یك استاد دانشگاه مطرح كرد:

نقش سیاست های اقتصادی در همبستگی چرخه های تجاری كشورها

نقش سیاست های اقتصادی در همبستگی چرخه های تجاری كشورها استادیار گروه اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به اینكه قراردادهای تجاری مانند اتحادیه های پولی و هماهنگی سیاست های پولی و مالی هم نقش مهمی در حركت های چرخه های تجاری دارند، اظهار داشت: ازاین رو، علاوه بر عامل تجارت، تشابه سیاست های اقتصادی هم در همبستگی چرخه های تجاری كشورها دخیل هستند.


به گزارش روابط عمومی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی، «شهریار زروکی» به بررسی همزمانی چرخه های تجاری بین کشورها و شناسایی علل آن با تمرکز بر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس پرداخته و تصریح کرد: چرخه های تجاری، نوعی نوسانات با قاعده و منظم در فعالیتهای کلان اقتصادی کشورها است که عمدتاً به وسیله بنگاه های تجاری سازماندهی می شوند.
وی افزود: یک چرخه با یک دوره رونق اقتصادی که همزمان در فعالیتهای مختلف اقتصادی رخ می دهد، شروع و به دوره رکود و انقباض منتهی می شود.
به گفته زروکی، چرخه های تجاری، یافتن عوامل اثرگذار و روش های برخورد با آنها یکی از مهمترین مباحث مورد بررسی در اقتصاد کلان کشورها است و با رفتن به ادبیات اقتصادی، شواهد زیادی را می توان یافت که وقوع رونق و رکود در یک کشور باعث ایجاد رونق و رکود در سایر کشورها می شود.
وی اضافه کرد: به صورت کلی، در صورت وجود تشابه ساختاری یا شراکت تجاری بین کشورها، مسئله همزمانی چرخه های تجاری به وجود می آید و دانستن درجه همزمانی چرخه های تجاری بین کشورها و شناسایی علل آنها، همچون موارد مهمی هستند که تصمیم گیری سیاستگذاران را تحت تأثیر قرار می دهند.
استادیار گروه اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه آیا تشابه الگوی تجارت خارجی در ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس (امارات، عربستان، قطر، بحرین، کویت، و عمان) که از نظر شرایط مکانی، جغرافیایی، و سیاسی با یکدیگر تشابه دارند و تمام آنها کشورهایی وابسته به درآمد نفتی هستند، به همزمانی چرخه های تجاری و نزدیک شدن دوره های رونق و رکود آنها منجر می شود؟، اظهار داشت: بررسی این پرسش از این نظر اهمیت دارد که به علت سهم بزرگ نفت در این منطقه، می توان بررسی کرد که چرخه های اقتصادی کشورهای مورد نظر به قیمت و فروش نفت بیشتر وابسته است یا این که الگوی مشابه تجارت خارجی آنها هم بر همزمانی این چرخه ها اثرگذار است. نتایج این گزارش با کنترل اثر ۳ متغیر شباهت وابستگی به نفت، شباهت سیاست پولی و مالی این کشورها عرضه شده است.
وی افزود: بدین منظور برای یافتن تأثیر عامل شباهت الگوی تجارت بر همزمانی چرخه های تجاری بین ۶ کشور عضو شورای خلیج فارس در سال های ۲۰۱۲-۱۹۸۰، ابتدا شاخصهای مورد نظر تعیین شده و سپس با استفاده از یک معادله اقتصاد سنجی پانل، تأثیر عامل مورد نظر را بر همزمانی چرخه های تجاری برآورد شده است.
زروکی با اشاره به اینکه منظور از همزمانی چرخه های تجاری این است که آیا این کشورها در زمینه تجارت خارجی نقاط فراز و فرود یکسانی داشته اند، تصریح کرد: یکی از متغیرهایی که می تواند عاملی برای همزمانی چرخه های تجاری باشد، شباهت الگوی تجارت خارجی کشورهای نفتی است. نظم های آماری حاکی از روند مشابه تجارت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با شرکای خارجی تجاری شان هستند؛ بگونه ای که در سال های۱۹۸۰ تا ۲۰۱۲ به سمت افزایش تجارت با دو کشور چین و هند و کاهش تجارت با سایر شرکای صنعتی تجاری شان پیش رفته اند.
وی اضافه کرد: بنابراین، افزایش شباهت الگوی تجارت بین دو کشور باعث انتقال شوک های مشترک به این کشورها و در نتیجه، اثر مشابه بر چرخه های تجاری آنها می شوند. علت این چرخه های تجاری همزمان، همبستگی متقابل اقتصادها در دنیا است که در این میان عواملی از قبیل تجارت، وجود اتحادیه پولی، تشابه ساختار صنعتی، همگرایی مالی، تشابه سبد صادرات و واردات، درجه توسعه یافتگی کشورها، وجود متغیرهای جاذبه مانند فاصله بین دو کشور و زبان مشترک، از عوامل اثرگذار بر همزمانی چرخه های تجاری کشورها با یکدیگرند.
استادیار گروه اقتصاد دانشگاه مازندران تشابه ساختار صنعتی و تخصص گرایی را از عوامل دیگر توضیح دهنده همزمانی چرخه های تجاری دانست و اظهار داشت: کشورهایی که ساختار صنعتی مشابه تری دارند، باید همزمانی بیشتری در چرخه های تجاری آنها دیده شود.
به گفته زروکی، عامل اثرگذار دیگر، درجه باز بودن مالی و همگرایی مالی کشورهاست که در فرایند جهانی شدن کشورها نقش موثری داشته است. ادبیات اقتصادی، جواب دقیقی در مورد اثر درجه باز بودن مالی بر همزمانی چرخه های تجاری ندارند و دلیل آن، مشکلات محاسبه درجه باز بودن مالی و محدودیت در داده های دسترس پذیر است.
وی تصریح کرد: قراردادهای تجاری مانند اتحادیه های پولی و هماهنگی سیاست های پولی و مالی هم نقش مهمی در حرکت های چرخه های تجاری دارند. کشورهایی با روابط تجاری عمیق تر، بیشتر تمایل دارند که به صورت صریح یا ضمنی سیاست های پولی یا حتی سایر سیاست های مشابه با یکدیگر را داشته باشند. این سیاست ها امکان دارد بر چرخه های تجاری آنان هم اثرگذار باشند. ازاین رو، علاوه بر عامل تجارت، تشابه سیاست های اقتصادی هم در همبستگی چرخه های تجاری کشورها دخیل هستند.
استادیار گروه اقتصاد دانشگاه مازندران افزود: همزمانی زیادی بین چرخه های تجاری این کشورها وجود دارد و مشابهت زیادی بین شرکای تجاری این کشورها و روند مشابه تجارت خارجی آنها مشاهده می شود که از نظر تئوری، به انتقال شوک های مشترک به این کشورها و افزایش همزمانی چرخه های تجاری آنها منجر می شوند. اما عوامل دیگری بر همزمانی چرخه های تجاری تأثیر می گذارند و برای آن که بتوانیم تخمین بهینه تری از ضریب متغیر «شباهت الگوی تجارت» به دست آوریم، اثر آنها را هم در نظر می گیریم.
وی یکی از خصوصیت های مهم اقتصاد این ۶ کشور را مشابهت ساختار اقتصادی از نظر وابستگی به منابع نفتی عنوان نمود و اظهار داشت: باید نوسان های آنرا بعنوان عاملی مهم بر هم حرکتی چرخه های تجاری این کشورها در نظر بگیریم. مشابهت سیاست پولی و مالی هم عوامل دیگری هستند که اثر مثبتی بر همزمانی چرخه های تجاری کشورها می گذارند.
زروکی اضافه کرد: بنابراین، باکنترل این سه عامل مستقل، ضریب متغیر شباهت خارجی را تخمین می زنیم. نتایج حاصل از تخمین مدل همزمانی چرخه های تجاری ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس با وجود کنترل اثر سه متغیر شباهت وابستگی به نفت، شباهت سیاست پولی و شباهت سیاست مالی نشان می دهند که شباهت الگوی تجارت این کشورها عاملی است که به صورت مثبت بر همزمانی چرخه های تجاری این ۶ کشور تأثیر می گذارد و مقدار ضریب این متغیر بر همزمانی چرخه های تجاری کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به میزان ۱/۵ است.
وی در انتها تصریح کرد: دانستن میزان همزمانی چرخه های تجاری این کشورها، می تواند تصمیم گیری سیاست گذاران را تحت تاثیر قرار دهد.


1399/07/29
11:58:16
5.0 از 5
1780
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تجاری , تخصص
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش