دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط

دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط به گزارش آنی بازار روند افزایشی تورم علاوه بر اثرگذاری بر شاخص های كلان اقتصادی همینطور روی وضعیت فقر طبقات مختلف و افزایش نابرابری ها اثر گذاشته است؛ در این باره یك اقتصاددان اعتقاد دارد كه پدیده تورم سبب شده طبقات متوسط روز به روز قدرت خرید كمتری داشته باشند و فقر طبقه متوسط رقم بخورد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، افزایش موج تورم در ماه های گذشته سبب شده خیلی از طبقات جامعه تحت تأثیر این پدیده قرار بگیرند. در این بین طبقات متوسط كه عمدتاً همچون اقشار حقوق بگیر جامعه هستند به علت ثابت بودن درآمدهای خود بیشتر از همه تحت تأثیر تورم قرار گرفته اند.
كمیل طیبی - عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان - در گفتگو با ایسنا، با اشاره به روند افزایشی تورم و تأثیر آن بر افزایش فقر در بین طبقات متوسط اظهار نمود: وجود انتظارات تورمی و همینطور افزایش سطح نقدینگی سبب بروز تورم شده كه این مساله خود سبب شده است طبقات متوسط كه عمدتاً اقشار حقوق بگیر جامعه هستند كه درآمد ثابتی دارند روز به روز قدرت خریدشان پایین بیاید و اصطلاحاً فقر طبقه متوسط را رقم بزنند.
وی همینطور وجود شرایط تورمی در ماه های گذشته را عاملی برای افزایش ضریب جینی ارزیابی كرد كه در نهایت سبب افزایش سطح نابرابری ها و همینطور بالا رفتن خط فقر می شود.
این استاد دانشگاه به نوسانات ارزی و عدم انجام سرمایه گذاری در صنایع مولد هم بعنوان بخشی از علل ركود نسبی در تولید اشاره نمود و افزود: اصرار بر تثبیت قیمت ها در شرایطی كه قیمت های واقعی چیز دیگری است در واقع به منزله سركوب قیمت است. ادامه این روند می تواند سبب ایجاد ركود در صنایع تولیدی و در نهایت تورم بیشتر شود.
كمیلی به طرح هایی مانند طرح بسته های حمایتی هم اشاره نمود و اظهار داشت: دادن سبد كالا یا دیگر بسته های حمایتی در این شرایط مانند یك داروی آرام بخش است كه نمی تواند چاره ای قطعی برای مساله فقر باشد و چه بسا سبب ایجاد رانت هایی هم بشود. واقعیت این است كه تا زمانی كه در حوزه فقر اصلاحات ساختاری انجام نشود نمی توان كاری از پیش برد.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، بروز تورم در كنار افزایش فقر در جامعه همینطور از راه افزایش ضریب جینی سبب افزایش عمق شكاف های طبقاتی و نابرابری هم خواهد شد. ضریب جینی در واقع یك واحد اندازه گیری پراكندگی آماری است كه برای سنجش میزان نابرابری در توزیع درآمد یا ثروت در یك جامعه آماری از آن استفاده می شود. این ضریب با نسبتی تعریف می شود كه ارزشی بین صفر و یك دارد.1397/11/26
15:13:22
5.0 از 5
4415
تگهای خبر: ارز , ارزیابی , اقتصاد , تورم
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش