صدور كالا از خراسان شمالی كاهش پیدا كرد

صدور كالا از خراسان شمالی كاهش پیدا كرد آنی بازار: بجنورد- رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار داشت: میزان صدور كالا از این استان در 6 ماهه نخست امسال، نسبت به نیمه سال گذشته 23.5 درصد از نظر وزنی و 1.6 درصد از نظر ارزشی كاهش پیدا كرد.


امین قربانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: در این مدت 237 هزار تن كالا به ارزش 60 میلیون و 500 هزار دلار از مبادی استان به مقصد دیگر كشورها صادر گردیده است.
وی علت این كاهش صادرات را سیاست های جدید ارزی دانست و تصریح كرد: اكنون صادركنندگان موظف به برگشت 95 درصد ارز حاصل از صدور محموله های خود به كشور هستند.
قربانی اضافه كرد: این در شرایطی است كه صادر كنندگان تنها 5 درصد ارز حاصله را می توانند صرف هزینه های بازاریابی، دفاتر و... در كشورهای هدف بكنند و در غیر این صورت برای پرداخت مالیات و تمدید كارت بازرگانی خود دچار مشكل خواهند شد.
وی اظهار داشت: با عنایت به اعمال محدودیت هایی در این خصوص و نبود امكان مبادلات ارزی ریالی، همچون گذشته با كشورهایی مانند عراق، افغانستان، تركمنستان و كشورهای حوزه خلیج فارس، خیلی از صادر كنندگان استان رغبتی به صادرات كالا ندارند.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اضافه كرد: قانون تعهد ارزی صادركنندگان در فروردین امسال تصویب گردید كه در ابتدا كشورهای عراق و افغانستان از آن مستثنی بودند اما از سه هفته پیش این دو كشور هم مشمول بازگشت ارز شدند كه این امر در كاهش صادرات تاثیر داشته است.
قربانی، وجود مشكلاتی در گشایش ال سی و مراودات بانكی را از دیگر عوامل كاهش صادرات اعلام نمود كه با خروج آمریكا از برجام این مشكلات بیشتر هم شده است.
وی محصولات پتروشیمی، فولاد، محصولات پلاستیكی، سیمان، مواد غذایی و محصولات كشاورزی را از مهمترین اقلام صادراتی استان خراسان شمالی دانست.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اضافه كرد: هم اكنون این استان با 23 كشور دنیا مراودات تجاری دارد كه كشورهای اروپایی آلمان، بلژیك، روسیه و بلغارستان هم در زمره آنها قرار دارند.
قربانی اضافه كرد: در این میان كشور هند با 30 درصد، افغانستان 21 درصد، میانمار 15.8 درصد، عراق 8.2 درصد و تركمنستان 4.8 درصد بیشترین پذیرش كالای صادراتی استان را داشته اند.
وی بیان داشت: عدم پرداخت مشوق های صادراتی، پرداخت جوایز صادرات و كمبود واگن برای حمل و نقل از سال 90 تا كنون را مهمترین مشكلات صادركنندگان استان است.
وی تصریح كرد: با پیگیری های فراوان برای سال 95 و 96، 2 بسته حمایتی برای صادركنندگان استان پیش بینی شد ولی باز هم اعتبار لازم تامین نشد.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار داشت: این در شرایطی است كه شاید كمتر از 2 درصد این مشكلات مربوط به استان است و بیشتر آن باید در سطح كشوری و ملی حل شود.
بیش از 150 میلیون دلار انواع كالا در سال 96 از استان خراسان شمالی به خارج از كشور صادر شد كه در مقایسه با سال قبل از آن، 59 درصد افزایش داشت.
امسال صدور 160 میلیون دلار كالا از استان خراسان شمالی هدفگذاری و برنامه ریزی شده است.
این استان حدود 400 واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری 13 هزار میلیارد ریال و اشتغال 11 هزار نفر دارد كه از نظر وجود صنایع بزرگ رتبه دهم را در بین استان ها داراست.
سهم اشتغال این استان در بخش كشاورزی 39.6 درصد، صنعت 24.3 درصد و خدمات 36.1 درصد است.
ط/5132


1397/07/16
21:49:02
5.0 از 5
4559
تگهای خبر: ارز , بازار , بازرگانی , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش