معاون وزیر جهاد خبرداد:

آغاز توزیع میوه شب عید از ۲۰ اسفند با نرخ مصوب

آغاز توزیع میوه شب عید از ۲۰ اسفند با نرخ مصوب به گزارش آنی بازار معاون وزیر جهاد با اشاره به اینكه توزیع میوه شب عید در كشور از ۲۰ اسفند با قیمت های مصوب ستاد تنظیم بازار آغاز می شود، اظهار داشت: حدود ۱۵هزارتن ذخیره احتیاطی میوه برای این ایام انجام شده است.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، حسین شیرزاد در نشستی خبری كه به مناسبت دهه فجر برگزاری شد، اظهارداشت: برای تنظیم بازار شب عید حدود ۳۰ هزارتن سیب درختی از ۶ مبدا، تامین و به تمام استانهای كشور ارسال شده است.
وی اضافه كرد: بین ۶ تا ۷ هزارتن هم میزان ذخایر ملی و احتیاطی سیب درختی است، به جهت اینكه ما بتوانیم در شرایط حساس وارد بازار شویم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه الان سازمان مركزی تعاون روستایی مشغول تدارك ۴۰ هزارتن پرتقال برای شب عید است، افزود: تابحال ۳۰ هزار تن پرتقال تامسون از مازندران خریداری و به ۱۲ استان كشور ارسال شده است.
شیرزاد اظهار داشت: ۱۰ هزارتن پرتقال والنسیای جنوب هم از استانهای جنوبی در حال خرید و تامین است كه بزودی به استانهای مقصد حمل می شود.
وی میزان دخایر احتیاطی پرتقال را هم ۸ هزارتن اعلام نمود و اضافه كرد: توزیع این میوه ها از ۲۰ اسفند ماه آغاز می شود و قیمت ها را هم ستاد تنظیم بازار مشخص خواهد نمود.
شیرزاد خاطرنشان كرد: امسال بازار آرامی خواهیم داشت و عرضه فراوان خواهد بود.
معاون وزیر جهاد درباره افزایش قیمت میوه در بازار هم اظهارداشت: وقتی قیمت پرتقال در مازندران بین ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان بسته به نوع و كیفیت میوه است و میوه حدودا با همین قیمت به میدان مركزی میوه و تره بار می رسد اما قیمت آن در مراكز خرده فروشی بسیار تغییر می كند، این مساله نشان داده است با خلاء قانونی و نظارتی در این میان مواجه هستیم.
این مقام مسئول تصریح كرد: این مباحث هم دستگاه های مسئول خویش را دارد كه باید به آن رسیدگی كنند.
شیرزاد با اشاره به اینكه امسال شرایط خاصی داریم، افزود: نباید اجازه دهیم تفاوت قیمت بین عمده فروشی و خرده فروشی زیاد شود.
وی خاطرنشان كرد: برای ایام عید با تمهیداتی كه در نظر گرفته ایم و همینطور با عنایت به الكترونیكی شدن فعالیت ها اجازه نخواهیم داد شرایط بازار متلاطم شود.
خرید ۲۶ هزار تن سیب زمینی از كشاورزان برای تنظیم بازار
معاون وزیر جهاد كشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه سازمان مركزی تعاون روستایی سال قبل موفق شد ۶۶ تن زعفران را در بورس كالا عرضه كند، اظهار داشت: این اقدام گامی بزرگ در برند سازی و نوسازی بازار زعفران به حساب می آید.
شیرزاد با اشاره به اینكه همینطور بیشتر از ۴۰ هزار تن خرمای استعمران در استان خوزستان توسط سازمان مركزی تعاون روستایی خریداری شده است، تصریح كرد: این سازمان به صورت مشاركتی با شركت بازرگانی دولتی بیشتر از سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم از كشاورزان خریداری نموده است.
مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی افزود: همینطور ۲۶ هزار تن سیب زمینی توسط این سازمان از سه استان خوزستان، اصفهان، گلستان و همینطور منطقه جنوب كرمان (جیرفت و كهنوج) به منظور تنظیم بازار این محصول خریداری شده است.
وی خاطرنشان كرد: ما توانستیم با مدیریت كمتر از سه درصد بازار و خرید حدود ۴۴ هزار تن شیر خام از دامداران به تنظیم بازار این كالا كمك بسیار زیادی نماییم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: این سازمان در عرضه ۳۶۰۰ تن شیرخشك در بازار مشاركت داشته كه این اقدام سبب شد شیرخشك در بورس كالا به قیمت بهینه و مطلوب خود نزدیك شود. همینطور امسال چهار هزار تن خامه توسط سازمان مركزی تعاون روستایی ارائه شد.
صادرات ۱۳ هزار تن محصولات كشاورزی توسط سازمان مركزی تعاون روستایی
شیرزاد با اشاره به اینكه حدود ۱۳ هزار تن محصولات كشاورزی توسط سازمان مركزی تعاون روستایی صادر گردیده است، تاكید كرد: ما موفق شدیم این محصولات را به كشورهای آسیای میانه، عراق، افغانستان، پاكستان، ارمنستان و اقلیم كردستان عراق صادر نماییم.
به گفته وی، سازمان مركزی تعاون روستایی امسال با مشاركت شركت بازرگانی دولتی ۲۴۰ هزار تن دانه روغنی هم خریداری نموده است.
مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی با اشاره به اینكه این سازمان حدود ۲۸ هزار تن مواد سوختی و ۵۴۵ هزار تن آرد روستایی را در دورافتاده ترین نقاط روستایی كشور توزیع كرده است، تصریح كرد: بیشتر از صد دفتر عرضه مستقیم محصولات كشاورزی را در مناطق روستایی بهسازی و تجهیز كردیم.
وی تولید فروشگاه های زنجیره ای و هم مشاركت با فروشگاه های زنجیره ای بزرگ را از دیگر اقدامات سازمان مركزی تعاون روستایی عنوان نمود.
اسم سازمان مركزی تعاون روستایی باید از فهرست خصوصی سازی حذف شود
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه متأسفانه نام سازمان مركزی تعاون روستایی از سال ۸۸-۸۹ در فهرست سازمان خصوصی سازی برای واگذاری قرار گرفته است، اظهار داشت: ما با این مسئله مخالف هستیم به این علت كه سازمان متولی وظایف حاكمیتی است.
وی با اشاره به اینكه سازمان مركزی تعاون روستایی حداقل ۴ وظیفه حاكمیتی دارد كه قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست، تصریح كرد: قانون نظام صنفی یكپارچه سازی اراضی، نظام بهره برداری و همینطور وظایف تنظیم بازاری همچون وظایفی هستند كه قابل واگذاری به بخش خصوصی نیستند.
شیرزاد افزود: همینطور سازمان در دور افتاده ترین مناطق كشور دارای شبكه های مویرگی بزرگی است كه بخش خصوصی چنین ظرفیتی را ندارد.
وی خاطرنشان كرد: خواهش ما از سازمان خصوصی سازی این است كه تعاون روستایی را از لیست خود خارج كند ضمن اینكه وزیر جهاد كشاورزی هم بسیار تلاش می كند این اتفاق رخ دهد.
مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی با اشاره به اینكه معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری هم به این نتیجه رسیده این واگذاری قابل انجام نیست، تصریح كرد: برپایه وعده هایی كه داده شده امیدواریم نام سازمان زودتر از این لیست بیرون برود.
وی افزود: حدودا تمام طرفین این مذاكرات به این نتیجه رسیده اند كه ۸۰ درصد وظایف سازمان تعاون روستایی قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه هم اكنون شبكه ما شركت خدمات حمایتی كشاورزی را خریداری نموده و این اقدام در مراحل پایانی خود قرار دارد، اضافه كرد: چنین شبكه بزرگی باید دارای سازمانی باشد كه در كار آن نظارت كند.

1397/11/09
18:20:06
5.0 از 5
4501
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش