رئیس كمیسیون اقتصادی:

محدویت های ناشی از صادرات برداشته می شود

محدویت های ناشی از صادرات برداشته می شود رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از برداشته شدن محدویت های ناشی از صادرات برای شركت های صادراتی با همكاری وزارت صمت و بانك مركزی خبر دارد.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «محمدرضا پورابراهیمی داورانی» روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی و در جمع خبرنگاران اضافه کرد: طبق توافقی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی انجام شده مقرر است برای شرکت هایی که حوزه بورسی فعالیت می نمایند، محدودیت های صادراتی برداشته شود.
وی اضافه کرد: موضوع عملیاتی کردن واردات مقابل صادرات و امکان واگذاری حواله های صادراتی به واردکنندگانی که در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می نمایند صورت گیرد. همین طور امکان عرضه آنرا در سامانه ثنا راعملیلتی نماییم تا سبب تنظیم بازار و افزایش سود آوری شرکت هاو افزایش ظرفیت های صادراتی شود.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره اینکه در جلسه غیر علنی درباب افزایش قیمت کالا چه تصمیم های گرفته شد؟ گفت: قرار شد اولویت واردات کالاهای اساسی را ارز ۴۲۰۰ تومان را ادامه دهیم. البته آنچه در ارزیابی میدانی انجام شده است این است که مردم هیچ انتفاعی از ارز ۴۲۰۰ تومانی نداشته و ندارند.
پورابراهیمی اشاره کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار دولت قرار گرفته است ولی به سبب ناکارآمدی برخی از دستگاه مردم با ارز ارزان کالای گران خریدند.
وی افزود: برای این مشکل ابتدا باید سیستم های نظارتی به شکلی عمل کند تا مردم بتوانند کالاهای اساسی، دارو و آنچه که مایحتاج آنها است خرید کنند که برای آن باید حوزه نظارتی بیشتر ورود کند.
این نماینده مجلس با اعلان اینکه اگر این نظارت صورت نگیرد، گویی در سال بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در اقتصاد کشور رانت توزیع می نماییم که در شبکه دلالی کشور توزیع می شود ولی به دست مصرف کننده واقعی نمی رسد. اما پیشنهاد می شود که بوسیله سرانه های مصرف در حوزه کالاهای اساسی آنرا به مصرف کننده واقعی برسانیم تا سبب افزایش تولید در اقتصاد کشور شود.
پورابراهیمی با اعلان اینکه یکی از چالش ها ارز ۴۲۰۰ تومانی اختلال در تولید کشور است، اشاره کرد: وقتی ارزی بالاتر از ۴۲۰۰ تومانی در کشور است، تولید صورت نمی گیرد.
جاماندگان سهام عدالت ساماندهی می شوند
وی درباره آخرین اقدامات انجام شده برای جاماندگان سهام عدالت گفت: جلساتی با کمیته امداد، سازمان بهزیستی و دیگر و ارگان ها و نهادهای مربوط دراین زمینه اجرا شد. برای اینکه حدود ۲۰ میلیون نفر در سال های عرضه سهام عدالت در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ که مالک سهام عدالت شدند، جزو شش دهک پایین درآمدی کشور محسوب نمی شدند.
پورابراهیمی با اعلان اینکه ۲۰ میلیون از جمعیت کم درآمد کشور از سهام عدالت محروم هستند، اضافه کرد: طبق گزارش کمیته امداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش این کمیته و حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هم از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی فاقد سهام عدالت هستند. البته کمیسیون اقتصادی پس از چندین جلسه کار تخصصی منابع لازم برای اختصاص این سهام را به این افراد طرحی و تعریف کرده است و به هیات رئیسه ارائه شده است.
رییس کمیسیون اقتصادی درباره اینکه چرا سهام عدالت نتوانسته انظارات را در بورس فراهم آورد، عنوان کرد: در ایام نخست صحبت متولیان بازار سرمایه و بورس این بود که سخت افزار و نرم افزار لازم برای سرویس دادن به حدود ۱۵ میلیون نفر افرادی که می خواهند سهام عدالت خودرا در بورس خرید و فروش کنند، وجود ندارد.
پورابراهیمی افزود: خوشبختانه زیر ساخت های لازم دراین زمینه شکل گرفته است و امیدواریم اشکالات برطرف شود تا خرید و فروش سهام عدالت به خوبی صورت گیرد.
کمیسیون اقتصادی با قیمت گذاری دستوری مخالف است
وی درباره جلسه غیرعلنی که بامداد امروز در مجلس با موضوع بررسی گرانی های موجود در بازار و با حضور رزم حسینی وزیر صمت برگزار شد، توضیح داد: یکی از برنامه های مجلس خارج کردن قیمت های دستوری از برنامه مجلس است وکمیسیون اقتصادی با قیمت گذاری دستوری مخالف است.
نماینده مردم کرمان و راورادامه داد: بر طبق قانون در صورت ورود یک کالا به بازار بورس باید از چرخه قیمت گذاری بیرون رود و نکته دوم سقف قیمت هایی است که باید برای رعایت حقوق مصرف کنندگان در کشور مورد توجه قرار گیرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلان اینکه مواد اولیه معادل یک دوم قیمت و با انرژی و کارگر ارزان ارائه می شود اما قیمت نهایی محصول که دست مردم می رسد، ۲۰ درصد بالاتر از قیمت های وارداتی است، اشاره کرد: سقف قیمت ها باید از طرف وزارت صمت به نحوی تعیین شود که متناسب با کالاهایی باشد که مزیت های نسبی در کشور را دارد و اینکه این قیمت ها از قیمت های کالاهای وارداتی بالاتر شد، پذیرفتنی نیست..
رییس کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه پروسه قیمت گذاری کالا باید مشخص شود، اظهار داشت: اینکه یک بخش قیمت گذاری در بورس صورت گیرد و سایر بخش های قیمت گذاری ازعرضه و تقاضا جدا شود، چرخه قیمت گذاری را دچارمشکل می کند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: درشیوه جدید افزایش قیمت برای مصرف کننده و کاهش فروش برای تولید کننده که بواسطه قیمت های دستوری به وجود آمده و رانت را هم به دنبال داشته با توافق جدیدکنار خواهد رفت.
وی با اعلان اینکه در خیلی از زمینه ها مازاد تولید در کشور وجود دارد، بیان کرد: از دیگر توافقات امروز ما با وزارت صمت، بحث ساماندهی سامانه بهینه یاب است که در حوزه تخصیص تقاضا برای کالاهاست. برای اینکه قسمتی از اطلاعات ما به روز نیست و برخی با کدهای صوری مواد اولیه دریافت می کنند و ما این مساله را به وزیر صمت توضیح دادیم و وی هم قبول کرد و به زودی در اطلاعات سامانه بهینه یاب بازبینی خواهد شد..
پورابراهیمی با تاکید براینکه مجموع این به ایجاد شفافیت اطلاعاتی کمک می نماید، اضافه کرد: امیدواریم با سیاست گذاری جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت و توافق های صورت گرفته و آخرین توافق ما در بحث شرکت های صادراتی در بورس شاهد اتفاقات مثبتی در کشور باشیم.


1399/07/30
23:05:44
5.0 از 5
1777
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش