آنی بازار گزارش می دهد؛

آرامش بازار به دنبال توقف فروش ارز سهمیه ای

آرامش بازار به دنبال توقف فروش ارز سهمیه ای به گزارش آنی بازار بازار ارز كه در ایام گذشته، شلوغ و ملتهب و همراه با صف های طولانی خرید ارز سهمیه ای بود، امروز را آرام، بی حاشیه و خالی از مشتری سپری نمود، به طوری شمار دلالان بازار غیررسمی ارز از تعداد خریداران بیشتر بود.


به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزایش قیمت ارز و حضور مردم پشت درهای صرافی ها برای خرید دلار و یورو از اخبار روزهای گذشته بازار ارز بود، که گاهی توسط دلالان و سفته بازان به آن دامن زده می شد تا قیمت ها را در بازار ارز بالا ببرند.
اما اگر امروز سری به میدان فردوسی یا صرافیهای سطح شهر می زدید برخلاف شایعات و اخبار انتشار یافته در فضای مجازی نه از تشکیل صف های طولانی پشت درهای بسته صرافی ها خبری بود و نه از التهاب در بازار خرید و فروش دلار و یورو و نه حتی از مردمی که برای دریافت ارز سهمیه ای خود آمده باشند. فقط دستفروشان و دلالان بودند که با تجمع و تردد در خیابان ها و اطراف صرافی ها تلاش داشتند که بازار را شلوغ و پر رفت و آمد نشان دهند.
اخبار انتشار یافته طی روزهای گذشته راهکاری قدیمی از جانب دلالان است تا بتوانند قیمت ارز را بالا نگه دارند و از روند کاهشی آن جلوگیری نمایند، اما مشاهدات امروز خبرنگار ایرنا حکایت از آن داشت که نه تنها در صرافیهای سطح شهر که حتی در میدان فردوسی و خیابان های اطراف آن کسادی بازار خرید و فروش ارز بیشتر از هر چیزی به چشم می آید و با توجه به این که روز گذشته بانک مرکزی توقف فروش ارز سهمیه ای را اعلام کرد، امروز حتی مردم عادی هم در این مکان ها به چشم نمی خوردند.
مجوز فروش ارز سهمیه ای نداریم
روز گذشته بانک مرکزی در اقدامی برای کنترل قیمت بازار ارز در ابلاغیه ای توقف فروش ارز سهمیه ای را اعلام نمود و در متن این اطلاعیه آمده است که فروش اسکناس از محل سایر کد (۲۴) تا اطلاع ثانوی از سیستم سنا حذف شد و بدین ترتیب فروش دو هزار یورو و یا معادل آن به هر دارنده کارت ملی در سال منتفی شده است.
بر همین اساس صرافیهای دولتی که پیش از این به سبب فروش سهیمه دو هزار دلاری بسیار شلوغ و پر رفت و آمد بودند، امروز شاهد هیچ ترددی نبودند و حتی کمتر کسی برای خرید ارز آزاد وارد صرافی ها می شد. این کسادی نه فقط در صرافی ها بلهدر میان دلالان هم دیده می شد.


فروش زیاد نداریم، ارز می خریم
یکی از دستفروشان دلار و یورو با اعلان اینکه قیمت ارز هر لحظه در حال نوسان و تغییر است به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این روزها در بازار خرید و فروش کسادی داریم کمتر کسی به سراغ ما می آید و آنچه از التهاب بازار می گویند خیلی دیده نمی گردد پیش از این هر روز شاهد حضور خیلی از خریداران یا فروشندگان بودیم.
وی اضافه کرد: افرادی که این روزها به بازار می آیند یا در اینجا تردد می کنند بیشتر قصد فروش ارزهای خویش را دارند اما همین مبحث هم امروز کمتر در بازار ارز دیده می شود.
البته باید این مورد را هم در نظر گرفت که خیلی از دلالانی که در بازار ارز امروز حضور داشتند کمتر مبادرت به فروش ارزهای خود می کردند و می گفتند «فروش نداریم اما اگر دلار دارید می خریم.»
گله مندی دلالان از سکون بازار امروز
برخی دلالانی که امروز در خیابان فردوسی و اطراف صرافی ها حضور داشتند به سبب حضور کم خریداران، بسیار گله مند بودند و به محض ورود فرد جدیدی که برای تهیه ارز یا فروش آن دیده می شد به سمتش می رفتند تا بتوانند سود امروز خویش را به دست آورند.
یکی از دلالان می اظهار داشت: «بسیاری از افرادی که امروز آمدند فقط قصد ارزیابی بازار را داشتند و وقتی با سکون بازار مواجه گشتند و ارز سهمیه ای هم نمی توانستند تهیه کنند بدون خرید یا فروشی اینجا را ترک کردند.»
دیگری اضافه کرد: فکر می کردیم با عنایت به نوسانات قیمت ارز می توانیم فروش بهتری داشته باشیم اما امروز انگار قرار نیست خبری باشد و باید مانند روزهای گذشته دست خالی بمانیم.
تلاش دولت برای ثبات قیمت ارز
دولت طی ماه های گذشته با اعمال تدابیری در کوشش برای ثبات بهای ارز بود و به همین دلیل هم عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی شامگاه سه شنبه یادداشتی در حساب کاربری اینستاگرام خود منتشر نمود که در آن نوشته بود ارز بعنوان یک متغیر کلان اقتصادی، بی تأثیر از سایر بازارها نیست و اثرات سرریزی در میان بازارها یک اصل اقتصادی می باشد که بانک مرکزی با حضور پرقدرت در بازار پول و ارز، تمام تلاش خویش را برای تعادل بازار به کار خواهد بست.منبع:

1399/06/21
22:22:01
5.0 از 5
1907
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش