سیلو و انبارهای نگهداری گندم در بیجار جوابگوی نیازها نیست

سیلو و انبارهای نگهداری گندم در بیجار جوابگوی نیازها نیست آنی بازار: سنندج - فرماندار بیجار اظهار داشت: با عنایت به پیش بینی تولید 250 هزار تن گندم در شهرستان و ظرفیت 150 هزار تن فعلی سیلوها، مراكز خرید و اماكن موجود، در بحث نگهداری و انبار این حجم گندم تولیدی كشاورزان، مشكل داریم.


علی اكبر ورمقانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: اكنون حدود 100 هزار تن كمبود فضا برای نگهداری و انبار گندم تولیدی داریم كه با تمهیداتی كه برای خرید به موقع و جذب و نگهداری موقت گندم انجام شده امیدواریم امسال مشكلی در این خصوص نداشته باشیم.
وی اضافه كرد: با عنایت به اینكه شهرستان بیجار، یكی از قطب های مهم تولید گندم در استان كردستان و حتی كشور است، فضای مناسب با ظرفیت بالا جهت انبار گندم تولیدی كشاورزان ضروری می باشد كه در سال های گذشته برنامه خاصی در مورد افزایش حجم، گسترش و تولید سیلوهای جدید نداشته ایم.
ورمقانی با اشاره به اینكه بخشداران و مسئولان مربوطه باید در مورد خرید و انباشت گندم در فضای باز دقت بیشتری داشته باشند، تصریح كرد: امسال نباید گندم كشاورزان در فضای باز و محل های خاكی انباشته شود و در موارد خاص باید از زیر اندازهای مخصوص و پوشش مناسب برای این منظور استفاده گردد.
فرماندار بیجار خاطرنشان كرد: مدیران مربوطه باید در ثبت میزان افت گندم دقت بسیاری داشته باشند زیرا ثبت افت غیر واقعی باعث مشكلات خاص دیگری در آینده و فروش و صادرات این محصول برای دولت خواهد شد.
ورمقانی افزود: با عنایت به اینكه زمان برداشت گندم توسط كشاورزان تابع ساعات اداری و دولتی نیست، باید مسئولان در جهت افزایش تكریم كشاورزان، با افزایش زمان تحویل گندم در سیلوها و مراكز خرید تا ساعت 24، رفاه حال كشاورزان را فراهم نمایند.
وی با اشاره به اینكه شغل بیشتر مردم شهرستان بیجار، كشت و برداشت گندم است، اظهار داشت: مسئولان شهرستان باید در گذشته با عنایت به اهمیت مبحث كمبود ظرفیت نگهداری گندم، با تولید مشوق های لازم بخش خصوصی را در تولید مراكز خرید گندم و محل های مسقف برای انباشت، همیاری و ترغیب می كردند.
وی اضافه كرد: با عنایت به احتمال بارندگی در روزهای برداشت گندم، با تقویت بخش حمل و نقل سریع و پوشش های مناسب یا مكان های موقت، باید تدابیری اتخاذ نمود كه خسارتی به این محصول استراتژیك و حیاتی وارد نشود.
فرماندار بیجار تصریح كرد: یكی از دغدغه های مهم دولت، پرداخت سریع و به موقع حق كشاورزان در خرید تضمینی گندم است و امیدواریم امسال مشكل خاصی در این خصوص نداشته باشیم.
در سال زراعی جاری، بیش از 250 هزار تن گندم در شهرستان بیجار برداشت می گردد كه سیلوی های جهاد كشاروزی با ظرفیت 50 هزار تن، كارخانه آدر بیجار با ظرفیت 60 هزار تن و سایر مراكز مسقف شهرستان با ظرفیت 40 هزار تن برای نگهداری موقت گندم پیش بینی شده است.
بیجار با داشتن بیشترین گستردگی جغرافیایی و 89 هزار نفر جمعیت در 140 كیلومتری شرق سنندج مركز استان كردستان واقع است و غالب كشاورزی این منطقه به صورن دیم و كشت سنتی است.
7350/9102


1397/04/02
21:37:15
5.0 از 5
4667
تگهای خبر: تولید , خرید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش