كارشناسان زعفران مطرح كردند:

ساماندهی صادرات زعفران ایران به بازار جهانی

ساماندهی صادرات زعفران ایران به بازار جهانی آنی بازار: مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی، سهم زعفران از كسب و كارهای كشاورزی در تجارت جهانی را ۸ میلیارد دلار اعلام نمود.به گزارش آنی بازار به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، پیمان یوسفی آذر گفت: بیش از ۲۰۳ تن زعفران به ارزش ۲۸۶ میلیون دلار پارسال صادر شده است.
وی، متوسط عملكرد تولید زعفران كشور را ۳.۳ كیلوگرم در هر هكتار اعلام كرد و گفت: پارسال از ۱۰۵ هزار هكتار سطح زیر كشت زعفران، حدود ۳۳۶ تن محصول تولید شد.
به گفته یوسفی آذر، توسعه نیافتگی مكانیزاسیون، عدم نهاده پذیری زعفران و خستگی زمین به دلیل كشت ممتد می تواند منجر به كاهش عملكرد این محصول شود.
مجری طرح ملی گیاهان دارویی با بیان اینكه در زمینه راه اندازی صنعت پیاز زعفران باید فكر شود، اظهار داشت: استان های مختلف متقاضی پیاز زعفران هستند. سالانه با مازاد تولید پیاز زعفران روبرو هستیم و باید برای آن در داخل كاری انجام دهیم.
مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی نیز از ورود این سازمان در بازار زعفران كشور از ۲۰ مهر خبر داد و گفت: از این تاریخ مراكز خرید ما در حاشیه بازار برای خرید زعفران اقدام می كنند و این محصول حداقل در سه ماه اول كار در داخل كشور عرضه نخواهد شد.
صفایی با بیان اینكه سازمان مركزی تعاون روستایی با دو شیوه خرید زعفران را انجام می دهد، تصریح كرد: در شیوه نخست با قیمت توافقی، این محصول از زارعان خریداری می شود و در شیوه دیگر زعفران را به امانت از بهره برداران می گیریم و در بورس عرضه می كنیم.
وی بر ساماندهی صادرات زعفران كشور تاكید كرد و مطالعات و كارهای پژوهشی در زمینه زنجیره ارزش زعفران را ضروری خواند و گفت: نتایج كارهای پژوهشی باید در اختیار زارعان قرار گیرد.
غلامرضا میری نایب نیز بر آماده كردن زیرساخت ها برای توسعه صادرات این محصول تاكید ورزید و تصریح كرد: اگر می خواهیم تولید زعفران را مدیریت كنیم و جایگاه آن را ارتقا دهیم باید با بكارگیری مكانیزاسیون برداشت، كیفیت و سلامت این محصول را افزایش و هزینه های تولید را كاهش دهیم.
وی تثبیت قیمت زعفران در توسعه صادرات آن را مهم دانست و اذعان داشت: اگر ما نتوانیم به مشتری های خارجی، قیمت بدهیم، آنها را از دست خواهیم داد.
میری پیش بینی كرد: تولید زعفران نسبت به پارسال حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یابد.
نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: اگر متوسط راندمان تولید این محصول به شش كیلوگرم برسد، سالانه ۷۰۰ تن تولید خواهیم داشت كه برای بازار آن باید فكر اساسی كرد.
وی عوارض زیاد برخی از كشورها برای زعفران ایران را از موانع توسعه صادرات بیان كرد و از دولتمردان خواست برای كاهش این تعرفه ها تلاش كنند.
میری اظهار داشت: تمام زعفران ایران به صورت بسته بندی از ۲دهم گرم تا ۵۰۰ گرم صادر می شود.
نایب رئیس شورای ملی زعفران در مورد سرمایه گذاری در حوزه زعفران گفت: برای مدیریت بازار زعفران حداقل به ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است.
 

1396/07/13
18:12:56
5.0 از 5
5265
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش