گزارش آنی بازار به نقل از مهر؛

تابلوی اوراق تسهیلات مسكن باز قرمز شد

تابلوی اوراق تسهیلات مسكن باز قرمز شد به گزارش آنی بازار باآنكه تلاش ها برای نجات اوراق تسهیلات مسكن از سقوط قیمتی ادامه دارد، اما به علت كاهش شدید معاملات مسكن، اقبال سرمایه گذاران به این اوراق به شدت كاهش یافته است.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، در حالیكه هفته گذشته به علت كاهش شدید تقاضای خرید اوراق تسهیلات مسكن، قیمت این برگه ها در بازار سرمایه با ریزش به زیر ۵۰ هزار تومان در تعدادی از نمادهای معاملاتی همراه بود، اما در معاملات ابتدای هفته جاری، با اقبال مشتریان روبه رو شد و دوباره در چند نماد شاهد سبزپوش شدن تابلوی فرابورس بودیم كه این فرآیند موقتی بود و دوباره قیمت ها در گرانترین نماد به كانال ۵۷ هزار تومانی بازگشت. به گونه ای كه تابلوی فرابورس بار دیگر در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن، قرمزپوش شد.
با توجه به اینكه تلاش های نهادهای بالادستی اعطای تسهیلات مسكن برای متوازن نگه داشتن قیمت این اوراق، عموما در نقش مُسكن ظاهر می شود، بار دیگر تابلوی فرابورس در معاملات امروز به رنگ قرمز درآمده و دیگر خبری از برگه های تسهیلات مسكن ۶۰ هزار تومانی نیست. به خصوص كه بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، در آبان ماه امسال تنها ۷ هزار و ۲۰۰ فقره معامله مسكن به ثبت رسید كه پایین ترین میزان معاملات مسكن در ۸ ماه امسال بوده است. این افت شدید معاملات مسكن در كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن بی تأثیر نبوده است.
در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن، بیشتر نمادها در بازه قیمتی ۵۲ تا ۵۷ هزار تومان در نوسان هستند و تنها ۳ نماد اوراق تسهیلات مسكن صادره در ماه های اردیبهشت و آذر ۹۶ (۹۶۰۲ و ۹۶۰۹) و مهر ۹۷ (تسه ۹۷۰۷) در گران ترین معامله امروز تا ۵۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیدند.
همچنین ارزان ترین برگه تسهیلات مسكن در معاملات امروز بازار سرمایه به برگه تسهیلات مسكن صادره در تیر امسال (۹۷۰۴) كه ۵۳ هزار و ۷۰۰تومان فروخته شد، متعلق می باشد. ضمن اینكه در ۱۲ نماد هم قیمت برگه ها در بازه ۵۵ هزار تومانی قرار دارد كه بخش اعظم معاملات امروز بازار اوراق تسهیلات مسكن را به خود مختص كرده است.
در حالی كه میزان استقبال مشتریان به برگه های تسهیلات مسكن در معاملات ابتدایی هفته جاری نسبت به هفته های گذشته از رشد خوبی برخوردار بود و در ۷ نماد معاملاتی، تعداد برگه های جابه جا شده بالای ۱۰۰۰ فقره بود، اما در معاملات امروز بار دیگر شاهد افت سنگین حجم معامله اوراق هستیم به گونه ای كه در ۱۵ نماد معاملاتی اوراق تسه، خرید و فروش با كمتر از ۱۰۰ برگه در هر نماد انجام شد.
احتمال افزایش استقبال نسبی از اوراق با هدف سرمایه گذاری
با توجه به اینكه عمده معاملات پُرحجم و پُرتعداد اوراق تسهیلات مسكن در ۲ روز نخست هفته جاری به نمادهای صادره در ماه های اخیر مربوط بوده كه بیشتر از یك سال و نیم از زمان انقضای آنها باقی است و همینطور با عنایت به اینكه احتمال افزایش مجدد قیمت اوراق به دنبال افزایش سقف وام مسكن در ماه های آینده وجود دارد، به نظر می آید بخش مهمی از این اوراق خریداری شده با هدف سرمایه گذاری و فروش آنها در ماه های آتی باشد. گفتنی است بر مبنای اعلام نهاد ناظر بازار سرمایه یعنی سازمان بورس و اوراق بهادار، اوراق تسهیلات مسكن با نماد معاملاتی تسه تا ۴ ماه از زمان خرید، قابل فروش به غیر نیست.
كارشناسان بازارهای سرمایه و مسكن معتقدند در روزهایی كه حجم معاملات با كاهش مواجه می باشد، می توان واقعی بودن بازار عرضه و تقاضای اوراق تسهیلات مسكن را سنجید. وضعیت امروز بازار در مورد جابه جایی حجم بسیار پایین اوراق تسهیلات مسكن كه در مواقعی كمتر از ۱۰ برگه است، نشان داده است تمایل مصرفی خریداران واقعی این اوراق كاهش یافته است.
هزینه دریافت وام مسكن چه قدر خواهد بود؟
گفتنی است برای دریافت تسهیلات مسكن از بانك عامل بخش مسكن از محل اوراق، متقاضیان می بایست بابت تسهیلات ۹۰ میلیون تومانی (فردی، صرفا در تهران) ۱۶۰ برگه برای ۲ مدل وام مسكن شامل وام ۶۰ میلیون تومانی خرید مسكن با سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله و وام ۲۰ میلیونی جعاله با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله خریداری كنند كه با احتساب قیمت هر برگه تسهیلات مسكن به ارزش میانگین ۵۵ هزار تومان، باید ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان صرفا بابت اوراق تسهیلات مسكن پرداخت كند؛ همینطور بانك مذكور ۱۰ میلیون تومان هم تسهیلات بدون سپرده با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳ ساله به متقاضیان اعطا می كند كه برای دریافت آن نیازی به خرید اوراق تسهیلات مسكن نیست.
همچنین در صورتیكه متقاضیان «زوجین» خرید مسكن بخواهند از تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی وام خرید مسكن از محل اوراق تسهیلات (صرفا برای پایتخت) استفاده كنند، می بایست ۲۴۰ برگه برای دریافت دو مدل وام ۱۰۰ میلیون تومانی خرید مسكن با سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله و ۲۰ میلیون تومانی جعاله مسكن با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله استفاده كنند. با احتساب میانگین هر برگه گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن به قیمت ۵۵ هزار تومان، زوجین باید ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بابت این اوراق هزینه كنند. ضمن اینكه بانك مذكور به زوجین ۲۰ میلیون تومان وام مسكن بدون سپرده و بدون نیاز به خرید اوراق تسهیلات با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳ ساله اعطا می كند.

1397/09/20
13:40:27
5.0 از 5
4541
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش