تداوم اشتغالزایی و تحقق وعده ها در خراسان جنوبی

تداوم اشتغالزایی و تحقق وعده ها در خراسان جنوبی به گزارش آنی بازار استفاده از ظرفیت بخش دولتی و خصوصی در كنار نهادهای عمومی و حاكمیتی در چارچوب امضای تفاهم نامه برای اجرای طرح های اقتصادی و زیربنایی منجر به اشتغالزایی در استان خراسان جنوبی شده و افزایش اعتماد عمومی را در تحقق وعده مسئولان به دنبال داشته است.


ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بنیاد برکت، بسیج سازندگی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مستضعفان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) همچون نهادهایی هستند که در ۲ سال گذشته پای میز امضای تفاهم نامه با استانداری خراسان جنوبی نشستند تا در محرومیت زدایی و توسعه این استان مرزی مشارکت کنند.
همانطور که رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس یازدهم روز گذشته در آیین امضای تفاهم نامه های اشتغالزایی و جهش تولید در شهرستان طبس گفت؛ نقش مدیریت عالی استان در پیگیری این اقدامات و حمایت دولت را باید در نظر داشت.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در حالی روز پنجشنبه برای سومین بار در یک سال و نیم اخیر به خراسان جنوبی آمد که اسفند ۹۷ سند توسعه میان مدت استان را رونمایی و اعلام نمود: برپایه این تفاهم نامه ۹۴۰ میلیارد تومان برای مدت ۲ سال و اجرای پروژه های مختلف به خراسان جنوبی اختصاص یافت.
نوبخت روز گذشته اظهار داشت: علت اینکه استان خراسان جنوبی توانست از ۹۴۰ میلیارد تومان که برای سال های ۹۸ و ۹۹ اختصاص دادیم تابحال ۵۴۰ میلیارد تومان را جذب نماید، آماده بودن پیشرفت کار و مدیریت استان بوده است.
در این سفر هم با حضور تعدادی از مدیران ارشد کشور و استان، تفاهم نامه هایی با هدف ایجاد فرصت های شغلی ویژه در خراسان جنوبی به امضا رسید.
بنابر اعلام استانداری خراسان جنوبی، برپایه مذاکرات صورت گرفته، این تفاهم نامه ها، ایجاد شغل های پایدار و تثبیت اشتغال را به همراه خواهند داشت.
براساس تفاهم نامه ای که بین سازمان برنامه و بودجه کشور، استانداری خراسان جنوبی و صندوق کارآفرینی امید منعقد شد، قرارداد همکاری مشترک برای راه اندازی هفت هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی ۵ کیلوواتی به امضا رسید.
طبق این تفاهم نامه که «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه و «محمدصادق معتمدیان» استاندار خراسان جنوبی آنرا در طبس امضا کردند، مقرر است در مدت ۲ سال برای هفت هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شود.
همچنین در اجرای این پروژه، از ظرفیت کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی، بنیاد برکت و بنیاد علوی هم استفاده می شود.
براساس موارد پیشبینی شده در این تفاهم نامه، هر متقاضی نصب و راه اندازی نیروگاه خانگی، مبلغ ۴۰ میلیون تومان در چارچوب ۲۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات، ۱۰ میلیون تومان از محل تبصره ۱۴ و ۱۰ میلیون تومان هم از اعتبارات دستگاه های حمایتی دریافت می کند.
این تفاهم نامه با اختصاص ۵۰ درصد یارانه دولتی و ۵۰ درصد وام قرض الحسنه در استانی به امضا رسید که انرژی خورشیدی یکی از مواهب خدادادی آن است.
اجرایی شدن این پروژه، ضمن اینکه باعث تولید حدود ۴۰ هزار کیلووات برق در استان می شود، درآمد ثابت ماهانه یک میلیون تومان را برای هر خانواده به همراه خواهد داشت.
تفاهم نامه دیگری برای ایجاد سه هزار شغل در چارچوب خوشه های صنایع دستی در ۱۱ شهرستان استان بین سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و استانداری خراسان جنوبی منعقد شد.
طی این تفاهم نامه به تناسب مزیت های هر شهرستان، در ۱۱ رسته شغلی، فرصت های ویژه ای ایجاد می شود.
براساس این تفاهم نامه به سه هزار نفر که تابحال تسهیلات دریافت نکرده اند یا از خدمات بیمه ای برخوردار نیستند، مبلغ ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان وام تعلق می گیرد.
تفاهم نامه پروژه های جهش تولید استان خراسان جنوبی در سال ۹۹ هم در مسافرت روز گذشته مرد بودجه ای دولت به خراسان جنوبی بین سازمان برنامه و بودجه کشور و استانداری به امضا رسید.
در قالب این تفاهم نامه همکاری در سالی که از جانب مقام معظم رهبری به نام «جهش تولید» نامگذاری شده است، مبلغ یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان برای ۷۰ پروژه استان لحاظ شد.
همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و استانداری خراسان جنوبی، تفاهم نامه سه جانبه ای را برای ساخت پنج هزار واحد مسکن اقشار کم درآمد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر استان امضا کردند.
این در حالی است که نوبخت در سومین سفرش به خراسان جنوبی پنج هزار واحد مسکونی روستایی و بازسازی ۲۴۸ واحد خسارت دیده از سیل را افتتاح نمود.
او دیماه سال قبل هم به خراسان جنوبی آمد و در روستای «هج و نج» جایی که اسفند ۹۷ کلنگ آغاز عملیات اجرایی ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان را زمین زد، در آیین بهره برداری از ۲ هزار واحد مسکونی روستایی حضور یافت.
معاون رئیس جمهوری روز گذشته (پنجشنبه) در روستای «بندان» شهرستان بشرویه که واحدهای مسکونی آن به نمایندگی از پنج هزار واحد استان افتتاح شد، اظهار داشت: امروز پنج هزار واحد مسکونی همزمان در این استان مورد بهره برداری قرار می گیرد که توفیق داشتیم در این روستا به صورت نمادین کلید چند واحد را از جانب نظام تحویل مالکان دهیم.
محمدباقر نوبخت تصریح کرد: این کار در یک توافق بین سازمان برنامه و بودجه کشور، کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام شد که به تفکیک پنج هزار واحد مددجویان و پنج هزار واحد برای روستاییان کم درآمد تقدیم شود.
وی اظهار داشت: امروز پنج هزار واحد از این توافق تقدیم می شود و ۲ هزار واحد هم سال قبل به بهره برداری رسید ازاین رو هفت هزار واحد از مجموع ۱۰ هزار واحد تابحال به اتمام رسیده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سه هزار واحد هم در مراحل پایانی است که در ماه های آینده افتتاح می شود اظهار داشت: پس از این بنا داریم پنج هزار واحد مسکونی دیگر برای جوانان در داخل شهر و حاشیه شهرهای استان بسازیم که در کمتر از یک سال تمام می شود.
وی اضافه کرد: در ادامه طرح مسکن محرومان که عموما برای روستائیان بود، پنج هزار مسکن در حاشیه شهرهای خراسان جنوبی ایجاد می شود.
به گفته مسئولان استان اجرای طرح بزرگ ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن نیازمندان از اوایل سال قبل که تابحال ۷ هزار واحد آن تکمیل و بهره برداری شده، نقش موثری در فعال شدن مشاغل وابسته به صنعت ساختمان و اشتغالزایی در خراسان جنوبی داشته است.
این استان در پاییز و زمستان ۹۸ به صورت متوالی در کاهش نرخ بیکاری برپایه آمار رسمی رتبه اول کشور را به دست آورد و به تازگی هم برپایه مکاتبه وزیر کشور با رئیس جمهوری، خراسان جنوبی در ارزیابی اقدامات در رابطه با کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در چهار شاخص بعنوان استان برتر ارائه شد.
همه این اقدامات و موفقیت ها در خراسان جنوبی که حدود ۱۵ سال از استان شدن آن می گذرد و هنوز در زیرساخت ها و برخی امکانات گرفتار کمبود و محرومیت است، نشانه توجه ویژه دولت تدبیر و امید به این استان و تلاش وافر و پیگیری مستمر مدیریت استان است.
رییس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی روز پنجشنبه در آیین امضای تفاهم نامه های اشتغالزایی و جهش تولید خراسان جنوبی که با حضور «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه و تعدادی از مسئولان در شهرستان طبس برگزار گردید اظهار داشت: با پیگیری استاندار مومن، محبوب، پرکار و عملگرا و البته با حمایت دولت بزرگوار احساس می نماییم بزودی لفظ محرومیت را می توان از خراسان جنوبی برداشت.
حسین خسروی با اشاره به اینکه سفرهای رئیس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی همواره منشاء خیر و برکت بوده است اضافه کرد: امیدواریم سفر سوم آقای نوبخت به خراسان جنوبی هم خیر مضاعف برای استان داشته باشد.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تمامی این خدماتی که در حوزه رفع محرومیت صورت می گیرد، مزرعه آخرت است.
۱۵ مهر سال قبل که همایش ملی روز روستا و عشایر نخستین بار خارج از پایتخت و با حضور معاون اول رئیس جمهوری، تعدادی از وزرا و مسئولان کشوری در خراسان جنوبی برگزار شد، تفاهم نامه های مختلف در حوزه محرومیت زدایی و توسعه اقتصادی به امضا رسید و همچون برای چهار شهرستان مرزی استان دستگاه معین انتخاب گردید.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه بامداد پنجشنبه ۲۲ خرداد با هدف بررسی میزان پیشرفت پروژه هایی که در چارچوب سند توسعه میان مدت استان تدوین شد، همینطور افتتاح چند طرح عمرانی و امضای تفاهم نامه های توسعه ای وارد خراسان جنوبی در شهرستان طبس شد و برخی طرح ها را در شهرستان بشرویه افتتاح نمود.
استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند با ۱۱ شهرستان علاوه بر همجواری با ۶ استان کشور، به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد و توسعه اقتصاد مرز هم در دستور کار دولت می باشد.


1399/03/24
14:36:09
5.0 از 5
2711
تگهای خبر: ارز , ارزیابی , اقتصاد , بیمه
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش