گزارش آنی بازار به نقل از مهر؛

پشت پرده تصمیم بانك مركزی برای تغییر در روند سوددهی به سپرده ها

پشت پرده تصمیم بانك مركزی برای تغییر در روند سوددهی به سپرده ها به گزارش آنی بازار شورای پول و اعتبار اخیرا تصمیم گرفته تا دیگر به سپرده هایی كه كمتر از یك ماه در نظام بانكی ماندگاری دارند، سودی ندهد، دلیل این امر هم، گرایش مردم به سمت سپرده های كوتاه مدت است.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، شورای پول و اعتبار در آخرین جلسه خود تصمیم گرفت تا پرداخت سود روزشمار به سپرده های كمتر از یكماه را متوقف نماید. آنگونه كه در متن مصوبه تصریح شده است، از آغاز بهمن امسال، محاسبه سهم سود علی الحساب سپرده های كوتاه مدت عادی از روزشمار به ماه شمار تغییر می یابد. البته بانك مركزی بر این نكته هم تاكید كرده كه حداكثر نرخ سود علی الحساب برای سپرده های كوتاه مدت عادی ۱۰ درصد به صورت سالانه است.
نكته حائز اهمیت این است كه به بانكها یك ماه مهلت داده شده تا این روش جدید در پرداخت سود را پیاده سازی كنند و حال باید دید كه ترفندهای جدید نظام بانكی برای این كوچ از سپرده های روزشمار به ماه شمار چه خواهد بود. البته در بخشنامه بانك مركزی به بانك ها تاكید گردیده است كه این بانك، علاوه بر رصد عملكرد شبكه بانكی در این خصوص، نحوه عمل شركت های پشتیبانی فناوری اطلاعات بانك ها و موسسات اعتباری را هم تحت پایش خواهد داشت و در صورت مشاهده و كشف هرگونه مغایرت یا هرگونه اقدامی كه منجر به كتمان یا غیرواقعی جلوه دادن رویدادهای مالی شود، شركت های مذكور در لیست اشخاص فاقد شرایط و صلاحیت لازم برای همكاری با شبكه بانكی كشور قرار خواهند گرفت.
دلایل كوچ سپرده های بانكی از بلندمدت به كوتاه مدت
در این میان بررسی ها نشان داده است كه مانده سپرده های بانكها و موسسات مالی و اعتباری طی یكسال اخیر نشان داده است كه در سال ۹۷ همزمان با شوك های ارزی، تركیب سپرده های بانكها هم تغییر كرده است. بر این اساس با افزایش تمایل افراد برای نگهداری وجوه با نقدشوندگی بالاتر و همینطور افزایش جذابیت سایر بازارها، مانده سپرده های كوتاه مدت، افزایش و حجم سپرده های بلندمدت طی هفت ماهه نخست سال جاری كاهش یافته است.
آنگونه كه آمارهای بانك مركزی نشان می دهد، در مهر ۹۷ با ثبات نسبی بازار ارز، سپرده های بلندمدت یك درصد نسبت به شهریورماه افزایش یافته اند؛ ضمن اینكه با عنایت به اینكه توان اعتباردهی بانكها تحت تاثیر استمرار روند افزایشی این نوع از سپرده ها قرار خواهد گرفت، افزایش جذابیت سپرده گذاری بلندمدت برای سرمایه گذاری اشخاص غیردولتی ضروری به نظر می آید.
سپرده های بانكی عموما شامل سپرده های دیداری و غیردیداری می گردد كه در انتها مهرماه سال جاری، حدود ۱۶۴۹ هزار میلیارد تومان بوده است. در واقع سپرده های دیداری كه شامل حساب های جاری اشخاص، بستانكاران موقت، خالص چك های صادره توسط بانكها، حواله های عهده بانك مركزی و مانده های مطالبه نشده نزد بانكها و موسسات اعتباری غیربانكی می شود، سهم نسبتا كوچكی از مانده سپرده های بانكی دارد و بخش عمده سپرده های بانكی(۸۸درصد در مهر ۱۳۹۷) را سپرده های غیردیداری تشكیل می دهد.
سپرده های غیردیداری هم عموما شامل سرمایه گذاری های مدت دار مربوط به سپرده های بلندمدت بوده؛ اما در سال ۹۷ با افزایش حجم سپرده های كوتاه مدت بانكها و كاهش سپرده های بلندمدت، تركیب سرمایه گذاری های مدت دار تا حدی رو به تغییر بوده است. طبق گزارش بانك مركزی، حدود ۶۲ درصد سرمایه گذاری های مدت دار اشخاص غیردولتی نزد بانكها كه چیزی معادل ۸۳۲ هزار میلیارد تومان است، مربوط به سپرده های بلندمدت بوده كه در مقایسه با رقم مشابه در انتها سال ۹۶، حدود شش درصد كاهش یافته است.
گزارش معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران نشان داده است كه از آغاز سال ۹۷ مانده سپرده های كوتاه مدت در بانكها آغاز به افزایش كرده و سپرده های بلندمدت با سرعت نسبتا كمتری كاهش یافته است. در این شرایط، از یك طرف این احتمال وجود دارد كه برخی افراد پول خویش را از حساب های بلندمدت خارج كرده و به سپرده های كوتاه مدت تبدیل نموده باشند كه چنین رویدادی به علت نوسانات شدید ارز و عدم اعتماد عمومی دور از ذهن به نظر نمی رسد.
از طرف دیگر، كاهش حسابهای بلندمدت می تواند به علت بسته شدن حسابها و خروج كامل اشخاص از سیستم بانكی و هدایت نقدینگی به سمت سایر بازارها بخصوص ارز باشد. با عنایت به اینكه نرخ ارز از فروردین ۹۷ آغاز به افزایش كرده و در بهار و تابستان با شوك های قیمتی همراه بوده، طبیعتا نرخ سود بانكی جذابیت خویش را از دست داده و تمایل افراد برای نگهداری وجوه با نقدشوندگی بالاتر افزایش یافته است. اما بعد از چند ماه متوالی شیب نزولی در مانده سپرده های بلندمدت، با ثبات نسبی قیمت دلار در مهرماه مانده سپرده های بلندمدت حدود یك درصد نسبت به شهریورماه ۹۷ افزایش یافته است.
با توجه به اینكه توان تامین مالی بانكها با حجم سرمایه گذاری های بلندمدت اشخاص غیردولتی در ارتباط می باشد، استمرار روند صعودی این نوع سپرده ها در ماههای آتی برای حفظ توان خلق پول بانكها ضروری به نظر می آید.

1397/10/03
17:58:14
5.0 از 5
4552
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش