همتی اعلام كرد

كنترل تورم مهم ترین سیاست پولی

كنترل تورم مهم ترین سیاست پولی به گزارش آنی بازار رئیس كل بانك مركزی با تاكید براینكه سیاست های اعتباری معطوف به تولید است، اعلام نمود: باوجود كاهش درآمدهای نفتی تحت تأثیر تحریم های ظالمانه و كاهش شدید قیمت نفت، وضعیت ذخایر اسكناس ارزی مناسب و در تاریخ كشور بی سابقه است و برای تأمین كالاهای اساسی تمهیدات لازم پیشبینی شده و مشكلی وجود ندارد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در جلسه «نظام بانکی و جهش تولید» که با حضور معاون اول رئیس جمهوری، مدیران عامل بانک ها و اعضای هئیت عامل در بانک مرکزی برگزار شد، اقدام ها و دستاوردهای بانک مرکزی در حوزه های «سیاست پولی»، « اعتباری»، « ارزی» و «نظام های پرداخت» را شرح داد و اظهار داشت: این دستاوردها با تلاش و کوشش مجموعه نظام بانکی و در سایه سیاست گذاری صحیح بانک مرکزی به دست آمده است و در صورتیکه از نظام بانکی حمایت شود، دستاوردهای بزرگتری در آینده شاهد خواهیم بود.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره سیاست های اعتباری بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بر طبق این سیاست گذاری به مبحث تولید توجه ویژه ای شده است، اظهار نمود: بانک مرکزی گام های موثری همچون اعطای تسهیلات به شرکت های پیشران، بنگاه های کوچک و متوسط و شرکت های دانش بنیان در جهت پشتیبانی از این بخش برداشته است و در همین راستا هم به تأمین سرمایه بنگاه ها و زنجیره تولید نگاه و حمایت ویژه ای شده است.

کنترل تورم؛ مهم ترین سیاست پولی
همتی در ادامه به دستاوردهای حوزه سیاست های پولی بانک مرکزی پرداخت و اظهار داشت: مهمترین سیاست پولی مهار تورم و کنترل روند آن بوده است و این دستاورد علیرغم شرایط تحریم و وضعیت خاص فروش و قیمت نفت به دست آمده است. برای تأمین کسری بودجه، تصمیم ها و برنامه های خوب و مناسبی اندیشیده و در حال اجراست که نمونه آن تصمیم به فروش اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه و استفاده از مکانیزم بازار باز توسط بانک مرکزی است که در شصت سال قبل بی سابقه است.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در زمینه سیاست های پولی ابزار قوی و مناسبی در اختیار دارد، اضافه کرد: بازار باز مکانیزمی است که بانک مرکزی برای مدیریت بازار پول از آن به خوبی بهره گرفته است و خوشبختانه بانک ها و موسسات اعتباری هم بدون فشار و ابزار دستوری، همراهی مناسب و مطلوبی با سیاست های بانک مرکزی در این حوزه داشته اند که جای تقدیر دارد.

مانده تسهیلات بانکی معادل ۲۰۰۰ میلیارد تومان
همتی در ادامه با تاکید بر اینکه بانک محور بودن اقتصاد باید اصلاح گردد، خاطرنشان کرد: درحال حاضر مانده تسهیلات بانکی ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که نزدیک ۹۰ درصد تأمین مالی کشور بشمار می رود و خوشبختانه اقبال خوبی به بازار سرمایه شده است و جا دارد که نقش بازار سرمایه در تأمین مالی افزایش یابد. البته در بازار سرمایه مسؤلان محترم باید اقدامات احتیاطی لازم را در نظر بگیرند تا با مدیریت مناسب شاهد رشد مطمئن و منطقی آن باشیم.

وضعیت مناسب ذخایر ارزی
به قول همتی، باوجود کاهش درآمدهای نفتی تحت تأثیر تحریم های ظالمانه و کاهش شدید قیمت نفت، وضعیت ذخایر اسکناس ارزی مناسب و در تاریخ کشور بی سابقه است، ضمن آنکه برای تأمین کالاهای اساسی تمهیدات لازم پیشبینی شده و مشکلی وجود ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی به دستاوردهای حوزه تکنولوژی های جدید هم پرداخت و اظهار داشت: در حوزه نظام های پرداخت اقدامات مناسبی انجام شده است که مهمترین آن کنترل جدی بر گردش پول ملی و جلوگیری جدی از پولشویی و اقدامات سفته بازانه در بازارهای مختلف بخصوص بازار ارز است و در مقابل، این گردش پول در خدمت فعالیتهای مولد اقتصادی قرار گرفته است.

حمایت های بانک مرکزی مقابل کرونا از زبان همتی
همتی در انتها سخنانش درباره حمایتهای بانک مرکزی از فضای کسب و کار به دنبال شیوع کرونا توضیح داد: در مبازره با آثار اقتصادی و معیشتی شیوع کرونا سیستم بانکی در خط مقدم قرار دارد و باوجود شرایط سخت اقتصادی با برنامه ریزی های لازم تسهیلات حمایتی از محل اعتبار ۷۵ هزار میلیارد تومانی در اختیار اقشار صدمه دیده قرار گرفته است و با برنامه ریزی های انجام شده این تسهیلات به فعالان حوزه کسب و کار و تولید پرداخت می شود و همین امروز دستور العمل مربوط به وام بنگاه ها صادر شد.

همچنین، در این نشست اعضای هیئت عامل بانک مرکزی در حوزه های «سیاست پولی»، « اعتباری»، « ارزی»، «نظارتی» و «نظام های پرداخت» به عرضه گزارش پرداختند و بعضی از مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی به تشریح مسائل، مشکلات و راهکارهای پیشنهادی اشاره کردند.1399/02/21
23:45:57
5.0 از 5
2771
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش