ساماندهی اراضی رودخانه های مرزی كردستان 66 درصد پیشرفت دارد

ساماندهی اراضی رودخانه های مرزی كردستان 66 درصد پیشرفت دارد آنی بازار: سنندج - مدیر آب و خاك و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی كردستان اظهار داشت: طرح ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی این استان با صرف یك هزار و 650 میلیارد ریال به پیشرفت فیزیكی 66 درصد رسیده است.


فروز احمدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: در مرحله اول این طرح 17 هزار و 102 هكتار از اراضی ساماندهی می گردد.
وی اضافه كرد: عملیات اجرایی طرح ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی استان از سال قبل شروع شده و تابحال یك هزار و 650 میلیارد ریال از سه هزار و 400 میلیارد ریال اعتبار مصوب آن هزینه شده است.
احمدی تصریح كرد: هفت هزار و 500 تا هشت هزار هكتار از 17 هزار و 102 هكتار اراضی مورد هدف در سه شهرستان كامیاران، سنندج و مریوان به باغات اختصاص داده می گردد تا علاوه بر تولید اشتغال برای بهره برداران سطح كشت اراضی استان را از میانگین 10 درصد كل اراضی كشاورزی افزایش دهد.
وی اظهار داشت: در اجرای این طرح برای افزایش راندمان مصرف آب در مزارع و باغ هایی كه از محل اجرای طرح ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی تولید می گردد برای تحقق باغ های اقتصادی و درآمدزایی، از نوین ترین شیوه های آبیاری همچون بكارگیری سیستم های آبیاری تیپ، كلاسیك و روش تلفیقی استفاده می گردد.
وی افزود: با این شیوه آبیاری كشاورزان می توانند بالاترین بهره برداری را از میزان آب مصرفی و همینطور كاهش هزینه های تمام شده داشته باشند.
مدیر آب و خاك و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی كردستان اضافه كرد: با اجرای كامل مرحله اول این طرح برای 6 هزار و 800 نفر به صورت مستقیم و برای 18 هزار نفر هم به صورت غیر مستقیم شغل تولید می گردد.
احمدی از تخصیص آب به 11 هزار و 800 هكتار دیگر از اراضی این استان در قالب مرحله دوم ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی كشور اطلاع داد و خاطرنشان كرد: اجرای این مرحله هم اكنون در دست مطالعه است كه با انجام آن، میزان طرح های در دست اجرا به 28 هزار و 902 هكتار می رسد.
وی تصریح كرد: اجرای این طرح برای هر هكتار حدود 200 میلیون ریال اعتبار لازم دارد و مبلغ مورد نیاز برای اجرای طرح در 11 هزار و 800 هكتار حدود 2 هزار و 360 میلیارد ریال پیش بینی می گردد كه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین می گردد.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، تولید اشتغال پایدار در روستاهای مناطق مرزی از اهداف این طرح است و در آن یك شغل در ازای احداث هر 2.5 هكتار باغ و یك شغل در ازای هر پنج هكتار مزرعه آبی تولید می گردد.
كاهش حساسیت اقتصاد كشور نسبت به چالش های سیاسی خارجی با درونزا شدن رشد اقتصادی بخش كشاورزی در مناطق مرزی و تقویت معیارهای اقتصاد مقاومتی همچون اهداف اجرای طرح ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی موسوم به طرح جامع شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی كشور است.
افزایش راندمان آبیاری با مهار آب های مرزی، تثبیت جمعیت در مناطق مرزی و افزایش تولید و اشتغال موثر و افزایش درآمد و رفاه روستاییان مرزی از دیگر اهداف اجرای پروژه های مصوب در حریم رودخانه های مرزی كشور است.
طرح جامع شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی كشور در 400 هزار هكتار از اراضی كشور برنامه ریزی شده كه در مرحله اول آن 227 هزار هكتار ساماندهی می گردد.
برای مرحله اول این طرح 50 هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده كه این میزان تا آخر نیمه اول سال 97 در شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی رودخانه های مرزی، 227 هزار هكتار زمین زراعی هزینه و اجرا می گردد.
در آخر مرحله اول این طرح علاوه بر تولید 200 هزار شغل در حوزه های مختلف كشاروزی، حدود چهار میلیون و 500 هزار تُن هم محصول زراعی و باغی در این اراضی هم تولید می گردد.
رودخانه سیروان طولانی ترین رود در استان كردستان است و شاخه های اصلی آن رودهای گاورود و قشلاق است، گاورود از كوه های كان كبود سقز سرچشمه می گیرد و قشلاق از كوه های پیر محمد سرازیر می گردد.
قسمتی از این رود، در بخش های میانی سبب تولید مرزی بین ایران و عراق می گردد كه به منطقه دیاله مشهور است و بعد از آن به خلیج فارس می ریزد.
رودخانه قشلاق به طول 90 كیلومتر، رودخانه سیروان به طول 100 كیلومتر، زرینه رود به طول 302 كیلومتر، تلوار به طول 142 كیلومتر و گاورود به طول 120 كیلومتر همچون رودخانه هایی است كه سرچشمه یا بخشی از آن در كردستان جریان دارد.
استان كردستان دارای یك میلیون و 200 هزار هكتار اراضی است كه از این میزان 120 هزار هكتار آبی است و از میزان كل اراضی آبی هم حدود 48 هزار هكتار باغ است.
2 میلیون و 400 هزار تن میزان تولید سالیانه محصولات كشاورزی استان كردستان است كه 320 هزار تن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی هم مربوط به زراعت است.
عمده محصول تولید زراعی این استان مربوط به گندم با حدود 800 هزار تن است و عمده محصول تولیدی باغی هم توت فرنگی با حدود 48 هزار تن است.
3034/9102


1397/03/11
12:06:59
5.0 از 5
4503
تگهای خبر: اقتصاد , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش