حذف قیمت كالا به نام مردم، به كام تولید كننده و فروشنده

حذف قیمت كالا به نام مردم، به كام تولید كننده و فروشنده آنی بازار: یزد- به تازگی مشاهده شده كه بعضی از تولید كنندگان كالا و اجناس و بخصوص مواد خوراكی، مبادرت به حذف عنوان ؛قیمت؛ یا ؛قیمت برای مصرف كننده؛ از روی كالای خود نموده اند.


گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از مغازه های شهر یزد در بعضی مناطق همچون ایرانشهر، قیام، امام خمینی (ره)، 17 شهریور، فرخی یزدی و صفاییه حاكیست اخیرا كارخانجات تولید مواد غذایی و خوراكی بخصوص اقلامی همچون كیك و كلوچه و بیسكویت از درج قیمت روی اجناس خودداری می كنند.
از جمله نتایج منفی این شیوه این است كه انتخاب اجناس بر مبنای كیفیت و قیمت برای خریدار، سخت می گردد بخصوص وقتی فروشنده هم اتیكت قیمت روی قفسه ها نصب نكرده باشد.
دوم اینكه به فروشنده به صورت غیرمستقیم این مجوز داده می شود تا جنس را به هر قیمتی كه خودش می خواهد قیمت گذاری كرده و به خریدار تحویل دهد.
در واقع بعضی از عرضه كنندگان كالا با عنایت به نوسانات اخیر بازار ارز و سوء استفاده از شرایط حادثه، مبادرت به عدم درج قیمت مصرف كننده برروی كالا، مخدوش كردن قیمت درج شده از جانب مبادی تأمین و یا نصب برچسب قیمت جدیدی به مراتب بالاتر از قیمت مصرف كننده درج شده بر روی بسته بندی كالا با هدف امكان عرضه آن با قیمت بالاتر و كسب سود بیشتر می كنند كه این مورد مصداق بارز تخلف گرانفروشی است.
این در حالی است كه قوانین كشور همچون ماده 6 قانون تعزیرات حكومتی مصوب 1367 برای جریمه متخلف، مراتب مختلفی در نظر گرفته است، همچون برای مرتبه اول تذكر كتبی و درج در پرونده واحد، برای مرتبه دوم دریافت جریمه و برای مرتبه سوم قطع تمامی یا بعضی از خدمات دولتی به مدت 3 تا 6 ماه و در صورت مصلحت و نصب پارچه بعنوان متخلف.
در ماده 65 قانون نظام صنفی مصوب 1382 هم برای تخلفاتی چون «عدم درج قیمت»، نصب نكردن برچسب قیمت بر كالا، استفاده نكردن از تابلو نرخ دستمزد خدمت در محل كسب یا حرفه یا درج قیمت به نحوی كه برای رجوع كنندگان قابل رؤیت نباشد، جریمه نقدی تعیین كرده است.
در قانون پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان مصوب 1388 هم همین مقررات با بیان دیگری آمده و بر آن تاكید گردیده است. در ماده 5 این قانون آمده است كه تمامی عرضه كنندگان كالا و خدمات مكلفند با الصاق برچسب روی كالا یا نصب تابلو در محل كسب یا حرفه، قیمت واحد كالا یا دستمزد خدمت را به صورت روشن و مكتوب به گونه ای كه برای همگان قابل رؤیت باشد، اعلام كنند.
همچنین بر مبنای مواد 15، 16 و65 قانون اصلاح شده نظام صنفی مصوب 12 شهریورماه 92 مجلس شورای اسلامی، ماده 6 قانون تعزیرات حكومتی مصوب 19 مهرماه 1373 مجمع تشخیص مصلحت نظام و هم ماده 5 قانون پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان مصوب 15/7/1388 مجلس شورای اسلامی، تمام عرضه كنندگان كالا و خدمات شامل تولیدكنندگان، واردكنندگان، توزیع كنندگان، فروشندگان كالا و عرضه دهندگان خدمات موظفند درج قیمت یا الصاق برچسب روی كالا و یا نصب تابلو در محل كسب یا حرفه، قیمت واحد كالا یا دستمزد خدمت را به صورت روشن و مكتوب به گونه ای كه برای همگان قابل رویت باشد، اعلام كنند.
برخی از فروشندگان مواد غذایی معتقدند كه نوسانات قیمت ها سبب شده تا آنها نتوانند قیمت گذاری مناسب و دقیقی روی اجناس داشته باشند و چون كارخانه هم قیمت را روی بسته ها درج نمی كند، آنها قیمت را تلفنی و بر مبنای قیمت بازار به مشتری اعلام می كنند.
فروشنده مواد غذایی در خیابان فرخی در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وقتی كارخانه قیمت روی جنس را درج نمی كند مجبوریم بر مبنای فاكتور، قیمت را به مشتری اعلام نماییم.
دهقان اضافه كرد: با عنایت به گرانی های مواد اولیه، افزایش قیمت ها طبیعی است ولی قیمت برخی اجناس چند برابر شده كه شاید ناشی از افزایش قیمت بسته بندی هم باشد.
فروشنده دیگری در خیابان قیام كه به صورت سنتی مغازه داری می كند اظهار داشت: بیشتر اجناس ما قیمت دارد ولی آنها هم كه ندارد تلاش می نماییم با كمترین سود به مشتری بدهم.
حسن محمدی خاطرنشان كرد: باید اداره صنعت و اصناف با متخلفان برخورد جدی داشته باشند تا كسی به خود اجازه ندهد در این شرایط بد اقتصادی، بیشتر از این به مردم فشار آورد.
بر این اساس، برخی اجناس نسبت به مدت مشابه فروردین، سه تا چهار برابر رشد قیمت داشته و در واقع، فروشنده - بستگی به انصافش - قیمت گذاری را انجام می دهد به گونه ای كه در یك خیابان، قیمت یك ماده غذایی با نرخ های متفاوت عرض می گردد.
از این روست كه می توان نتیجه گرفت كه تولیدكنندگان و فروشندگان داخلی، بیشتر از تحریم ها به مردم فشار می آورند و ضروری می باشد تا دستگاههای نظارتی - كه دائم از كمبود نیرو می نالند - با كمك سایر دستگاههای اجرایی، به صورت جدی تر و با دقت بیشتر مواردی همچون درج قیمت و گرانفروشی را مدنظر داشته باشند.
گزارش از: محمودرضا رحمانی
1968/ 6197


1397/08/19
14:10:14
5.0 از 5
4230
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش