش یافت كه این مورد جای بسی تاسف دارد.
این استاد دانشگاه به جایگاه و دامنه تاثیرگذاری علما، روحانیون و مبلغین در میان اقشار مختلف اشاره و تصریح كرد: اسراف در مصرف انرژی از منظر مبانی دینی امری مذموم و نكوهیده است و لزوم دارد كه مبلغین در روزهای تبلیغی ماه رمضان آثار و پیامد های آن را برای مردم تببین كنند.
معاون فرماندار تربت حیدریه در ادامه جلسه شورای حفاظت از اب همینطور در مورد مراكز صنف كارواش تربت حیدریه هم اظهارداشت: ابتدا باید سیستم پمپاژ این مراكز مجهز شود تا میزان آب كمتری با فشار هوای بیشتر مصرف شود و دوم اینكه هزینه های آن ها به حدی كم شود تا شهروندان هم راغب شوند برای شستشوی خودروی خود به این مراكز رجوع كنند كه تحقق آن باید در دستور كار اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت قرار بگیرد.
مدیر امور منابع آب منطقه تربت حیدریه هم اظهار داشت: یكی از اشكالات ما آن است كه آب در ایران یك كالای اقتصادی محسوب نمی گردد و به صورت مجانی در اختیار مردم قرار می گیرد و بنابراین اكنون هم منابع را از دست می دهیم و هم كشاورزان ناراضی هستند و بنابراین چون انرژی در عمل مجانی در اختیار مردم قرار می گیرد، كسی به فكر مدیریت بهینه مصرف آب نیست، در حالیكه در كشورهای توسعه یافته اینگونه نیست و بر این اساس وزارت نیرو بنا دارد بورس آب و بازارهای محلی خرید و فروش آب را تولید كند.
مهدی طلعتیان اضافه كرد: مشكل دیگر فقدان مدیریت مشاركتی در مدیریت آب و بنای ما آن است تا در شورای آب روستاییان را هم سهیم سازیم.
وی در عین حال با بیان اینكه اكنون شهرداری تربت حیدریه از 6 چاه غیر مجاز آب برداشت می كند، اظهار داشت: این وظیفه شركت آبفای شهری است تا جلوی این اقدام شهرداری را بگیرد.
مدیر اداره آب و فاضلاب شهری تربت حیدریه هم اظهار داشت: بخش اعظمی از مشكلات ما به دو عامل تقویت باورهای اعتقادی و عمومی و دوم تامین اعتبارات مربوط می گردد.
محمود امیری با اشاره به اینكه تقویت باورها و به تعبیر بهتر فرهنگ سازی در اختیار ما نیست و نیازمند یك عزم جدی و اجرای یك طرح كلان است، اضافه كرد: از جانب دیگر تمام برنامه های ما به یك نقطه مشترك كه می رسد، می لنگد و آن فقدان تامین اعتبارات است.
طبق اعلان قبلی مدیر امور منابع آب منطقه تربت حیدریه ظرف یك سال آبی اخیر (ابتدای مهر سال گذشته تا انتهای شهریور امسال) با كاهش 46 درصدی میزان بارش مواجه شده ایم.
مهدی طلعتیان همینطور افزوده بود: از مجموع 37 دشت استان كه در سه وضعیت آزاد، بحرانی و بحرانی ممنوعه قرار دارند، دشت های منطقه تربت حیدریه در 2 وضعیت ممنوعه (دشت هایی كه با افت سطح آب مواجه هستند) و ممنوعه بحرانی (دشت هایی كه علاوه بر افت سطح آب با كاهش كیفیت هم مواجه هستند) قرار دارند.
وی با اشاره به اینكه این اداره بر منابع آبی تربت حیدریه، زاوه، رخ، مه ولات و رشتخوار نظارت كمی و كیفی دارد، اظهار داشت: بر این اساس دشت های مه ولات و رشتخوار در گروه دشت های ممنوعه بحرانی و دشت های رخ، ازغند، زاوه و تربت حیدریه در زمره دشت های ممنوعه هستند.
طلعتیان همینطور منابع آبی منطقه را شامل سطحی و زیرزمینی اعلام و اظهار داشته بود: منابع آبی سطحی نظیر كال های فصلی شصت دره یا ازغند هستند كه دبی قابل توجه و پایداری ندارند.
وی منابع آب زیرزمینی را كه 98 درصد منابع استحصالی را شامل می شوند نظیر چاه یا چشمه هستند و اتكای ما به این منابع است.
او با اشاره به اینكه اكنون 838 حلقه چاه داریم كه شامل 188 حلقه چاه عمیق و 650 حلقه چاه نیمه عمیق است، اظهار داشته بود: علاوه بر این 511 رشته قنات و 145 دهانه چشمه داریم كه در مجموع در سال 256 میلیون مترمكعب از این ها برداشت می گردد.
شركت آب و فاضلاب شهری شهرستان تربت حیدریه 50 هزار مشترك آب دارد.
شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 كیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
6121/1744


1397/03/08
23:13:56
5.0 از 5
4647
تگهای خبر: شركت , كالا
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش