رشد ۳۹ و شش دهم درصدی نرخ تورم تولید صنعت در تابستان ۹۹

رشد ۳۹ و شش دهم درصدی نرخ تورم تولید صنعت در تابستان ۹۹ بر طبق اعلام مركز آمار ایران، نرخ تورم تولیدكننده بخش صنعت در تابستان امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل به 47.4 درصد رشد رسید كه در مقایسه با بهار امسال، ۳۹.۶ درصد افزایش دارد.به گزارش روز دوشنبه ایرنا، مرکز آمار در فصل های مختلف نرخ تورم تولید در بخش های مختلف را منتشر می کند و بر طبق گزارش این مرکز نرخ تورم تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در تابستان امسال به ۳۷ درصد رسید که در مقایسه با فصل قبل، ۲۸.۹ درصد افزایش دارد.
همچنین در بین زیربخش­ های مختلف صنعتی، کم­ترین تورم فصلی مربوط به تولید محصولات از توتون و تنباکو سیگار صفر درصد و انتشار و چاپ و تکثیر رسانه های ضبط شده (۷.۱ درصد) و بیش­ترین آن به ترتیب مربوط به صنایع تولید زغال سنگ- پالایشگاه های نفت با ۵۷ درصد، تولید ماشین­ آلات اداری و محاسباتی به میزان ۴۳.۶ درصد و تولید فلزات اساسی نیز ۴۳.۵ درصد ثبت گردید.
علاوه براین نرخ تورم تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان ۱۳۹۹ به ۴۷.۴ درصد رسید که در مقایسه با فصل قبل، ۳۹.۶ درصد افزایش داشت.
میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل تابستان ۱۳۹۹ نسبت به فصل تابستان ۱۳۹۸، ۴۷.۴ درصد افزایش دارد.
بخش­های مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تولید محصولات از توتون و تنباکو سیگار ۱۵درصد و بیش­ترین تورم نقطه به نقطه به ترتیب مربوط به زیربخش­ های صنعتی تولید ماشین آلات اداری و محاسباتی ۱۷۲.۴ درصد، تولید فلزات اساسی ۱۰۸.۴، تولید سایر وسایل حمل و نقل ۹۴.۷، تولید ماشین آلات و دستگاه های مولد وانتقال برق ۸۱.۶ درصد، تولید مبلمان و مصنوعات ۷۵.۴ درصد و تولید محصولات فلزی فابریکی بجز ماشین آلات ۷۲.۳ درصد بود.
تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ۱۳۹۹ نسبت به زمان مشابه در سال قبل به ۲۴ درصد رسید که نسبت به فصل قبل ۰.۲ درصد افزایش نشان می­ دهد. در فصل مورد بررسی، در بین زیربخش­ های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه­ های نفت با ۰.۲- درصد و بیش­ترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین­ آلات اداری و محاسباتی ۱۳۰.۱ درصد، تولید سایر وسایل حمل و نقل ۵۹.۷ درصد و تولید فلزات اساسی ۵۶.۵ درصد است.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، شاخص بهای تولیدکننده مانند شاخص بهای مصرف کننده (CPI) همچون فاکتورهای قیمتی است که در بررسی روند سطح قیمت ها مورد بررسی قرار می گیرد. شاخص بهای تولیدکننده یکی از معیارهایی است که بمنظور سنجش عملکرد اقتصادی، از سطح عمومی قیمت ها محاسبه و منتشر می شود. از ین جهت، تاثیر قابل توجهی بر تصمیم گیری صاحبان صنایع، سرمایه گذاران و حتی سیاستمداران خواهد داشت. هدف از محاسبه شاخص بهای تولیدکننده، اندازه گیری تغییرات قیمت هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالاها و خدمات خود دریافت می کنند. به عبارت دیگر می توان عنوان نمود که این شاخص، قیمت کالاها در کارخانه و مبداء تولید را در نظر می گیرد.
هر افزایش یا کاهش قیمت در شاخص بهای تولیدکننده با یک وقفه زمانی در شاخص بهای مصرف کننده نیز مشاهده می شود. بدین جهت از تغییرات شاخص بهای تولیدکننده بعنوان پیشگویی برای تورم عنوان می کنند. علاوه بر این، شاخص بهای تولیدکننده روند تغییرات قیمت ها را از دیدگاه تولیدکننده و خریدار در بخش های مختلف اقتصادی (کشاورزی، صنعت و خدمات) نشان میدهد.منبع:

1399/08/15
12:11:57
5.0 از 5
1436
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش