روستایی ترین استان كشور در راه توسعه و آبادی

روستایی ترین استان كشور در راه توسعه و آبادی آنی بازار: زاهدان - سیستان و بلوچستان بعنوان روستایی ترین استان كشور از معضلات مختلفی نظیر بیكاری و كم آبی ناشی از خشكسالی های پیاپی رنج می برد كه با اجرای طرح هایی از جانب دولتمردان در سالهای اخیر سعی شده روستاها جایگاه خویش را در توسعه و آبادنی به دست آورند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا روستاها بعنوان قلب اقتصادی هر كشور از اهمیت زیادی برخورداراند به صورتی كه در صورت كم رنگ شدن نقش این مناطق در اقتصاد علاوه بر كاهش تولیدات داخلی شاهد نتایج ناگواری همچون حاشیه نشینی خواهیم بود.
بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسكن از مجموع 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت سیستان و بلوچستان یك میلیون و 427 هزار و 332 نفر یعنی بیش از 51 درصد جمعیت در نقاط روستایی این استان ساكن هستند.
میانگین جمعیت روستایی در كشور 26.5 درصد است كه سیستان و بلوچستان با مستقر بودن بیشتر جمعیت آن در روستاها در این زمینه در كشور پیشتاز است.
پراكندگی مناطق روستایی، خشكسالی های پیاپی كه پدیده كم آبی را در سیستان و بلوچستان به همراه داشته و مردم این استان را با مشكلاتی رو به رو كرده است كه در این میان دولتمردان با پرداخت غرامت به كشاورزان و فعالان این حوزه، عرضه تسهیلات كم بهره برای اشتغال و تسریع در انجام طرح های عمرانی در روستاها در كنار آبرسانی سیار از منظر كارشناسان عزم خویش را برای رفع این مشكلات جزم كرده اند.
مدیركل امور روستایی استانداری سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 51 درصد جمعیت این استان در قالب 340 هزار خانوار در مناطق روستایی زندگی می كنند.
آرش جمالزهی اضافه كرد: هم اینك 9 هزار و 861 نقطه آبادی در سیستان و بلوچستان وجود دارد كه هفت هزار و 53 آبادی دارای سكنه هستند.
وی افزود: از مجموع روستاهای دارای سكنه سیستان و بلوچستان سه هزار و 408 روستا بیش از 20 خانوار جمعیت دارند كه 2 هزار و 693 روستای آن دارای دهیاری هستند.
مدیر كل امور روستایی استانداری سیستان و بلوچستان با اشاره به اینكه بیش از 75 درصد جمعیت استان تحت پوشش دهیاری قرار گرفته اند اظهار داشت: سال قبل مجوز تاسیس هزار و 77 دهیاری این استان از وزارت كشور دریافت شده كه تا آخر شهریور ماه حدود 950 دهیاری شروع بكار كردند.
وی بحران آب و اشتغال را از مهمترین مشكلات روستاییان سیستان و بلوچستان ذكر كرد و اضافه كرد: دولت علاوه بر اقدامات عمرانی، برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان پرداخت تسهیلات به این قشر را مورد توجه قرار داده به صورتی كه در 2 سال قبل بیش از 450 میلیارد ریال تسهیلات كم بهره از محل تفاهم نامه معاونت روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به 140 طرح این استان اختصاص یافته است.
جمالزهی اضافه كرد: همینطور در زمینه مشكلات بحران آب در روستاها علاوه بر انجام طرح های عمرانی توسط شركت آب و فاضلاب روستایی نظیر راه اندازی مجتمع های آبرسانی طرح نذر آب در 502 روستای دچار تنش آبی این استان در دستور كار قرار گرفت.
وی افزود: با عنایت به نیاز این حوزه مرحله دوم طرح نذر آب هم مورد توجه است تا بتوان آب سالم را در شرایط گذر از خشكسالی در دسترس این قشر قرار داد.
مدیر كل امور روستایی استانداری سیستان و بلوچستان توجه ویژه به حوزه گردشگری روستایی را از دیگر اقدامات برای معرفی و بهبود وضعیت اقتصادی روستاهای استان ذكر كرد و تصریح كرد: همینطور از محل صندوق توسعه ملی دولت بیشترین تسهیلات اشتغالزایی را به روستاییان اختصاص داده به صورتی كه پرداخت بیش از 600 میلیارد تومان تسهیلات صفر تا چهار درصد در حال انجام می باشد.
جمالزهی تهیه و تدوین سند جامع روستاییان سیستان و بلوچستان را از برنامه های این نهاد برای شناسایی ظرفیت ها و مشكلات روستاییان استان ذكر كرد و اظهار داشت: این سند تا 2 سال آینده تهیه می گردد تا چراغ راهی برای برنامه ریزی های آینده در این حوزه باشد.

**بیش از 2 هزار شغل پایدار اجتماع محور در سیستان فراهم می شود
مدیر كل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بیش از 2 هزار شغل پایدار در حوزه مشاغل خانگی بر پایه توانمندی و ظرفیت های مناطق روستایی در جهت اجرای تفاهم نامه میان بنیاد بركت و استانداری در شمال این استان فراهم می گردد.
ماندانا زنگنه تصریح كرد: در جهت اجرای تفاهم نامه بین بنیاد بركت و استانداری سیستان و بلوچستان زمینه تولید این تعداد شغل پایدار در حوزه مشاغل خانگی با رویكرد طرح آسمان و سحاب بنیاد بركت فراهم می گردد.
وی با اشاره به شروع به كار 25 نفر تسهیل گر اقتصادی و اجتماعی طرح آسمان و سحاب بنیاد بركت در پنج شهر شمالی سیستان و بلوچستان اضافه كرد: این تسهیل گران محلی به دلیل آشنایی به مناطق هدف بعنوان بازوان اجرایی بنیاد وظیفه آماده سازی و معرفی افراد جویای شغل را برای ورود به بازار كار برعهده دارند.
مدیر كل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان افزود: در این طرح ها به هر متقاضی شغل برپایه نوع طرح تا سقف 400 میلیون ریال تسهیلات با كارمزد چهار درصد و دوره تنفس چهار ماهه از جانب بانك عامل پرداخت خواهد شد.
زنگنه هدف از اجرای این اقدام را ارتقای سطح معیشت خانوارهای روستایی و توسعه كسب و كار عنوان نمود و اضافه كرد: با عنایت به اینكه جمعیت قابل توجه ساكن سیستان و بلوچستان در مناطق روستایی بسر می برند اجرای این طرح ها ضمن محرومیت زدایی و توانمندسازی اقتصادی و اشتغالزایی مانع از مهاجرت روستاییان هم می گردد.
وی تصریح كرد: عملیات اجرایی طرح های اجتماع محور بنیاد بركت با حضور فرمانداران پنج شهرستان منطقه سیستان، نمایندگان بنیاد بركت و دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان و تسهیل گران اقتصادی و اجتماعی از هفته جاری آغاز می شد.
مدیر كل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: انتظار می رود با همكاری و مشاركت دستگاههای اجرایی متولی با تسهیل گران برای شناسایی قابلیت ها و استعدادهای محلی زمینه تولید اشتغال و توسعه پایدار مناطق روستایی فراهم گردد.
وی با اشاره به اینكه حدود 60 نفر تسهیل گر اقتصادی و اجتماعی سیستان و بلوچستان ماموریت شناسایی پتانسیل و معرفی افراد واجد شرایط در این طرح ها را بر عهده دارند اضافه كرد: این طرح ها تا آخر امسال در دیگر شهرهای این استان هم اجرایی می گردد.

** 37 هزار روستایی در سیستان و بلوچستان بیمه شدند
به گفته مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر كشور تابحال 37هزار نفر روستایی در سیستان و بلوچستان از بیمه بهره مند شده اند اما جمعیت مشمول در این استان را می توان به 350 هزار نفر افزایش داد.
محمدرضا واعظ مهدوی در سفر شهریورماه خود به سیستان و بلوچستان تصریح كرد: برای بیمه عشایر و روستاییان هیچ محدودیتی در این استان نداریم و از روستاییان دعوت می نماییم تا از امكاناتی كه دولت برای بیمه آنها فراهم نموده استفاده كنند.
وی اضافه كرد: دولت 2 برابر حق بیمه روستاییان را می پردازد و آنان فقط با پرداخت یك سوم حق بیمه یعنی ماهیانه 20 هزار تومان و سالیانه 240 هزار تومان می توانند از خدمات بیمه برخوردار شوند.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر كشور اظهار داشت: یك میلیون و 670 هزار نفر در كل كشور تا كنون زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند.
وی افزود: نسبت بیمه شدگان در كشور از سیستان و بلوچستان بیشتر است كه امیدواریم استفاده از بیمه عشایر و روستاییان با استقبال بیشتر مشمولان در این استان گسترش یابد.
واعظ مهدوی تصریح كرد: سیاست های حمایتی دیگری را هم برای گسترش بیمه های اجتماعی در سیستان و بلوچستان پیگیری خواهیم كرد.
7316**3213


1397/07/15
19:06:29
5.0 از 5
4922
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بیمه
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش