معاون استاندار: اتصال مراكز اقتصادی قم به خطوط ریلی در اولویت راه آهن قرار گیرد

معاون استاندار: اتصال مراكز اقتصادی قم به خطوط ریلی در اولویت راه آهن قرار گیرد آنی بازار: قم- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم اظهار داشت: اتصال مراكز اقتصادی استان به خطوط ریلی كه صرفه اقتصادی خیلی خوب و بالایی دارد، باید در اولیت طرح های عمرانی راه آهن قرار گیرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، محسن بهشتی روز سه شنبه در آیین افتتاح طرح های راه آهن قم، اضافه كرد: در جانمایی مراكز اقتصادی استان قم همچون شهرك های صنعتی توجهی به اتصال این مراكز به خطوط ریلی نشده است، ولی با عنایت به نزدیكی این مراكز به راه آهن می توان با كمترین هزینه آن ها را به ریل سراسری كشور متصل كرد.
وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان یكی از مراكز مهم اقتصادی كشور و قم است كه تاثیر زیادی در تزانزیت باری كشور دارد و باید ظرفیت این منطقه با استفاده از اتصال به ریل افزایش یابد.
وی ادامه داد: برای اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به راه آهن اقدام هایی صورت گرفته، ولی به علت تغییر رویكرد در بودجه كشور، بخشی از طرح باقی مانده است كه باید با استفاده از ظرفیت راه آهن ملی این كار به سرانجام برسد.
منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در 50 كیلومتری شهر قم، بعنوان مهم ترین و نزدیك ترین منطقه ویژه اقتصادی به مركز سیاسی – اقتصادی كشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه آهن سراسری و بزرگراه های اصلی شمال – جنوب و شرق – غرب ایران است و برای برقراری ارتباط با اروپا، كشورهای آسیای میانه و خلیج فارس به منظور تولید، صادرات و ترانزیت كالا، موقعیتی ممتاز دارد و قادر است نقش تعیین كننده ای در اقتصاد كلان منطقه و كشور ایفا كند.
بهشتی با بیان این كه حركت های خوبی در راه آهن كشور و استان قم انجام شده است، بیان كرد: برای اولین بار راه آهن یكی از محورهای توسعه كشور در برنامه ششم عنوان شده كه نشان دهنده اهمیت این ظرفیت در توسعه اقتصادی كشور است.
وی با اشاره به این كه توجه زیادی به راه آهن در دولت یازدهم و دوازدهم شده است، ادامه داد: در حالیكه منابع مالی كشور محدود است، اعتبارات سنگینی برای اجرای طرح های مختلف راه آهن در نظر گرفته شده است.
وی اضافه كرد: در استان قم هم شاهد ارتقاء خدمات به مسافران و مباحث فنی خطوط ریل راه آهن بودیم كه سبب افزایش آمار جابجایی بار و مسافران شده است.
معاون استاندار قم با تاكید بر پشتیبانی از طرح های راه آهن در استان قم، اظهار داشت: راه آهن برای توسعه خطوط ریلی باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده نماید تا طرح ها زمان بر نباشد.
وی اضافه كرد: اتصال خطوط راه آهن با حمل و نقل ریلی درون شهری از سیاست های دولت می باشد و امیدواریم در استان قم با جدیت پیگیری و اجرایی شود.
6 طرح راه آهن قم با اعتبار 145 میلیارد ریال، امروز همزمان با ایام الله دهه فجر به بهره برداری رسید؛ احداث و تجهیز ساختمان سوزنبانی گار مانوری با اعتبار 2 میلیارد و 500 میلیون ریال، احداث خط آبگیری ایستگاه راه آهن قم با اعتبار 2 میلیارد ریال و توسعه خطوط و سیگنالینگ ایستگاه قمرود با اعتبار 130 میلیارد ریال همچون این طرح هاست.
راه آهن قم هم اكنون 509 كیلومتر خط اصلی، 30 كیلومتر خطوط صنعتی و تجاری و 50 كیلومتر خط فرعی دارد و متشكل از 15 ایستگاه است.
2085 / 1175 خبرنگار: سمیه حیدری ** انتشار: رضا علیمحمدی


1396/11/17
15:29:43
5.0 از 5
4888
تگهای خبر: اقتصاد , صنعت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش