روز وحشتناك بورسهای جهانی

وال استریت از حال رفت

وال استریت از حال رفت به گزارش آنی بازار بدترین عملكرد بورس وال استریت در طول ۳۳ سال گذشته به ثبت رسید.


به گزارش آنی بازار به نقل از اسوشیتدپرس، كرونا كماكان كانون اصلی توجه بازارهای مالی است. خیلی از مقامات جهان همچون رئیس جمهور برزیل، دو سناتور آمریكایی، یك وزیر فرانسوی و همسر نخست وزیر كانادا مشكوك به مبتلا شدن به كرونا هستند. اوضاع در اسپانیا به سرعت رو به وخامت می رود و ایتالیا بعنوان كانون اصلی كرونا در اروپا اعلام نموده است كه قرنطینه را به تمام كشورش گسترش داده است. دولت ایتالیا از جریمه ۲۰۰ یورویی افرادی اطلاع داده كه بدون دلیل موجه از خانه خود بیرون بروند. با قرنطینه كامل هشتمین اقتصاد بزرگ جهان انتظار می رود رشد اقتصادی منطقه یورو بیشتر از پیش با كاهش مواجه شود.
میشل مك كارتنی، كارشناس موسسه سی ام سی ماركتس اظهار داشت: ترس و اضطراب در میان معامله گران كاملا مشهود است، بخصوص كه حالا ایتالیا تصمیم گرفته است كل كشور را قرنطینه كند.
چین كه مرحله اوج بیماری را پشت سر گذاشته و شمار تلفات كووید-۱۹ در آن تك رقمی شده، اعلام نموده است كه از زمان همه گیری كرونا تابحال صادراتش ۱۷ درصد و وارداتش چهار درصد كاهش پیدا كرده است. با عنایت به بزرگی بازار چین، خیلی از شركت های مطرح بین المللی انتظار زیان سنگینی را در نتیجه تعطیلی كسب و كارهای خود دارند.
تابحال بیشتر از ۱۳۱ هزار و ۸۵۲ مورد مبتلا شدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۴۹۴۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به چین با ۳۱۷۶ نفر، ایتالیا با ۱۰۱۶ نفر، ایران با ۴۲۹ نفر و اسپانیا با ۸۴ نفر بوده است.
در خیلی از كشورهای جهان همچون چین، ژاپن، كره جنوبی، سنگاپور، هنگ كنگ، تایلند، تركیه، تایوان، مالزی، ایران، ایتالیا، استرالیا، آلمان، آمریكا، ویتنام، فرانسه، ماكائو، كانادا، امارات متحده، جمهوری چك، اتریش، الجزایر، كرواسی، سوییس، رومانی، انگلیس، فیلیپین، هند، روسیه، اسپانیا، بلژیك، كامبوج، مصر، فنلاند، فلسطین اشغالی، كویت، عمان، افغانستان، لبنان، نپال، سری لانكا و سوئد مبتلا شدن به كرونا گزارش شده است.
بن امونز، تحلیلگر بازار در موسسه مدلی گلوبال ادوایزرز اظهار داشت: با این وضعیت نامطمین سقوط آزاد بازارها ادامه خواهد داشت چون كه لنگرگاه ثباتی وجود ندارد كه بخواهند به آن تكیه كنند.
در آمریكا شمار قربانیان ویروس كرونا در آمریكا به ۳۶ نفر افزایش یافته و بانك مركزی تصمیم گرفت تا برای تقویت رشد اقتصادی، نرخ بهره را ۰.۵ درصد كم كند. انتظار می رود كه روند كاهش نرخ بهره در ماه های پیش رو هم ادامه داشته باشد. در كالیفرنیا، آریزونا و واشنگتن حالت فوق العاده اعلام شده و كنگره هم بودجه اضطراری مقابله با كرونا تخصیص داده است. ترامپ در جلسه اضطراری با بانكداران آمریكایی راه های تأمین نقدینگی لازم بازار را بررسی كرد و وزیر خزانه داری هم از معافیت موقت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی اطلاع داد.
در شرق آسیا بانكهای مركزی چین، ژاپن، كره جنوبی، سنگاپور و استرالیا برای پشتیبانی از بازارها دست به كار شده اند و احتمال منفی تر شدن نرخ بهره در ژاپن به دنبال رشد عجیب منفی هفت درصدی اخیر شدت پیدا كرده است.
بانك مركزی اروپا، بانك مركزی آلمان و وزیر دارایی فرانسه هم در اظهاراتی جداگانه اعلام نمودند كه در حال بررسی اقدامات ممكن برای پشتیبانی از بازارهای مالی و كاستن از تبعات منفی كرونا هستند. جینگ یی پان، تحلیل گر بانك آی جی اظهار داشت: هر چند كه دولت ها و بانكهای مركزی به دنبال حمایت بیشتر از اقتصاد خود هستند اما ریسك ورود اقتصاد جهانی به ركود كاملا واقعی و فراگیر است. در انگلیس هم دولت خبر از ركوردشكنی مخارج خود در طول ۶۵ سال گذشته برای تقویت رشد اقتصادی را داده است.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه ششم رسید و انتخابات درون حزبی دموكرات ها در شش ایالت این كشور، به صورت همزمان در ایالت های آیداهو، میشیگان، می سی سی پی، واشنگتن، میسوری و داكوتای شمالی برگزار گردید.
جو بایدن، معاون اول دوره ریاست جمهوری اوباما در چهار ایالت و برنی سندرز در دو ایالت پیروز شدند. حالا جو بایدن در صدر سه نامزد باقی مانده دموكرات از حیث آرای متعهد قرار دارد. جزایر ماریانای شمالی مقصد بعدی انتخابات درون حزبی خواهد بود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ماه نوامبر سال جاری برگزار می شود. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.
گرگ مك بریج، كارشناس بازار سهام در موسسه بنك ریت اظهار داشت: امكان دارد این وضعیت هفته ها یا شاهد ماه ها ادامه داشته باشد اما نباید فراموش كرد شاخص ها همان گونه كه می توانند خیلی سریع ریزش كنند می توانند خیلی سریع هم به روزهای اوج برگردند.
در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی كه سه شاخص مهم بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۹.۹۹ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۱ هزار و ۲۰۰.۶۲ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۹.۵۱ درصد ریزش تا سطح ۲۴۸۰.۶۸ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با ریزش ۹.۴۳ درصدی در سطح ۷۲۰۱.۸۰ واحدی بسته شد.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد بدی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با ریزش ۶.۰۸ درصدی تا سطح ۱۷ هزار و ۴۳۱.۰۵ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ ۲.۳۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۷۴۲.۹۵ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگ های كامپوزیت" ریزش ۱.۴۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۸۹۲.۰۳ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۴.۴۲ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۵۳۹.۳۰ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
از سوی دیگر مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا بعد از یك وقفه یك ماهه، مذاكرات خویش را برای امضای پیمان تجاری جدید شروع كردند. هم اكنون ۱۱ سرفصل كلیدی مورد مذاكره قرار خواهد نمود و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه كانادا با اتحادیه اروپا شده است؛ هر چند كه طرف اروپایی تابحال از خود اشتیاقی برای این مسئله نشان نداده است. انگلیس حالا در حال مذاكره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می رود مذاكره با آمریكا هم برای امضای پیمانی بزرگ بزودی آغاز شود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها تحت تأثیر افزایش شمار مبتلایان به كرونا در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه و مذاكرات برگزیت قرار داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱۰.۸۷ درصد كاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۲۳۷.۴۸ واحد بسته شد.
شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با افت ۱۲.۲۸ درصدی در سطح ۴۰۴۴.۲۶ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با ریزش ۱۲.۲۴ درصدی و ایستادن در سطح ۹۱۶۱.۱۳ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۱۴.۰۶ درصد پایین رفت و به ۶۳۹۰.۹۰ واحد رسید.
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۲.۲۳ درصد افزایش به ۳۲.۲۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۲.۲ درصدی به ازای ۳۳.۹۵ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۸۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۱۵۸۹.۴۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۲.۲۸ درصدی به ازای ۱۵.۶۴ دلار مبادله شد.1398/12/23
15:20:25
5.0 از 5
3570
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش