استقبال بورس ها از لایحه دو تریلیون دلاری مقابله با كرونا

استقبال بورس ها از لایحه دو تریلیون دلاری مقابله با كرونا به گزارش آنی بازار بیشتر شاخصهای بورسی در اروپا و آمریكا تحت تأثیر اقدامات حمایتی جدید، سبزپوش شدند.


به گزارش آنی بازار به نقل از آسوشیتدپرس، هر چند تمام كشورها امكانات خویش را ضد كرونا بسیج كرده اند اما ویروسی كه صدراعظم آلمان آنرا بزرگترین بحران بعد از جنگ جهانی دوم خوانده است، كماكان سبب وحشت بازارهای مالی است.
در آمریكا به دنبال توافق رهبران دو حزب اصلی آمریكا، لایحه دو تریلیون دلاری پیشنهادی پشتیبانی از اقتصاد در مقابل ویروس كرونا به تصویب نهایی رسید كه مقرر است منابع آن صرف پشتیبانی از بخش های مختلفی نظیر كسب و كارهای كوچك، مراكز درمانی و ایرلاین ها شود. خیلی از ایالت های آمریكا، مقررات سختگیرانه آمد و شد وضع كرده اند. بانك مركزی آمریكا هم كه پیش تر در نشستی اضطراری و بی سابقه، نرخ بهره را به صفر درصد كاهش داده بود از آغاز برنامه خرید اوراق قرضه در مقیاس بزرگ اطلاع داده است. سرمایه گذاران نگرانند كه اقتصادهای بزرگ جهان وارد ركودی گسترده شوند. در آمریكا شمار قربانیان ویروس كرونا در آمریكا به ۱۰۳۲ نفر افزایش یافته و در سرتاسر كشور حالت فوق العاده اعلام شده است.
آدام كریسفولی، استراتژیست ارشد بازار در موسسه ویتال نولج اظهار داشت: اقدامات حمایتی اخیر می توانند مانند بال هایی برای به پرواز درآمدن مجدد بازارها عمل كنند. با این وجود واضح است كه شاخص ها هنوز تا قله پیش از شروع بحران خود فاصله بسیاری دارند و برای بازگشتن به آن نقطه نیازمند زمان هستند.
ایتالیا بعنوان كانون اصلی كرونا در اروپا اعلام نموده است كه قرنطینه سراسری را چهار ماه دیگر تمدید و جریمه نقض قرنطینه را به سه هزار یورو افزایش داده است. با قرنطینه كامل هشتمین اقتصاد بزرگ جهان انتظار می رود رشد اقتصادی منطقه یورو بیشتر از پیش با كاهش مواجه شود.
از جانب دیگر، اسپانیا، ایرلند، یونان و دانمارك هم با اتخاذ تصمیمی مشابه، كشورهای خویش را قرنطینه كردند.
در انگلیس هم دولت اعلام نموده است كه افراد سالمند باید خویش را قرنطینه كنند و مدارس و اماكن عمومی در حدودا همه كشورهای اروپایی تعطیل شده است. بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس با انتقاد از رفتار بعضی از شهروندان این كشور گفته است كه به علت رعایت نكردن سفارش ها، دولت مجبور به اعمال قرنطینه سراسری در این كشور شده و از این پس تجمع بیشتر از دو نفر ممنوع خواهد بود.
فرانسه با تمدید زمان قرنطینه تهدید كرده است كه مرزهای خویش را با انگلیس خواهد بست.
ادوارد مویا، كارشناس بازار در موسسه " اواندا" اظهار داشت: فرار از ریسك حضور در بازار، احیانا كماكان ادامه خواهد داشت و حالا كه احتمال وارد شدن اقتصاد جهانی به عمیق ترین ركود خود در زمان صلح بیشتر از هر زمان دیگری جدی است، روز به روز فضای روانی حاكم بر بازارهای مالی بدتر می شود.
چین اعلام نموده است كه از زمان همه گیری كرونا تابحال صادراتش ۱۷ درصد و وارداتش چهار درصد كاهش پیدا كرده است. با عنایت به بزرگی بازار چین، خیلی از شركت های مطرح بین المللی انتظار زیان سنگینی را در نتیجه تعطیلی كسب و كارهای خود دارند.
ژاپن هم از كاهش ۱۴ درصدی واردات و كاهش دو درصدی صادراتش اطلاع داده است.
تابحال بیشتر از ۴۷۲ هزار و ۳۸۶ مورد مبتلا شدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۲۱ هزار و ۳۰۴ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به ایتالیا با ۷۵۰۳ نفر، اسپانیا با ۳۶۴۷ نفر، چین با ۳۲۸۷ نفر، ایران با ۲۰۷۷ نفر و فرانسه با ۱۳۳۱ نفر بوده است.
در خیلی از كشورهای جهان همچون چین، ژاپن، كره جنوبی، سنگاپور، هنگ كنگ، تایلند، تایوان، مالزی، ایران، ایتالیا، استرالیا، آلمان، آمریكا، ویتنام، فرانسه، ماكائو، كانادا، امارات متحده، جمهوری چك، اتریش، الجزایر، كرواسی، سوییس، رومانی، انگلیس، فیلیپین، هند، روسیه، اسپانیا، بلژیك، كامبوج، مصر، فنلاند، فلسطین اشغالی، كویت، عمان، افغانستان، لبنان، نپال، سری لانكا و سوئد مبتلا شدن به كرونا گزارش شده است.
در شرق آسیا بانكهای مركزی چین، ژاپن، كره جنوبی، نیوزلند، سنگاپور و استرالیا برای پشتیبانی از بازارها دست به كار شده اند و احتمال منفی تر شدن نرخ بهره در ژاپن به دنبال رشد عجیب منفی هفت درصدی اخیر شدت پیدا كرده است.
در اروپا هم بانك مركزی اروپا از آماده شدن بسته حمایتی جدیدی اطلاع داده است. آلمان هم بعنوان بزرگ ترین اقتصاد اروپایی گفته است ۱۵۰ میلیارد یورو نقدینگی به بازارها تزریق می كند و ۶۰۰ میلیارد یوروی دیگر اعتبار برای پشتیبانی از كسب و كارهای این كشور در نظر گرفته خواهد شد. در اسپانیا دولت یك بسته حمایتی ۲۰۰ میلیارد یورویی در نظر گرفته كه معادل یك پنجم كل توان اقتصادی این كشور است.
جینگ یی پان، تحلیل گر بانك آی جی اظهار داشت: هر چند كه دولت ها و بانكهای مركزی به دنبال حمایت بیشتر از اقتصاد خود هستند اما ریسك ورود اقتصاد جهانی به ركود كاملا واقعی و فراگیر است. در انگلیس هم دولت خبر از ركوردشكنی مخارج خود در طول ۶۵ سال گذشته برای تقویت رشد اقتصادی را داده است.
بورس آمریكا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی كه دو شاخص از سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۲.۳۹ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۱ هزار و ۲۰۰.۵۵ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۱.۱۵ درصد افزایش تا سطح ۲۴۷۵.۵۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با ریزش ۰.۴۵ درصدی در سطح ۷۳۸۴.۳۰ واحدی بسته شد.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه هشتم رسید و انتخابات درون حزبی دموكرات ها در ایالت های آریزونا، فلوریدا و ایلینویز برگزار گردید كه طی آن جو بایدن در هر سه ایالت به پیروزی رسید.
حالا جو بایدن در صدر سه نامزد باقی مانده دموكرات از حیث آرای متعهد قرار دارد. ایالت های آلاسكا، وایومینگ و هاوایی مقصد بعدی انتخابات درون حزبی خواهند بود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ماه نوامبر سال جاری برگزار می شود. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.
پاول كریستوفر، استراتژیست بازار سهام در بانك ولز فارگو اظهار داشت: حتی نمی دانیم تا دو هفته دیگر چه خواهد شد و همین سبب هرج و مرج شده است. در بعضی مناطق جهان آمار ابتلاها به طرز نگران كننده ای بالا می رود و این مثل یك طوفان بر سر اقتصاد جهانی است.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد بدی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با افت ۴.۵۱ درصدی تا سطح ۱۸ هزار و ۶۶۴.۶۰ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ ۰.۷۹ درصد پایین رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۳۴۲.۳۶ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای كامپوزیت" افت ۰.۶۶ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۶۹۸.۰۵ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۲.۳۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۱۱۳.۲۹ واحدی به كار خود خاتمه داد.
در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
بورس های اروپایی
از سوی دیگر به نظر می آید كه انگلیسی ها قصد عقب نشینی از مواضع خود برای روابط پسابرگزیت را ندارند و نخست وزیر این كشور هم با درخواست ها برای تعویق مهلت مقرر توافق با اتحادیه اروپا به علت انتشار كرونا مخالفت كرده است. هم اكنون ۱۱ سرفصل كلیدی مورد مذاكره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند.
انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه كانادا با اتحادیه اروپا شده است؛ هر چند كه طرف اروپایی تابحال از خود اشتیاقی برای این مسئله نشان نداده است. انگلیس حالا در حال مذاكره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می رود مذاكره با آمریكا هم برای امضای پیمانی بزرگ بزودی آغاز شود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها تحت تأثیر افزایش شمار مبتلایان به كرونا در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه و مذاكرات برگزیت قرار داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۴.۴۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۶۸۸.۲۰ واحد بسته شد.
شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۴.۴۷ درصدی در سطح ۴۴۳۲.۳۰ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با صعود ۱.۷۹ درصدی و ایستادن در سطح ۹۸۷۷.۲۶ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۳.۳۵ درصد بالا رفت و به ۶۹۴۲.۴۰ واحد رسید.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها ریزشی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۳.۴۷ درصد كاهش به ۲۳.۶۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۲.۵۹ درصدی به ازای ۲۶.۶۸ دلار در هر بشكه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۷۹ درصد كاهش نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۰۴.۲۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با كاهش ۲.۵۱ درصدی به ازای ۱۴.۵۰ دلار مبادله شد.1399/01/07
23:04:59
5.0 از 5
3307
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش