رییس اسبق پژوهشكده پولی و بانكی مطرح كرد:

گام نخست رفع تحریم ها با آزادسازی پول های بلوكه شده در كره

گام نخست رفع تحریم ها با آزادسازی پول های بلوكه شده در كره به گزارش آنی بازار رییس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی ضمن اشاره به آزاد سازی یک میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی،  گفت:  این اتفاق می تواند گام ابتدایی روندی باشد که به برداشته شدن تدریجی یا یکباره تحریم ها منجر می شود و امکان مبادله بانکی را برای کشور فراهم می سازد.


به گزارش روز شنبه ایرنا، اعلام توافق میان ایران و کره جنوبی برای آزادسازی یک میلیارد دلار از ارزهای بلوکه شده ایران در بانکهای این کشور، خبر امیدوارکننده ای که بود که فضای اقتصادی کشور را در هفته گذشته تحت تأثیر خود قرار داد. خبری که بعد از اما و اگرهای فراوان سرانجام روز پنجشنبه با تایید یکی از مقامات ارشد وزارت امورخارجه کره جنوبی در خصوص موافقت آمریکا با انجام این مبادله مالی، به نظر می آید تا اجرایی شدن فاصله چندانی نداشته باشد.
«احمد مجتهد» استاد دانشگاه و رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی، هم ضمن استقبال از این تحول در عرصه دیپلماسی اقتصادی به خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: آزادسازی یک میلیارد دلار از ارزهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی، را می توان بعنوان یک نشانه مثبت و گام ابتدایی از مجموعه تحولاتی دانست که کشور را به سمت حل مشکلات اقتصادی هدایت خواهد نمود.
وی اضافه کرد: اقتصاد ایران در سالهای اخیر تحت شدیدترین تحریم ها قرار داشت و منابع فراوان مسدود شده کشور در بانکهای جهانی، واردات کالا به کشور را با مشکلات فراوانی مواجه ساخته بود. در این شرایط هرچند تا زمانی که تحریم ها برقرار باشد، همچنان علت اصلی مشکلات برقرار خواهد بود و امکان مبادله آزاد کالا برای کشور فراهم نیست، اما آغاز روند آزادسازی منابع ارزی مسدود شده، می تواند نشان دهنده روند از بین رفتن تحریم ها باشد.
رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی درباره شیوه آزادسازی این منابع توضیح داد: به صورت معمول منابع ارزی کشور در بانکهای خارجی باید صرف تأمین کالاها یا تکنولوژی های مورد نیاز کشور شود، اما در مورد این یک میلیارد دلار مورد مذاکره، گمانه های مختلفی عنوان شده است که از خرید دارو و اقلام بهداشتی تا پرداخت نقدی این مبلغ به ایران مطرح است. روندی که برای این یک میلیارد دلار اتفاق خواهد افتاد یک استثنا است و حتی در صورت پرداخت نقدی این مبلغ به ایران، که می توان آنرا بدترین شیوه دسترسی به منابع ارزی خارج از کشور توصیف کرد، با این وجود این اتفاق در حکم یک سیگنال مثبت تأثیر خویش را بر بازار خواهد گذاشت.
وی در ادامه ضمن اشاره به مشکلاتی که تحریم های آمریکا برای اقتصاد کشور بوجود آورده است، خاطرنشان کرد: آمار و ارقام رسمی اعلام شده از جانب مرکز آمار و بانک مرکزی نشان داده است که میزان سرمایه گذاری در ایران در سالهای اخیر منفی بوده است که واقعیتی بسیار نگران کننده است. از طرفی در همین سال ها بیشترین رشد اقتصادی کشور در حوزه کشاورزی صورت گرفته است که حداکثر ۱۵ تا ۲۰ درصد تولید کشور را شامل می شود یا در حوزه خدمات بوده است که بحران کرونا به آن هم آسیب جدی وارد ساخته است.
وی افزود: برای خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی احتیاج به رشد سرمایه گذاری در داخل است. دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی کشور در خارج از کشور، بستری برای تقویت این سرمایه گذاری می تواند باشد.
مجتهد تصریح کرد: مبلغ یک میلیارد دلار اعلام شده، هر چند در مقایسه با میزان صادارات و واردات کشور که هم اکنون حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است، رقم قابل توجهی نیست، اما اگر بدانیم این اتفاق می تواند گام ابتدایی روندی باشد که به برداشته شدن تدریجی یا یکباره تحریم ها منجر شود و امکان مبادله بانکی را برای کشور فراهم سازد، ارزشمندی آن در فرایندهای اقتصادی نمایان خواهد شد.
این استاد دانشگاه ضمن اظهار تاکید بر لزوم تصویت لوایح CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در صورتیکه از فهرست سیاه FATF هم خارج شویم، سیستم بانکی کشورمان وارد شبکه جهانی شده و در این شرایط با دسترسی به منابع ارزی خارج از کشور، می توانیم تجهیزات، لوازم یدکی و تکنولوژی های لازم را وارد کشور نماییم. ما در داخل کشور امکان تولید همه کالاها یا خدمات را نداریم و برای به چرخش درآوردن چرخ های اقتصاد کشور و توسعه احتیاج به واردات تکنولوژی های نوین داریم.
وی در انتها درباره تأثیر این آزادسازی بخشی از ارزهای مسدود شده کشور بر بازار ارز هم تصریح کرد: از آنجائیکه تحقق دسترسی ایران به این یک میلیارد دلار، چشم انداز مثبتی را برای حل خیلی از مشکلات اقتصادی کشور ایجاد خواهد کرد، پیشبینی می شود بازار ارز هم آرامش پیدا کند و دیگر شاهد روندی افزایشی قیمت ها در این بازار نباشیم. دسترسی دولت به این منابع همینطور امکان مدیریت بهتر بازار را برای بازارساز فراهم خواهد نمود.منبع:

1399/12/09
14:38:49
0.0 / 5
535
تگهای خبر: آرامش , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش