جزئیات خرید متری مسكن در بورس

جزئیات خرید متری مسكن در بورس آنی بازار: درباب پیش فروش متری مسكن كه در انتظار تایید در صحن دولت می باشد، چارچوبی تحت عنوان اوراق سلف موازی استاندارد در بازار سرمایه پیاده سازی شده كه سازندگان می توانند مبادرت به انتشار اوراق كنند و خریداران می توانند بر اساس متراژی كه خریداری نموده واحد تحویل بگیرند یا سود آنرا در زمان سررسید دریافت نمایند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، طرح پیش فروش مسکن بوسیله بازار سرمایه که وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس بر روی آن تفاهم کرده اند در انتظار طرح در صحن دولت می باشد. در این طرح، شرکت سازنده و انبوه ساز و یا هر مجموعه ای که در حال ساخت مسکن می باشد می تواند با هدف تامین مالی و حتی فروش ملک مبادرت به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد کند که این اوراق قابل تحویل در سررسید است. یعنی فرد می تواند در سررسید به ازای متراژهای معینی که تعیین شده اوراق را تامین کرده و مبادرت به تحویل گرفتن واحد مسکونی کند. مثلاً اگر مقرر است ۸۵ متر تحویل بگیرد باید بتواند به آن تعداد اوراق تامین کند و یا اینکه اوراق را در سررسید با سود مشخصی که در نظر گرفته شده است تسویه نقدی کند.
علاوه بر این می توان با قرار دادن اوراق اختیار خرید و فروش تبعی روی اوراق، ریسک ناشر و همین طور ریسک خریدار را مدیریت کرد. پس تمامی اقداماتی که روی اوراق سلف موازی استاندارد قابل پیاده سازی است، روی این اوراق هم قابلیت اجرایی دارد.
اگر برای این طرح، اوراق سلف موازی بدون اختیار خرید تبعی تعریف شود پوشش ریسک را در اختیار خریدار اوراق قرار می دهد بطوریکه اگر خریدار نمی تواند کل واحد را یکجا خریداری کند می تواند متراژ مورد نظر خودرا بخرد و مابقی را به مرور خریداری کند. اگر هم نتوانست به آن تعداد تامین کند میتواند در سررسید، اوراق را در بازار به قیمت روز به فروش برساند و پولش را تحویل بگیرد که اگر در این مدت افزایش قیمتی در ملک صورت گرفته باشد روی این اوراق خودش را منعکس خواهدنمود.
برمبنای گفته های علیرضا ناصرپور، معاون بورس کالای ایران، طرح فروش متری مسکن در پروژه های انبوه سازی اجرایی شده و استاندارد سازی آن به این صورت است که معمولاً یک متراژ پایه داخل یک ساختمان در نظر گرفته شده و قیمت اوراق سلفی که منتشر می شود بر اساس واحد پایه خواهد بود و در سر رسید اگر کسی بخواهد واحد دیگری را تعیین کند صرف و کسر متراژ واحدهای دیگر بر اساس واحد پایه تعیین می شود که این مساله پیش از انتشار نیز در امیدنامه ذکر می شود.
بگفته وی یکی از اهداف اجرایی شدن این طرح این است که در شرایط تورمی بتواند به خانه دار شدن مردم و خریداران مسکن کمک نماید. ضمن اینکه برای سازندگان انبوه مسکن نیز روش مناسب تامین مالی بشمار می رود.
ناصر پور با اعلان اینکه زیرساخت های اجرایی شدن فروش متری مسکن در بورس کالای ایران برقرار است عنوان کرد: این طرح نیاز به تصویب در شورای عالی بورس ندارد برای اینکه اوراق سلف موازی استاندارد در گذشته در شورای عالی بورس به تصویب رسیده و می توان بر اساس آن طرح پیش فروش متری مسکن را راه اندازی نمود.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، از روز ۱۶ اردیبهشت ماه سال جاری تفاهم نهایی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای تامین مالی پروژه های مسکن و حمل و نقل بوسیله بازار سرمایه انجام شد. در صورتیکه در صحن دولت با این طرح موافقت صورت گیرد در فاز اول مقرر است ۱۰۰۰ واحد مسکونی از این طریق تامین مالی شود. محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد می باشد که بورس مسکن سوددهی مناسبی را برای سهامداران خواهد داشت.
منبع:

1399/03/07
20:01:16
5.0 از 5
2508
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش