جزئیات نرخ تورم در استان های مختلف در خردادماه؛

ایلام بیشترین و آذربایجان غربی كمترین نرخ تورم را دارد

ایلام بیشترین و آذربایجان غربی كمترین نرخ تورم را دارد آنی بازار: بر طبق اعلام مركز آمار ایلام با 33 درصد و آذربایجان غربی با 24.2 درصد به ترتیب بیشترین و كمترین نرخ تورم 12 ماه منتهی به خرداد (نرخ تورم سالیانه) را به نام خود ثبت كردند.


مرکز آمار گزارش جزئیات نرخ تورم خرداد ماه استان های مختلف کشور را منتشر نمود. نرخ تورم سالیانه تغییر میانگین قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه پیش از آن است. بر طبق این گزارش نرخ تورم سالیانه در خرداد برای کل کشور ۲۷.۸ درصد بود و ۲۰ استان نرخ تورم کمتر از این را داشتند. در پایتخت نرخ تورم سالیانه ۲۹.۷ درصد بود.
طبق این گزارش در خرداد ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۲۱۴.۲ رسید که نسبت به ماه قبل ۲ درصد افزایش نشان می هد.
نرخ تورم ماهیانه، تغییرات قیمت نسبت به ماه قبل را نشان میدهد براین اساس در خرداد ماه بیشترین نرخ تورم ماهیانه خانوارهای کشور مربوط به استان کردستان با ۵.۵ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهیانه مربوط به استان بوشهر با ۰.۱ درصد افزایش است.
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۲۲.۵ درصد می­باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان هرمزگان (۲۸.۷ درصد) و کمترین آن مربوط به استان مرکزی (۱۶.۹ درصد) است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای کشور به عدد ۲۷.۸ درصد رسید.
خانوارهای شهری
در خرداد ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۲۱۲.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۲ درصد رشد داشت. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهیانه خانوارهای شهری مربوط به استان کردستان با ۵.۸ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان بوشهر با ۰.۳ درصد افزایش است.
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ۲۲.۷ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان هرمزگان (۲۹.۸ درصد) و کمترین آن مربوط به استان اردبیل (۱۶.۹ درصد) است.
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای شهری به عدد ۲۷.۷ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام (۳۲.۸ درصد) و کمترین آن مربوط به استان فارس (۲۳.۸ درصد) است.
خانوارهای روستایی
در خرداد ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی (۱۰۰=۱۳۹۵) عدد ۲۲۱، ۹ را نشان میدهد که نسبت به ماه قبل ۲.۲ درصد افزایش داشته است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهیانه خانوارهای روستایی مربوط به استان زنجان با ۵.۲ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان بوشهر با ۰.۸ درصد کاهش است.
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی ۲۱.۱ درصد بود.
بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان­ هرمزگان (۲۶.۴ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد (۱۵.۱ درصد) است.
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای روستایی به عدد ۲۸.۲ درصد رسید.
بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان (۳۳.۷ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ آذربایجان غربی (۲۳.۰ درصد) است.منبع:

1399/04/07
15:46:45
5.0 از 5
2744
تگهای خبر: تورم , قیمت , مركز آمار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش