طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی

وزارت راه و شهرسازی متولی کد رهگیری املاک می شود

وزارت راه و شهرسازی متولی کد رهگیری املاک می شود وزیر راه و شهرسازی در نشست با نمایندگان اصناف و مشاوران املاک ضمن اشاره به مصوبات سران قوا درمورد ساماندهی بازار مسکن اعلام نمود که وظیفه ارائه کد رهگیری معاملات مسکن از وزارت صمت به وزارت راه و شهرسازی منتقل می شود؛ هم چنین اگر معاملات در سامانه املاک و اسکان ثبت نشود بعنوان خانه خالی تلقی خواهد شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، به دنبال برگزاری جلسه سران قوا که یکی از مصوبات آن ساماندهی بازار اجاره و تعیین نرخ مجاز برای افزایش اجاره بها بود، رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی با اصناف حوزه مسکن پس از مصوبه سران قوا تشکیل جلسه داد. همچون محورهای این نشست، انتقال سامانه دریافت کد رهگیری در ارتباط با مشاوران املاک از وزارت صمت به وزارت راه و شهرسازی بود. البته این مورد در سالهای گذشته هم عنوان شد اما به سبب عدم موافقت وزارت صمت به نتیجه نرسید.
به هر ترتیب قاسمی در نشست اخیر گفته است: مبحث اجاره و ارائه کدرهگیری با صنف اتحادیه املاک و زیر نظر وزارت صمت بوده اما به سبب اتفاقاتی که در کشور به سبب گرانی های اخیر رخ داد از جانب وزارت راه و شهرسازی پیشنهادات و بسته هایی را به مجموعه حاکمیت ارائه کردیم تا مشکلات و معضلات موجود را تا جایی که امکان دارد در مورد مشکلات در ارتباط با مسکن خانوارها حل نماییم.

حداکثر رشد مجاز اجاره در تهران ۲۵ درصد
وزیر راه و شهرسازی افزود: مصوبات سران قوا در مورد ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها مصوب شده و طبق این مصوبه مستأجران می توانند در واحدهایی که سکونت دارند ساکن باشند و موجران هم نهایت همکاری را داشته باشند. حداکثر در تهران و سایرکلانشهرها تا ۲۵ درصد و در سایر شهرها تا ۲۰ درصد افزایش نرخ اجاره بها را مجاز هستند.
قاسمی با یادآوری این که برای تسهیلات ودیعه مسکن از جانب دولت ۴۰ هزار میلیاردتومان منابع مالی بانکی پیشبینی شده که پرداخت می شود رقم این تسهیلات را برای خانوارهای مستاجر حائز شرایط در تهران ۱۰۰ میلیون تومان در سایر کلانشهرها و مراکز استان ها ۷۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان برشمرد.

برنامه پرداخت ۸۰۰ هزار فقره وام اجاره به مستاجران
وی توضیح داد: نرخ سود تسهیلات ودیعه اجاره مسکن ۱۸ درصد است که ۵ درصد این ۱۸ درصد با سوبسید و ۱۳ درصد توسط مردم پرداخت می شود. از راه این روش پیشبینی می شود تا بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون خانوار مستاجر از تسهیلات ودیعه مسکن بتوانند بهره ببرند.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: چهارشنبه در جلسه هیات دولت در مورد دیگر پیشنهادهای وزارت راه و شهرسازی در مورد ساماندهی بازار مسکن که در اختیار دولت می باشد تصمیم گیری می شود.
قاسمی در عین حال نشست با اتحادیه مشاوران املاک و اصناف این حوزه را مهم خواند و اظهار داشت: نمایندگان و اصناف حوزه مسکن و مشاوران املاک در نشست مشترک قول دادند تا کمک های لازم را برای اجرای مصوبه سران قوا در مورد ساماندهی بازار اجاره بها در مورد دو تصمیم افزایش سقف اجاره بها و همینطور تداوم اسکان مستأجران در واحدهای مسکونی عملیاتی کنند.

درخواست از مالکان جهت کمک به مستاجران
وی از موجران و مالکان درخواست نمود تا در شرایط حاکم کشور به مردم و مستاجرانی که برخی مستاصل هستند کمک کنند و در اجرای مصوبه سران قوا همکاری لازم را داشته باشند.
قاسمی ضمانت اجرایی مصوبات سران قوا را در مورد ساماندهی بازار مسکن دستگاه قضایی عنوان نمود و تصریح کرد: در مصوبه اعلام شده است که شوراهای حل اختلاف و در نهایت دستگاه قضایی در مورد بروز اختلاف همکاری داشته باشند که امیدواریم موجر و مستاجر با توافق مشکلات احتمالی را حل کنند.

انتقال کد رهگیری معاملات املاک به وزارت راه و شهرسازی
وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود: مقرر شده تا ارائه کد رهگیری به وزارت راه و شهرسازی منتقل شود و همه معاملات در سامانه املاک و اسکان ثبت و قابل پیگیری باشد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: درصورتیکه معاملات در سامانه املاک و اسکان ثبت نشود بعنوان خانه خالی تلقی خواهد شد. تابحال بیشتر از ۶۰۰ هزار خانه خالی شناسایی و به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است که تابحال از این تعداد معرفی شده ۶۰ هزار نفر نسبت به خالی بودن خانه خود اعتراض داشتند که درحال بررسی اعتراض های موجود هستیم.
منبع:

1401/03/31
19:00:17
5.0 / 5
198
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش