مهر خبر می دهد؛

توزیع كارت كالا بین تمام خانوارها، فرارمالیاتی۳۰۰هزارخانوارثروتمند

توزیع كارت كالا بین تمام خانوارها، فرارمالیاتی۳۰۰هزارخانوارثروتمند آنی بازار: معاون وزیر كار با تشریح سیاست های این وزارتخانه در جهت پشتیبانی از محرومان، اظهار داشت: بزودی كالا كارت جهت تامین كالای اساسی به تمام مردم اعطاء می گردد.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، احمد میدری معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی دیشب با حضور در برنامه پایش به تشریح سیاست های این وزارتخانه در جهت پشتیبانی از محرومان پرداخت اظهار داشت: طی طرحی كه از سوی وزارت خانه به معاون اول رئیس جمهور ارسال شده بزودی كالا كارت جهت تامین كالای اساسی مردم به آنها داده می شود.
وی اضافه كرد: پیشنهادی كه آقای ربیعی برای آقای جهانگیری فرستادند، توزیع كالا كارت یا كوپن الكترونیكی است كه خوشبختانه در طول چهار سال قبل برای مدد جویان نهادهای حمایتی این كار را كردیم و این كالا كارت به انها اختصاص داده شده بود. ما در وزارت تعاون كار و رفاه این آمادگی را داریم كه این كالا كارت را به كلیه اقشار جامعه بدهیم.
میدری اضافه كرد: طی دو سه هفته گذشته جلسات متعددی با بانك مركزی داشتیم بدین سان كه همان كارت بانكی كه افراد با آن یارانه نقدی می گیرند را به كالا كارت تبدیل نماییم و افراد با رجوع به فروشگاه كارت خویش را دردستگاه می كشند و سهمیه كالایی آن كه شامل كالاهای اساسی است را دریافت نمایند.
بسته های حمایتی برای خانوارهای كم درآمد/ ۸۰۰ هزار خانوار درآمد ماهانه كمتر از ۷۰۰ هزار تومان دارند
معاون رفاه وزارت كار درباره جمعیت خانواده های تحت پوشش سازمان بهزیستی و كمیته امداد، اظهار داشت: ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار خانواده تحت پوشش این نهادها هستند كه به شناسایی هایی كه به تازگی انجام دادیم به یكی از این نهادها ۲۰ هزار خانواده و به دیگری ۳۰ هزار خانواده اضافه شده است.
وی در مورد شناسایی خانواده هایی كه كمتر از ۷۰۰ هزار تومان(رقم «فقر ملی») درآمد دارند، اظهار داشت: در بودجه سال ۹۷ حدود ۸۰۰ هزار خانوار را شناسایی كردیم كه زیر ۷۰۰ هزار تومان در ماه درآمد دارند. ازاین رو پیشنهاد داده ایم تا دولت بسته های حمایتی مختلفی برای آنان تدارك ببیند تا این خانوارها بتوانند درآمد خویش را به حداقل ۷۰۰ هزار تومان در ماه برسانند.
میدری اضافه كرد: مستمری افراد تحت پوشش با عنایت به تورم افزایش داشته است و سعی كردیم كه بخشی از هزینه های آنان را پوشش دهد.
فقر خوراكی در ایران ۲ درصد است
مجری برنامه با اشاره به اندازه گیری های كه از هزینه خوراك خانواده ها در هر روز انجام شده است، به میدری اظهار داشت كه هم اكنون با افزایش ۵۵ درصدی قیمت تخرم مرغ و سایر اقلام یك خانواده باید برای هزینه ها صبحانه، نهار و شام خود باید دست كم ۲۰۰ هزار تومان كنار بگذارد اما شما صحبت از پرداخت تنها ۷۰۰ هزار تومان می كنید كه وی در جواب اظهار داشت: سیاست دولت این نیست كه افراد با دریافت كمك نقدی وارد بازار كار نشوند بلكه می خواهیم زمینه ای را فراهم نماییم كه دنبال كار بروند تا خودشان هزینه های زندگی را تامین كنند اما فقر خوراكی در كشور وجود دارد و میزان آن ۲ درصد است.
میدری اضافه كرد: كشورهایی كه زیر ۵ درصد از جمعیتشان زیر خط فقر خوراكی باشند كشور سبز محسوب می شوند و بنابراین ایران كشور سبز است.
مدل های سوءاستفاده از ارز دولتی
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به تشریح مشكلات سیستم توزیع ارز كشور پرداخت و اظهار داشت: سیستم كنونی شكاف هایی دارد كه می تواند بیشتر از این زمینه فساد را فراهم آورد. اول اینكه آنهایی كه برای دریافت ارز مراجعه نموده اند تولیدكننده واقعی نیستند. مشكل این است كه بانك اطلاعاتی جامعی از افراد متقاضی دریافت ارز دولتی وجود ندارد. این در شرایطی است كه وزارت رفاه سیستمی را برای خود بوجود آورده است كه با وارد كردن كد ملی افراد به راحتی می توانیم به اطلاعات آنها دسترسی پیدا نماییم.
وی اضافه كرد: اما در این مورد قضیه كاملا برعكس است. شركتی آمده و تقاضای دریافت ارز با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان كرده است اما اطلاعاتی آن شركت در جایی وجود ندارد. اصلا در هیچ جا نیامده كه این شركت چه تعداد پرسنل دارد، چه میزان از بانك وام گرفته است. حالا این شركت با استفاده از چنین خلائی ۵ میلیون دلار ارز دولتی گرفته اما تنها معادل ۲ و نیم میلیون دلار آن را برای واردات مختص كرده است. معلوم است كه چه سودی برایش دارد وقتی ارز را به قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان می گیرد اما آن را ۸ هزار تومان یا ۹ هزار تومان می فروشد یا هر نرخ دیگری می فروشد. سوءاستفاده دیگر كه صورت گرفته این است كه واردكننده رفته و مثلا با ارز دولتی كنجاله، سویا یا تلفن همراه وارد كرده و بعد آنها را با دلار نرخ آزاد در بازار فروخته است.
میدری اضافه كرد: مورد دیگر این بوده است كه واردكننده با دور زدن قانون كالایی را كه برای ایران سفارش داده را وارد كشور دیگر كرده و آنجا با نرخ دلار آزاد فروخته است. به هر حال برای جمع كردن فساد توزیع ارز دو راه بیشتر نداریم: ۱- صدور فاكتور الكترونیك ۲- توزیع «كالا كارت» بین مردم.
كارت كالا برای تمام ایرانیا با سالی ۴ بار شارژ
كالا كارت یا كوپن الكترونیك پیشنهاد آقای ربیعی به دولت بوده است. این كارت البته برای ۱۰ میلیون نفر صادر و سالی ۳ تا ۴ بار شارژ می گردد تا آنها اقلام خوراك خود مثل لبنیات و... را تهیه كنند. وزارت رفاه آمادگی دارد تا كالا كارت را برای كل كشور اجرایی كند.
میدری اظهار داشت: در ماجرای فسادهای اخیر در مبحث ارز و رانت هایی كه به وجود آمد به وضوع شاهد سهل انگاری برخی دستگاه ها بودیم.
پرداخت مستقیم پول آثار مخرب دارد
وی با اشاره به اینكه یكی از دغدغه های دولت بحث معیشت مردم است، اظهار داشت: یكی از پیشنهاد ما در این مورد، پرداخت كارانه است. فرد به ازای ورود به طرح هایی همچون كارورزی و... كارانه دریافت می كند. یعنی علاوه بر اینكه در جایی مشغول به كار می گردد می تواند درآمدی هم داشته باشد. ما همینطور می توانیم اگر كشاورزی نیاز به زهكشی زمینش داشت پول آن را بپردازیم تا بهره وری كشاوری افزایش یابد. در هر صورت اگر پول مستقیم به مردم پرداخت گردد آثار مخربی دارد؛ چراكه همه متقاضی دریافت آن می شوند.
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه این وزراتخانه با استفاده از «پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان» مواردی همچون درصد مالكیت خودرو در محلات شهر تهران یا میزان مالیات پردازی شركت ها و خانواده ها را مشخص كرده است، اظهار داشت: دریافتیم كه نظام مالیاتی به جای تكیه بر ثروت، بر شركت ها تكیه كرده است. ما با مقررات نادرست كاری كرده ایم كه بنگاه ها از ادامه فعالیت بازبمانند. این در شرایطی است كه ۳۰۰ هزار خانواده ثروتمند فرار مالیاتی داشته اند. ما همینطور دریافتیم كه ۱۳۴ هزار كودك بازمانده از تحصیل وجود دارد.

1397/05/15
14:12:48
5.0 از 5
4963
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , كالا
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش