چاره اندیشی برای پایتخت از نفس افتاده

چاره اندیشی برای پایتخت از نفس افتاده آنی بازار: تهران- نفس های پایتخت به شماره افتاده و باید برای آن چاره ای اندیشید؛ این جانِ كلام متخصصان و صاحبنظران شهری است كه به دعوت شهرداری تهران در نشستی به منظور كمك به تدوین برنامه سوم مدیریت شهری این كلانشهر شركت كرده بودند.


تهرانِ امروز با مشكلات عدیده ای دست و پنجه نرم می كند؛ از كودك كار، اعتیاد، مهاجرت، گسست اجتماعی، فرهنگی و شكاف طبقاتی گرفته تا مساله عدالت در دسترسی به زیرساخت ها، آلودگی هوا و ترافیك؛ و اگر زمانی مدیریت شهری درآمد زیادی برای اداره شهر در اختیار داشت امروز جیب شهرداری تهران خالی است و باید با همین جیب خالی پایتخت 12 میلیون نفری را اداره كند.
برج میلاد عصر روز گذشته (یكشنبه) میزبان متخصصان و صاحبنظران حوزه شهری بود تا دیدگاه و راهكارهای خویش را برای تدوین برنامه سوم شهر ارائه نمایند. برنامه ای كه مقرر است تا آخر شهریور امسال به شورای شهر عرضه شود و بعد از تصویب مسیر پنج سال آینده پایتخت را مشخص نماید.

* شهری كه زنانه و پیر می شود
در ابتدای این نشست كه با حضور شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر تهران برگزار گردید معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران گزارشی از روند تدوین برنامه سوم شهر عرضه داد و اظهار داشت: كار تدوین این برنامه از آذرماه سال قبل شروع شده و الان در مراحل پایانی تدوین قرار داریم.
حجت الله میرزایی كار نخست در تدوین برنامه را شناسایی مسایل شهر تهران به منظور دستیابی به تصویر درست و اولویت بندی مسائل ذكر و تصریح كرد: به همین منظور بازخوانی اسناد بالادستی كه انعكاسی از دیدگاه قانون گذاران است، بررسی سه پیمایش و گفت وگوی عمیق با نخبگان و صاحبان گفتمان انجام شد.
وی با اشاره به اینكه خروجی این یافته ها در نشست های هم اندیشی تدوین برنامه به بحث گذاشته شد اضافه كرد: برپایه دیدگاه شهروندان آلودگی هوا و محیط زیست، ترافیك، نابرابری فضایی و گسیختگی فرهنگی و اجتماعی (بی تفاوت بودن شهروندان نسبت به یكدیگر) اصلی ترین مسائل شهر تهران است.
میرزایی افزود: این مسائل در بررسی دیدگاه مدیران هم تكرار شد.
به گفته وی بررسی اثر روندهای جهانی بر آینده شهر تهران هم نشان داد تهران زنانه تر خواهد شد، رو به سالمندی پیش می رود، از تنوع بالاتری از سبك زندگی برخوردار خواهد بود و نسبتا خشك تر می گردد.
معاون شهردار تهران خاطرنشان كرد: همینطور نتایج بررسی تطبیقی برپایه شاخص های معتبر نشان داده است تهران در شاخص های مختلف یكی از 10 كلانشهر آخر در دنیاست.
وی نظام مالیه نادرست و اقتصاد سنتی و وابسته به ساخت و ساز را یكی از اشكالات شهرداری تهران ذكر و تصریح كرد: در دوره های گذشته 500 ساختمان بلندمرتبه در معابر با عرض كمتر از 20 متر تولید شده كه از این تعداد 270 مورد در معابر كمتر از 12 متر قرار داشتند.
میرزایی با اشاره به اینكه شهر تهران باید از اقتصاد سنتی و كلنگی به اقتصاد مبتنی بر دانش حركت نماید اضافه كرد: اكنون سند سطح اول برنامه سوم با عنوان سند راهبردهای توسعه شهر تهران تدوین و هشت حوزه راهبردی شناسایی شده است.

* تهران؛ جنگلِ آپارتمان ها
محمدحسین شریف زادگان استاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه با اشاره به اینكه برنامه باید از چهار عنصر تهیه، اجرا، ارزیابی و تصحیح برخوردار باشد اظهار داشت: زمانی در یكی از مناطق برنامه ای تدوین و هنگامی كه عرضه شد یك مهندس گفت 'كارتان خوب است اما در شهرداری قوانین و مقررات اجرای این برنامه وجود ندارد'؛ ازاین رو شرایط پیاده كردن برنامه مهم می باشد.
وی اضافه كرد: برنامه ها باید از قابلیت اجرا برخوردار باشند كه این مورد در كشور مغفول مانده است.

در ادامه علینقی مشایخی استاد دانشگاه صنعتی شریف كمبود منابع مالی پایدار را مهم خواند و اظهار داشت: ساخت و ساز در پایتخت سبب سرمایه گذاری بیشتر، جذب منابع انسانی و نیروی ساختمانی شد.
وی اظهارداشت: زمانی شهرداری تصمیم به احداث بزرگراه گرفت اما به علت آنكه پول نداشت ساخت و ساز اضافه در محلات انجام انجام داد كه این امر بر هم خوردن بافت محلات را به دنبال داشت و اگر از بالای كوه به تهران بنگریم جنگلی از آپارتمان با كوچه های تنگ را می بینیم.
مشایخی تصریح كرد: باید مشخص نماییم راهبرد ما برای درآمدهای پایدار شهر چیست و اگر این مورد حل نشود خیلی از گرفتاری های دیگر حل نخواهد شد.

* پایتخت را از دست مهندسان نجات دهید
حمیدرضا احراری كارآفرین حوزه صنعت با اشاره به اینكه كینه ها در جامعه انباشته و امید كم شده است اظهارداشت: این نشان داده است وضعیت خوب نیست.
وی با اشاره به اینكه نگران آینده هستیم عنوان كرد: 80 درصد مشكلات تهران ارتباطی به منابع مالی ندارد و باید با مسائلی همچون خشكسالی بسازیم و كشاورزی خشك را تولید نماییم.
احراری با اشاره به اینكه باید با پی پولی شهر را اداره نماییم تصریح كرد: باید مشكل محیط زیست را با ریاضت حل كرد.
وی با اشاره به اینكه من 190 استاندارد مهندسی نوشته ام خاطرنشان كرد: تهران را از دست مهندسان نجات دهید.
احراری افزود: معاونت فنی و عمران شهرداری تهران را منحل كنید؛ كاركرد این معاونت چیست؟ آیا می خواهد ترافیك را حل كند؟ احداث پل وسط شهر، تهران را نابود كرد، همه جا پل زده شده؛ هر ایرانی یك پل!
وی با انتقاد از اینكه شهردار تهران اواسط این نشست مهم كه به منظور كمك به تدوین برنامه سوم مدیریت شهری برگزار شده جلسه را ترك كرد اظهار داشت: نقد با گوش كردن آغاز می گردد و با این سبك كه شهردار از جلسه خارج شود، معاونانش دیر به جلسه بیایند و رئیس شورا بشوند یا نشوند نمی گردد كاری انجام داد.

*ملارد لرزید تهران قفل شد
علیرضا فلاحی استاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه این نشست با اشاره به زلزله سال قبل در شهر ملارد ( در غرب تهران) اظهارداشت: ملارد لرزید اما تهران، اتوبان های آن و سازمان مدیریت بحران قفل شد.
وی اضافه كرد: رادیو هم نمی دانست چه بگوید؛ این به معنای آن است كه در یك چرخه معیوب قرار گرفته ایم.
فلاحی با اشاره به صحبت های شهردار تهران در این نشست اظهار داشت: پرداخت حقوق كاركنان مساله شهرداری تهران است و صاحبنظران باید خویش را به جای شورای شهر، شهردار و شهروند بگذارند.
وی با اشاره به اینكه چرا ما شهرنشین هستیم اما شهروند نیستیم تصریح كرد: تهران در طول روز به آهن ربایی تبدیل می گردد كه هركس از هر نقطه ای می خواهد برای كار به تهران سفر كند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی اضافه كرد: ما در بحران قرار داریم و خدا نكند بحران واقعی مانند زلزله اتفاق افتد.
فلاحی تصریح كرد: نام مدیریت بحران غلط است و تمام دنیا به آن مدیریت ریسك، شرایط اضطراری یا خطرپذیری می گویند؛ باید خطر را شناخت و آن را كاهش داد.
وی با اشاره به اینكه تابحال در تهران شانس آورده ایم خاطرنشان كرد: سرپل ذهاب یك محله كوچك تهران است كه در آن مانده ایم و بودجه بازسازی ندارد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه تهران مركز ایران است اظهار داشت: اعتماد را باید در مردم تولید كرد و راه دیگری جز این وجود ندارد؛ برنامه نباید خطی بلكه باید منعطف باشد.

*تهران، پاركینگ خودروهای ایران
اسفندیار جهانگرد استاد دانشگاه علامه طباطبایی هم با اشاره به اینكه تهران از نظر زیست محیطی بیش از سقف جمعیتی خود بار دارد اظهارداشت: عموم مدیرانی كه در ایران كار می كنند روحیه پوپولیستی دارند و همین امر باعث می گردد از اقداماتی كه منجر به واقعی كردن هزینه زندگی در تهران می گردد بپرهیزند.
وی افزود: برای مثال در تركیه به افرادی پلاك داده می شود كه پاركینگ داشته باشند اما تهران به پاركینگ خودروهای ایران تبدیل گشته است.
وی اضافه كرد: تاكسی های اینترنتی سبب شده روزانه چند هزار نفر برای كار به تهران سفر كنند.
جهانگرد با اشاره به اینكه در دهه گذشته زحمت زیادی برای كالبد شهر كشیده شده اضافه كرد: شهر تهران از نظر كالبدی نسبت به دهه پیش زیباتر شده اما مبحث اشتغال و كسب و كار در دستور كار شهرداری تهران نبوده است.
وی اولویت نخست را صداقت در رفتار، شفافیت و جلوگیری از تبعیض ذكر كرد.

* شرایط زیر شهر تهران بحرانی است
سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم از حاضران بود كه در ادامه این نشست با اشاره به اینكه زمانی كه شهر برنامه ریزی نداشت دلپذیر بود اما اكنون اینگونه نیست اظهار داشت: گاهی تصمیم های كوچك برای حل مشكل كوچك باعث تولید مسائل بزرگ می گردد.
وی با اشاره به صحبت های برخی استادان دانشگاه در مورد محله محوری اظهارداشت: آیا دیگر محله به معنای كوچكترین سلول اجتماعی در شهر وجود دارد؟ محله به معنای آن است كه فرد محله را بشناسد و محله هم فرد را بشناسد؛ افراد بدانند هر فرد در محله چه نقشی دارد و چه می كند اما امروز این معنا از محله وجود ندارد.
بهشتی اضافه كرد: امروز محله به تعدادی از جمعیت كه در یك محدوده جغرافیایی معین زندگی می كنند گفته می گردد كه در طول تاریخ شهری محله به این معنا نبوده است.
وی تصریح كرد: هیچكس از زیر شهر تهران خبر ندارد؛ زیر پایتخت شرایط بحرانی است، فرونشست ها شرایط بحرانی بوجود آورده اما صدای كسی در نمی آید.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی با اشاره به اینكه در موقعیتی قرار داریم كه امكان اشتباه وجود ندارد و به آستانه تحمل رسیده ایم خاطرنشان كرد: تعداد روزهای آلوده در پایتخت در حال پیشی گرفتن از روزهای سالم می باشد و علاوه بر آن زیر شهر هزار بدبختی وجود دارد كه همه اینها حكم می كند قدری حساس تر به مبحث نگاه نماییم.
وی با اشاره به اینكه در شهر تهران اتفاق های خیلی خوب و خیلی بد به صورت توامان در حال رخ دادن است اظهارداشت: میل به مدنیت در حال تبدیل شدن به رفتار مدنیت است و جریان زندگی كه چندین دهه گذشته به فضای خصوصی پناه برده بود در حال رجوع به شهر است؛ اینها از اتفاق های خوب پایتخت است.
بهشتی با اشاره به اینكه اگر پل طبیعت 20 سال پیش تولید شده بود این میزان استقبال از آن صورت نمی گرفت، افزود: پلاسكو آتش گرفت و جامعه شهری نسبت به آن واكنش نشان داد و این یعنی حال شهر خوب می گردد...

در این نشست نقطه نظرهای كارشناسان حوزه های مختلف شهری توسط معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران به منظور بهره گیری در تدوین برنامه سوم شهرداری تهران احصا و به ثبت رسید.

گزارش خبری از عاطفه نژاد سالاری
تهرام/9353/ 1008


1397/05/29
14:21:55
5.0 از 5
4539
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش