25 درصد واحدهای صنعتی خراسان رضوی تولید مطلوبی دارند

25 درصد واحدهای صنعتی خراسان رضوی تولید مطلوبی دارند آنی بازار: مشهد - دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار داشت: 25 درصد از واحدهای صنعتی این استان با ظرفیت كامل و 75 درصد كمتر از ظرفیت اسمی خود تولید دارند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا فیروز ابراهیمی، یكشنبه به مناسبت روز گرامیداشت صنعت و معدن در جمع خبرنگاران اضافه كرد: پنج هزار و 674 واحد صنعتی استان با سرمایه گذاری 152 هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم برای 188 هزار و 500 نفر فعالیت دارند.
وی بیان كرد: با همكاری 30 گروه سه نفره از باشگاه دانشگاهی خانه صنعت، واحدهای صنعتی استان عارضه یابی شد كه عمده مشكلات آنها عدم ثبات شرایط محیطی و قوانین دولتی، هزینه بالای دارایی و حوزه بیمه تامین اجتماعی، مشكل تامین مواد اولیه، نرخ بالای تسهیلات و بدهی های معوق بانكی واحدها بود.

* صنایع غرب مشهد، آلایندگی ندارند
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار داشت: 40 درصد از صنعت و اشتغال استان در محور غرب مشهد متمركز شده كه شهرداری به بهانه آلایندگی آنها، نسبت به جابه جایی صنایع اصرار دارد.
ابراهیمی اضافه كرد: شهر بر اثر سوء مدیریت توسعه طولی پیدا كرده است و در حالیكه همه زیرساخت های محور غرب توسط واحدهای صنعتی در طول سالهای گذشته به وجود آمده، شهرداری به هر واحد اجبار كرده كه باید 35 درصد از ملك خویش را واگذار كرده و تنها در ازای مبلغ هنگفتی ادامه تولید داشته باشد.
وی اظهار نمود: صنایع مستقر در محور غرب مشهد آلایندگی ندارند و اگر واحدی آلاینده باشد خود خانه صنعت پیش از دیگران اقدام می كند، ضمن اینكه در سال 95، 330 واحد صنعتی در استان آلاینده شناخته شد كه اكنون این تعداد به 110 واحد رسیده است.
وی اظهار داشت: در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان، عمده مشكلات واحدها به شهرداری مربوط می گردد اما شهرداری از هیچ یك از مصوبات قانونی ستاد تسهیل استان تمكین نكرده است.
ابراهیمی افزود: سهم صنعت از خدمات هیچ است، حتی شهرداری نسبت به آسفالت جاده حسن آباد، ورودی شهرك صنعتی توس، اقدام نكرده است. در حالیكه طی سال گذشته بخش صنعت از محل مالیات بر ارزش افزوده چهار هزار میلیارد ریال به شهرداری مشهد پرداخت كرده است.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار داشت: صنعتگران استان برای رای آوردن اعضای شورای شهر كمك زیادی كردند اما طی یك سال قبل شهرداری و شورای شهر حتی یك كوچه از خیابان های این شهر را به نام صنعتگران كه سبب تولید حدود 200 هزار شغل در این استان شده اند، نامگذاری نكردند.

* ارز باید عادلانه توزیع شود
دبیر خانه صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار داشت: كشور با ابرچالش فساد سیستمی و بیكاری لجام گسیخته مواجه می باشد، هیچ كمبود ارزی در شرایط فعلی نیست اما ارز برای نیازهای اساسی كشور توزیع نمی گردد یا حداقل عادلانه توزیع نمی گردد.
ابراهیمی با اشاره به اینكه تولیدكنندگان واقعی وارداتی نداشته اند، اضافه كرد: در این وضعیت باید ابتدا فساد اقتصادی از بین برود، نرخ ارز واقعی شود، جلو ویژه خواران و رانت خواران گرفته شده و بازار ثانویه برای عرضه ارز توافقی تولید شود.
وی اظهار داشت: بخش خصوصی موافق شفافیت ارزی و شفافیت وضعیت كلیه فعالان اقتصادی كشور است؛ علاوه بر این بخش خصوصی بر شفافیت نظام مالیاتی و حوزه تامین اجتماعی اصرار دارد.
وی همینطور قراردادهای شركت های خدماتی همچون برق، آب و گاز را با صنایع استان استعماری خواند و اظهار داشت: در زمستان گاز صنایع را قطع می كنند و در تابستان برق آنها را، این جفا در حق صنایع است.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال به رغم فشارهای اقتصادی، شرایط صنایع استان نسبت به گذشته بهتر بوده و اشتغال حفظ شده و میزان صدور پروانه های بهره برداری هم مشابه سال قبل بوده است.
ابراهیمی اظهار نمود: تشدید تحریم ها صنعت استان را متاثر خواهد نمود اما بخش معدن استان به علت وجود عمده فناوری استخراج در داخل منطقه از تشدید تحریم ها ضرر زیادی متحمل نمی شود؛ در مجموع با این وضعیت سال 97، سال بسیار سختی برای صنعت خراسان رضوی خواهد بود.
7489/5132


1397/04/10
13:59:29
5.0 از 5
5291
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , صنعت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش