بازار نفت جهان در هراس انتقام سخت ایران

بازار نفت جهان در هراس انتقام سخت ایران آنی بازار: قیمت نفت خام برنت با 3.5 درصد افزایش به 68.60 دلار در هر بشكه رسیده است. تمام شركت های نفتی جهان و سرمایه گذاران نفتی، در واهمه «انتقام سخت» ایران و تاثیرات جدی آن بر اقتصاد جهان هستند.


«تنش های ژئوپلتیكی به جایگاه پیشران بازارهای جهان بازگشته اند. قیمت های نفت ۳ دلار به سبب ترس از انتقام جویی ایران و اختلال در عرضه انرژی افزایش یافته اند.» خبرگزاری رویترز، چنین از تغییرات بازار نفت پس از ترور سردار قاسم سلیمانی توسط آمریكا نوشته است.
بر اساس این گزارش، نفت خام برنت به بالاترین قیمت خود از میانه سپتامبر تابحال رسیده است، در آن زمان نیز حمله به تاسیسات نفتی عربستان موجب افزایش قیمت نفت به بالاترین سطح در ۳۰ سال اخیر شده بود. این مبادرت به افزایشی بیشتر از ۱۴ درصد در ماه سپتامبر منجر گردید و ۵ درصد از عرضه روزانه نفت جهان را با اختلال مواجه كرد.
حالا آینده بازار نفت بستگی به اقدام بعدی دارد. رویترز می نویسد: «دوره اوج قیمت نفت در ماه سپتامبر كوتاه بود، چونكه ریاض به حمله به تاسیسات نفتی پاسخ نداد. اما اگر ایران به تهدید «انتقام شدید» عمل كند؛ حركت افزایشی قیمت های بازار تندتر خواهد شد. هرگونه درگیری و افزایش قیمت نفت خطرناك می باشد، چونكه شروع روند بهبود عملكرد اقتصاد جهانی را مختل می كند.»
طبق گزارش بلومبرگ، روز جمعه قیمت آتی نفت خام برنت ۳.۵ درصد افزایش پیدا كرد كه بالاترین میزان افزایش پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر بوده است. قیمت نفت برنت تا ساعت ۱۶ روز جمعه، به ۶۸.۶۴ دلار رسید.
بر اساس گزارش اویل پرایس نیز حالا قیمت هر بشكه نفت خام برنت ۳.۵۵ درصد افزایش یافته و به ۶۸.۶۰ دلار در هر بشكه رسیده است.
این افزایش قیمت نفت در تمام نقاط جهان واكنش هایی را به دنبال داشته است. گاردین می نویسد: «شركت های نفتی كه در بورس لندن حضور دارند، برای مقابله با زیان شدید سهام شركت های نفتی در سایر نقاط جهان اقداماتی انجام دادند و برای شركت هایی همچون بی پی و رویال داچ شل سود كسب كردند. به اعتقاد تحلیل گران، این شركت ها سو بیشتری از قیمت های بالای نفت به دست می آورند.»
بر اساس گزارش گاردین، اقتصاددانان اعلام نموده اند كه قیمت های بالاتر نفت موجب افزایش مالیات بر مصرف كنندگان نفت و تورم شدید برای تولیدكنندگان می شود. «یان شفردسون»، اقتصاددان، می گوید: «مصرف كنندگان نفت جهان روزانه ۱۰۰ میلیون بشكه نفت مصرف می كنند و هر ۵ دلار افزایش در قیمت نفت، معادل سالانه ۱۸۳ میلیارد دلار مالیات یا ۰.۱ درصد از كل اقتصاد جهانی است.» این اقتصاددان تاكید می كند: «اگر ایران اقدامی شدیدتر از آنچه انتظار داریم انجام دهد، یك خطر واقعی برای اقتصاد جهان خواهد بود.»
واشنگتن پست در آمریكا نیز یكی از خطرهای جدی انتقام ایران در بازار نفت جهان را مربوط به تنگه هرمز می داند و می نویسد: «یك نقطه لطمه پذیر بدیهی در بازار نفت، مربوط به تنگه هرمز در جنوب ایران می شود. حدود یك ششم از كل عرضه جهانی نفت بوسیله این راه آبی است كه برمبنای اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریكا، مهم ترین دریچه نفتی جهان است. میزان نفتی كه از این تنگه می گذرد و بیشتر آن به كشورهای چین، هند و ژاپن می رسد، دو برابر كل تولید نفت آمریكا است. بستن این تنگه، برای اقتصاد جهان تخریب كننده است. دیگر امكان ایران برای انتقام جویی نیز میدان های نفتی و تاسیسات نفت در عراق و عربستان سعودی هستند.»
به همین دلیل، كارگران نفتی آمریكا در حال ترك عراق هستند. طبق گزارش سی ان ان بیزینس، وزیر نفت عراق اعلام نموده است كه برخی از كارگران آمریكایی در جنوب عراق، پس از آگهی آمریكا به شهروندانش نسبت به افزایش تنش ها درعراق و منطقه در حال ترك این كشور هستند اما دیگر كارگران مناطق نفتی این كشور به كار معمول خود ادامه می دهند.
سی ان ان بیزینس می نویسد: «اگزون موبیل، شركت بزرگ نفتی آمریكا در جنوب عراق تاسیسات دارد. شركت انگلیسی بی پی و رویال داچ شل نیز در این منطقه كار می كنند. شركت اگزون اعلام نموده است كه برنامه هایی برای تامین امنیت و حفاظت از تاسیسات خود دارد.»
نمودار زیر از خبرگزاری گاردین، روند افزایش قیمت نفت از ماه اكتبر ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۰ را نشان میدهد كه روز گذشته تا نزدیكی ۶۹ دلار در هر بشكه، پیش رفت:


منبع:

1398/10/17
22:50:11
5.0 از 5
4343
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش