نهاوندیان:

استفاده از بیت كوین امكان جدیدی برای بسط مبادلات است

استفاده از بیت كوین امكان جدیدی برای بسط مبادلات است آنی بازار: معاون اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به پذیرش صنعت رمز ارز (بیت كوین)از سوی دولت اظهار نمود: استفاده صادركنندگان و وارد كنندگان از رمز ارز (بیت كوین)، امكان جدیدی برای روان سازی و گسترش مبادلات در شرایطی است كه برخی تهدید های تحریمی فشار هایی را در بعضی قسمت ها وارد می كنند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، محمد نهاوندیان در حاشیه جلسه امروز هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره طرح پیشنهاداتی به دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و جایگزینی آن با ارز نیمایی، با اشاره به اینكه هدف همه سیاستگذاران و كارشناسان این است كه موج تورمی كه با التهابات ارزی به وجود آمد را مهار كنند، اظهار نمود: البته تشخیص ها و ارزیابی ها متفاوت می باشد و اینكه تخصیص ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی تا چه حد به هدف رسیده در مورد كالاهای مختلف مانند برنج، دارو، نهاده های دامی و موارد دیگر در ارزیابی ها متفاوت می باشد.

وی تاكید كرد: آنچه كه قطعی است اهتمام دولت به تامین كالاهای اساسی مردم با كمترین مشكل است در همین رابطه برخی كالاها از فهرست كالاهای اساسی خارج شده و این بحث همچنان ادامه دارد.

نهاوندیان با تاكید بر اینكه در مورد اجرایی شدن اینستكس سوژه مهم تخصیص وجوه قابل استفاده می باشد، اضافه كرد: از همین رو یا باید اروپایی ها در خرید از ایران خصوصاً در مورد صادرات نفت اقدام جدی انجام دهند، یا اعتباراتی برای آن در نظر بگیرند و یا ارز حاصل از صادرات ایران به كشورهای دیگر وارد آن شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به نزدیك شدن قیمت ارز در بازار آزاد به قیمت سامانه نیما اظهار داشت: با تك نرخی شدن ارز و كاهش التهابات در بازار ارز می توان امیدوار بود تا رانت كاهش پیدا كرده و تخصیص منابع منطقی تر شود.

نهاوندیان در ادامه در پاسخ به این پرسش كه انتخاب سفیر سابق آلمان در تهران بعنوان رئیس اینستكس چقدر می تواند در عملیاتی شدن این سازوكار مالی موثر باشد، اظهار نمود: در عملیاتی شدن اینستكس آنچه مهمتر است این است كه در آن وجوه قابل استفاده ای قرار بگیرد؛ اروپایی ها یا باید در خرید از ایران خصوصاً در صادرات نفت ایران اقدام جدی كنند، یا اعتباراتی در آن قرار بگیرد یا اینكه ارزی حاصل از صادرات ایران به اروپا و یا غیر اروپا وارد این سازوكار شود؛ اینستكس ظرف مفیدی می تواند باشد اما حتما باید مظروفی مناسب در آن قرار گیرد. وگرنه تعیین این شخص یا آن شخص تاثیر چندانی ندارد.

وی همین طور در باره حذف دلار در مبادلات با كشورهای دیگر اشاره نمود و اضافه كرد: این مساله یكی از سیاست های كشور است كه بجای دلار از ارزهای دو جانبه در مبادلات استفاده نمائیم. این اقدام با برخی كشورها شروع شده و توافقاتی نیز صورت گرفته است.

نهاوندیان افزود: در سیاست های ارزی كشور نیز كه بحث واردات در مقابل صادرات از توجه و امكان بیشتری برخوردار شده، می تواند به این مساله كمك نماید برای اینكه صادركننده می تواند با هر توافقی كه با طرف مقابل دارد برای واردات نیز اقدام نماید.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری در ادامه درباره تصمیمات اخیر دولت درباب رمزارزها (بیت كوین) اظهاركرد: مصوبه دولت درمورد رمزارزها (بیت كوین) از مصوبات بسیار مهم دولت در هفته جاری بود؛ در مصوبه دولت صنعت تولید رمز ارزها (بیت كوین) مورد توجه قرار گرفته و قاعده مند شده و كسانی كه مایل به فعالیت در این صنعت هستند باید از وزارت صمت مجوزهای لازم را ستاندن كنند؛ همین طور درباره برق مورد استفاد در این صنعت تعرفه های مربوطه مشخص شده است. استفاده از رمز ارزها (بیت كوین) در مبادلات خارجی می تواند مورد توجه قرار بگیرد؛ استفاده صادركنندگان و وارد كنندگان از رمز ارز، امكان جدیدی برای روان سازی و گسترش مبادلات در شرایطی است كه برخی تهدید های تحریمی فشار هایی را در بعضی قسمت ها وارد می كنند.

منبع:

1398/05/09
21:40:23
5.0 از 5
4252
تگهای خبر: ارز , ارزیابی , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش