مالیات بر عائدی سرمایه در سال ۹۸،

بلاتكلیفی طرحی كه قرار بود مانع كارهای سوداگرانه شود

بلاتكلیفی طرحی كه قرار بود مانع كارهای سوداگرانه شود آنی بازار: مالیات بر عائدی سرمایه كه بعنوان اقدامی موثر در جهت جلوگیری از كارهای سوداگرانه شناخته شده، نخستین بار در سال 1397 لایحه این نوع مالیات از طرف وزارت اقتصاد عنوان شد كه تابحال اتفاق موثری دراین زمینه رخ نداده و این مالیات مسكوت و بلاتكلیف وارد سال جاری شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، مالیات بر عائدی سرمایه، تكنیكی اقتصادی برای جلوگیری از كارهای سوداگرانه است كه علاوه بر هدایت منابع مالی به سمت كارهای مولد می تواند موجب كاهش شكاف های اقتصادی و اجتماعی در جامعه شود. سازوكار ستاندن این مالیات در همه جای دنیا به شكلی است كه بر خرید و فروش های سودآوری كه بدون ایجاد هیچ ارزش افزوده ای موجب سود رساندن به صاحبان سرمایه می شود مالیات می بندد.
ماجرای مالیات بر عائدی سرمایه از مرداد سال ۱۳۹۷ آغاز شد؛ زمانی كه كارهای دلالی در اقتصاد شدت گرفت و بازارهای سرمایه ای بعد از افزایش قیمت دلار یكی بعد از دیگری ملتهب شدند و نقدینگی ۱۶۰۰ هزار میلیاردی مانندی سیلی همه بازارها را درنوردید.
اوایل مردادماه سال ۱۳۹۷ حسین میرشجاعیان - معاون وقت وزارت اقتصاد - در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینكه با طرح مالیات بر سرمایه ها می توان جلوی سفته بازی ها را گرفت، از تشكیل كارگروهی ویژه در وزارت اقتصاد برای اجرای این طرح آگاهی داد.
بعد از گذشت یك سال بالاخره در تیرماه سال گذشته، معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام نمود كه كلیات این لایحه به تأیید كارشناسان رسیده و در صورت تأیید وزیر اقتصاد آماده و در نهایت تحویل مجلس خواهد شد.
همین طور دراین زمینه، رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار نمود: طرح مالیات بر عایدی ثروت كه شامل املاك، خودرو، سكه و ارز می شود نیز در لایحه وزارت امور اقتصادی و دارایی نهایی شده و برای تصویب به هیأت دولت ارائه شده است.
بگفته وی قرار نیست از كسی كه ملكی جهت زندگی دارد، یا كسی كه تعداد زیادی خانه برای مردم تولید می كند مالیات آنچنانی بگیریم، بلكه كسانی كه روی مسكن و املاك خرید و فروش سفته بازی و سوداگری انجام می دهند، باید مالیات بدهند.

مالیات بر عائدی سرمایه برگشت خورد!
درحالیكه همه منتظر ارسال این لایحه به مجلس و بررسی و تصویب آن بودند، رئیس سازمان امور مالیاتی در اوایل مردادماه سال قبل از برگشت مالیات بر عائدی سرمایه آگاهی داد و اعلام نمود: ما پیش نویس اولیه را به وزارتخانه دادیم، وزارتخانه برای اصلاح به سازمان امور مالیاتی برگرداند، حداكثر تا اختتام مردادماه باید به وزارتخانه برگردانیم.
مالیات بر عایدی سرمایه كه به مالیات ثروتمندان نیز شناخته می شود، نوعی از مالیات شمرده می شود كه بر سود ناشی از انتقال اموال غیر مولد (خودرو، مسكن و... ) اعمال می شود. درواقع در این نوع مالیات، افراد از سود ناشی از فروش سرمایه و مایملك خود مالیات پرداخت می كنند.

بلاتكلیفی مالیات بر عائدی سرمایه
بعد از برگشت خوردن این لایحه، تابحال اطلاعاتی درباره جزئیات، تغییرات و روند آن منتشر نشده و مالیات بر عائدی سرمایه مسكوت وارد سال جاری شد اما مالیات بر خانه های خالی، خودرو و خانه های لوكس كه جزئی از پایه های مالیاتی در مالیات بر عائدی سرمایه است، در سال گذشته، با تصویب كمیسیون تلفیق بودجه مالیات برای واحدهای مسكونی خالی و همین طور مالیات خودرو های سواری با قیمت بیش از یك میلیارد تومان و واحدهای مسكونی بالای ۱۰ میلیارد تومان تعیین شد.
علاوه براین، در پیش نویس لایحه اصلاح مالیات های مستقیم پایه های مالیاتی همچون، مالیات بر دارایی (شامل عایدی املاك، سالانه املاك و سالانه خودرو) درنظر گرفته شده كه جزو اركان مالیات بر عائدی سرمایه می شود و منتظر ارسال به مجلس و تصویب است.
منبع:

1399/01/14
00:09:29
5.0 از 5
3061
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش