گام بزرگ دولت برای خصوصی سازی واقعی و مردمی كردن واگذاری ها

گام بزرگ دولت برای خصوصی سازی واقعی و مردمی كردن واگذاری ها به گزارش آنی بازار نحوه واگذاری های دولتی در سال های گذشته همواره مورد انتقاد بود، چونكه معمولا به جای خصوصی سازی، «خصولتی سازی» صورت می گرفت، اما دولت دوازدهم با عرضه صندوق سرمایه گذاری (ETF) گام بزرگی برای مشاركت واقعی مردم در اقتصاد برداشته است.


پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری (ETF) که گام بزرگ دولت برای مردمی کردن اقتصاد به حساب می آید تا سه روز دیگر به پایان می رسد؛ یونیت های (واحدها) این صندوق ها با تخفیف ۲۰ درصدی به مردم فروخته می شود، پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری "واسطه گری مالی یکم" هم از ۱۴ اردیبهشت تا ۳۱ اردیبهشت انجام می شود که طی آن سهام برخی بانک ها و بیمه ها به مردم واگذار می شود.
بر اساس این طرح، سهام باقیمانده دولت در بانکهای تجارت، صادرات و ملت و بیمه های البرز و اتکایی امین از راه صندوق واسطه گری مالی یکم(ETF) به مردم عرضه می شود.
واگذاری مستقیم به مردم به جای فروش بلوکی
دولت می توانست به راحتی سهام خود در سه بانک و دو شرکت بیمه را از راه بورس به فروش رساند؛ اما عرضه سهام به صورت ETF، با هدف مردمی کردن اقتصاد (افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه) و انتفاع عامه مردم (حتی افرادی که تابحال در بازار سرمایه فعال نبوده اند) از رشد بازار سرمایه صورت گرفته است.
ارزش کل سهام این صندوق ۳۲ هزار میلیارد تومان است که با تخفیف ارائه شده ۱۷هزارمیلیارد تومان از مردم دریافت خواهد شد.
بنابراین، این ادعا که دولت با فروش واحدهای این صندوق به دنبال پوشش کسری بودجه خود است، اشتباه است چونکه برای جبران کسری بودجه بهتر بود که به دنبال عرضه سهام به شکل بلوکی می رفت.
همچنین مدیریت دولت در این صندوق تا سال ۱۴۰۰ است؛ بعد از آن، هر شخص حقیقی و حقوقی که بیشتر از یک دهم درصد از واحدهای این صندوق را داشته باشد، می تواند در مجامع این صندوق برای تصمیم گیری ها شرکت نماید.
۳ روز مانده تا آخر مهلت پذیره نویسی
شروع پذیره نویسی از صبح روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت) انجام می شود. گفته می شود که این زمان تمدید نخواهد نشد.
همچنن دو مرحله دیگر عرضه سهام دولتی در چارچوب صندوق صورت خواهد گرفت که البته مربوط به سایر شرکت های دولتی است.
شیوه های پذیره نویسی واحدهای صندوق
پذیره نویسی واحدهای این صندوق از راه کارگزاری های بورس، سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری (شعب) بانکهای منتخب صورت می پذیرد.
درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب به منظور پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری "واسطه گری مالی یکم" به ارائه خدمات می پردازند.
درصورت افزایش درگاه های غیرحضوری مندرج در جدول فوق توسط بانک ها یا اضافه شدن بانکهای دیگری به فهرست بانکهای منتخب جهت انجام فرایند پذیره نویسی، مراتب ازطریق روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی اطلاع رسانی خواهد شد.
کمترین پول مورد نیاز برای پذیره نویسی صندوق
حداقل مبلغ پذیره نویسی برای هر یک از اشخاص حقیقی ایرانی دارای کد ملی ۱۰ هزار تومان و حداکثر مبلغ پذیره نویسی معادل ۲ میلیون تومان است که بر مبنای مضربی از ۱۰ هزار تومان تعیین می شود.
ممنوعیت خرید توسط اشخاص حقوقی
پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری مبحث این دستورالعمل صرفا شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی توانند در پذیره نویسی شرکت نمایند و استفاده از حساب آنها برای پرداخت وجوه امکان پذیر نیست.
امکان خرید توسط ایرانی ها خارج کشور
امکان پذیره نویسی برای هر فرد ایرانی دارای کد ملی بدون وجود محدودیت سنی وجود دارد و تفاوتی در اقامت در داخل و یا خارج کشور وجود ندارد.
بر این اساس، اتباع غیر ایرانی قادر به خرید یونیت های این صندوق نخواهند بود.
زمان مجاز شدن معاملات یونیت ها
پس از گذشت ۲ ماه از آخر پذیره نویسی، امکان معامله کل یونیت های صندوق سرمایه گذاری فراهم می شود.
این زمان احیانا در اوایل تیرماه خواهد بود. مهلت دو ماهه در نظر گرفته شده برای آزادسازی فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری برای این است که خریداران زمان کافی برای دریافت کدهای بورسی داشته باشند.
راه های تداوم سودآوری صندوق
ارزش سهام موجود در این صندوق منجر به افزایش یا کاهش ارزش واحدهای صندوق می شود. ضمن این که تلاش می شود از راه سرمایه گذاری مبالغ نزد صندوق برای بازارگردانی، حداکثر سود ممکن حاصل شود. بدین ترتیب، سود تضمینی برای واحدهای سرمایه گذاری صندوق وجود نداشته و صرفا سود احتمالی از راه راهکارهایی مانند افزایش قیمت سهام موجود در صندوق قابل تحقق است.
واریز سود سالانه ناشی از عملکرد سهام شرکت های موجود در صندوق و سود حاصل از سرمایه گذاری منابع صندوق به صورت سپرده گذاری و خرید اوراق هم از شیوه های دیگر سودآوری این صندوق است.
کاهش صدمه پذیری صندوق از افت احتمالی شاخص بورس
حتی درصورت افت شاخص از آن جا که هم اکنون مردم سهام را با تخفیف ۲۰ درصدی نسبت به قیمت های ۳۱ اردیبهشت می خرند، با فرض کاهش شاخص بورس در این حدود هم متضرر نخواهند شد.
همچنین حدود یک هزار میلیارد تومان برای انجام بازارگردانی نزد صندوق "واسطه گری مالی یکم" نگهداری می شود.1399/02/29
12:06:55
5.0 از 5
2690
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش