ا متیازات دولت برای واردات خودرو های اقتصادی

ا متیازات دولت برای واردات خودرو های اقتصادی به گزارش آنی بازار، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صمت با اشاره به اینکه امتیازاتی برای واردات خودروی اقتصادی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: هدفگذاری شده خودرو هایی که مقرر است وارد شود، اقتصادی باشد و بخش گسترده تری از دهک های اقتصادی جامعه توانایی خرید آنها را داشته باشند


محمد جواد حاجی حسینی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی  با اشاره به مشکلات عدیده درباب نبود یک سند جامع در عرصه تولید و تجارت کشور، گفت: در دوره تحولی وزارت صمت بررسی های انجام شده از موانع تولید و تجارت کشور منجر به تهیه و تدوین سند آمایش صنعتی، معدنی و تجاری برای ۴۸۰ شهرستان شد که برگ زرینی در کارنامه دولت شمرده می شود.
وی اضافه کرد: در طرح آمایش صنعت به خیلی از مسائلی که در سنوات گذشته توجهی نشده، توجه شده است، به عنوان مثال در خیلی از استانها شاهد گرفتاری های صنعتی بودیم بطورمثال صنعتی را در استانی بدون فراهم بودن زیر ساخت ها به وجود آورده اند و بجای آنکه آن صنعت منافعی برای مردم منطقه داشته باشد به سبب عدم وجود زیرساخت ها نتیجه عکس داشته است. 
حاجی حسینی بیان داشت: بطور نمونه یک صنعت آ ب بر را به فلات مرکزی و منطقه خشک کشور برده اند و باتوجه به محدودیت های منابع آبی این صنعت در آن منطقه مشکلاتی را به وجود آورده است و پس منتقدانی نیز دارد. بدین سبب ما بدنبال آن هستیم که با سند آمایش صنعت دیگر شاهد چنین مشکلات و نقدهایی نباشیم ضمن این که گاهی در مواردی منتقدان این صنایع همان کسانی بوده اند که خود عاملی برای ایجاد آن صنایع بوده اند. 
وی اضافه کرد: با سند آمایش صنعت بدنبال آن هستیم تا در صورت سرمایه گذاری برای ایجاد صنعتی در یک منطقه بعد ها مشکلاتی درباب عدم تطابق آن صنعت با منطقه ایجاد نشود و ایجاد و سرمایه گذاری یک صنعت در منطقه با پایش کامل منطقه به لحاظ امکانات جغرافیایی و سیاسی و مطالعات میدانی دقیق صورت گیرد. 
* حرکت به سمت توسعه متوازن با ایجاد سند آمایش صنعت
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صمت گفت: با ایجاد سند آمایش صنعت و با اولویت مناطق محروم یا همان کم برخوردار به سمت توسعه متوازن درحال حرکت هستیم اقداماتی نیز در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد شروع شده است. 
وی درباب ایجاد تحول در صنعت خودروسازی با اشاره به اجرای پروژه های مربوط به ایجاد تحول در صنعت خودروسازی  اظهار داشت: خودرو یکی از مطالبی است که خیلی از مردم نسبت به آن حساسیت دارند مسائل موجود در این عرصه مربوط به روز گذشته و امروز نیست و بیش از چند دهه است که این مشکلات وجود دارد و در شرایطی که عمر مسأله ای به ۵۰ سال رسیده و عمیق و نهادینه شده، تغییر آن، زمانبر است که وزارت صمت زمانی دو ساله برای این تغییر و تحول پیش بینی کرده است.
حاجی حسینی بیان داشت: در آبان و آذر سال قبل ۱۷۰ هزار دستگاه خودرو ناقص در کف پارکینگ ها وجود داشت اما هم اکنون این رقم بسیار کم شده و به زودی به صفر خواهد رسید؛ کاهش تعداد خودروهای کف پارکینگ به این معنا است که تامین نقدینگی و مدیریت در تولید خودرو بهبود چشمگیری نسبت به گذشته پیدا کرده است.
* صنعت خودرو با وضعیت مطلوب فاصله دارد
معاون وزیر صمت اظها ر داشت: افزایش عرضه خودرو سبب شد که قرعه کشی در بعضی خودروها حذف شود، البته الان نمی توان اظهار داشت که صنعت خودروسازی وضعیت مناسبی دارد اما با اجرای برنامه های تحولی، وضعیت نسبت به یک سال یا ۶ ماه قبل خیلی بهتر شده اما هنوز با وضعیت مطلوب فاصله دارد.
* اقدام ایران خودرو و سایپا برای خرید سهامشان اشتباه بود
وی درباره ی واگذاری باقیمانده سهام دولت در دو خودروسازی بزرگ کشور گفت:  اقدام ایران خودرو و سایپا برای خرید سهامشان اشتباه بود در حقیقت این دو خودروساز در دوره ای منابع مالی در اختیار داشتند و بجای این که این منابع را در راه تولید هزینه کنند، سهام خودرا خریداری کردند اما بعد از مدتی برای تامین مالی تسهیلات دریافت نمودند این مساله سبب شد که سهم بالایی از هزینه تولید خودرو مربوط به هزینه مالی باشد که برای حل این معضل اقدامات لازم برای واگذاری سهام خودروسازی ها را در دستورکار قرار دادیم و با تحقق این مهم منابع مالی به خودروسازان باز می گردد و هزینه مالی تولید خودرو کاهش پیدا می کند که این مساله می تواند در کاهش هزینه تولید خودرو نیز مؤثر باشد.
* وزارت صمت واردکننده خودرو نخواهد بود
معاون وزیر صمت با اشاره به تصویب بخشنامه واردات خودرو در هیأت دولت، اظهار داشت: وزارت صمت به هیچ عنوان واردکننده خودرو نخواهد بود و بخش خصوصی دراین زمینه وارد عمل خواهد شد و با توجه به این که امتیازاتی برای واردات خودروی اقتصادی در نظر گرفته شده، هدفگذاری شده  خودرو هایی که مقرر است وارد شود، اقتصادی باشد و بخش گسترده تری از دهک های اقتصادی جامعه توانایی خرید آنها را داشته باشند.
* اثرات مثبت اصلاح ارز ترجیحی با گذشت زمان در اقتصاد ایران بیشتر می شود
حاجی حسینی در بخش دیگری از این گفت و گو انجام سیاست های اصلاح اقتصادی دولت درباب نرخ ارز را اقدامی ضروری دانست که با گذشت زمان اثرات بسیار مثبت این تدابیر در اقتصاد ایران بیشتر و بیشتر خواهد شد.
معاون وزیر صمت گفت: اصلاحات اقتصادی دولت باید در یک روند پویا و با بازخوردگیری مستمر صورت پذیرد که یکی از مصادیق بازخوردگیری در این روند بحث لایحه اصلاح حقوق گمرکی است؛ تا آخر سال ۱۴۰۰ نرخ محاسبه ارز گمرکی کالا ها، ۴۲۰۰ تومانی بود که سبب رانت و سوءاستفاده می شد که این مسأله به پیشنهاد دولت توسط نمایندگان اصلاح گردید و نرخ سامانه الکترونیکی ارز نیمایی یا همان ETSمبنا قرار گرفت و به شکل روزانه از طرف بانک مرکزی به وزارت اقتصاد و گمرکات اعلام می شود؛ اما این مسأله طبعاً سبب افزایش قیمت نهایی کالا ها می شد بدین جهت دولت در قالب یک لایحه اصلاح حقوق گمرکی از ۴ درصد به ۱ درصد را به مجلس ارائه داد که موج تورمی زاییده این افزایش نرخ محاسبه به صورتی خنثی و قیمت تمام شده واحد های تولیدی کاهش پیدا کند. این راهی است که کشور های موفق دنیا (از لحاظ اقتصادی) تجربه کرده اند و بدون شک در دوره‌ی کوتاهی بعد از انجام کامل این اصلاحات اقتصادی شاهد کاهش ضربه پذیری، ایجاد ثبات در تولید و شکوفایی اقتصادی در کشور نیز خواهیم بود.
معاون حقوقی وا مور مجلس وزارت صمت بیان داشت: با توجه به این که در سال ابتدایی شروع دولت قرار داریم، باید با ارائه فرصت حداقلی به دولت مردان، در سال های آتی شاهد بهره گیری از ثمرات اقدامات، برنامه ها و پروژه های تحولی در زمینه های مختلف باشیم.
وی اضافه کرد: بدیهی است اجرای اصلاحات مدنظر فعلی و یا اصلاحات احتمالی مورد نیاز در سایر بخش ها، اقداماتی شجاعانه و به دور از فضای عوام فریبی و شعار های پوپولیستی بوده و باتوجه به زمان اجرای این اصلاحات، اقدامی در خور تحسین است.
حاجی حسینی اظهار داشت: منافع ناشی از اجرای موفق لوایح و طرح های دولت نصیب همه اقشار جامعه خواهد شد و اطمینان اقشار مختلف نسبت به اجرای مناسب سایر مراحل اصلاحات اقتصادی را نیز به همراه خواهد داشت.
معاون وزیر صمت اضافه کرد: در این شرایط مجدداً تاکید می شود که لازم است با نگاهی فراجناحی و فقط ملی به اصلاحات مدنظر دولت نگریست و جهت اجرای موفق این سیاست ها همکاری و همراهی کرد. 
انتهای پیام / 


1401/06/16
10:37:45
5.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش