تعداد چك های برگشتی كم شد مبلغ ها سنگین

تعداد چك های برگشتی كم شد مبلغ ها سنگین آنی بازار: بررسی تازه ترین آمار بانك مركزی درباره چك های برگشتی نشان میدهد كه در تیر سال جاری معادل 874 هزار فقره چك به ارزشی حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان برگشت داده شده است كه در مقایسه با ماه پیش از نظر تعداد 0.8 درصد كاهش و از نظر مبلـغ 4.9 درصد افزایش یافته است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، آنچه گزارش بانک مرکزی از اوضاع چک ها نشان می دهد، در تیر ماه امسال بیش از ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۲۰۵ هزار میلیارد تومان در کل کشور مبادله شده که نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلـغ به ترتیب ۱۵.۴ درصد و ۳۳ درصد افزایش یافته است.
طبق این گزارش، در ماه موردنظر در استان تهران بیش از دو میلیون و ۹۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۱۰۶ هزار میلیارد تومان مبادله شد.
همین طور ۵۰.۲ درصد از تعداد چک های مبادله ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده که به ترتیب با ۳۲.۲ درصد، ۱۰.۴ درصد و ۷.۶ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها به خود اختصاص داده اند.
علاوه براین، ۶۳.۹ درصد از ارزش چک های فوق در سه استان تهران (۵۱.۸ درصد)، اصفهان (۶.۱ درصد) و خراسان رضوی (۶ درصد) مبادله شده است که بیش ترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده اند.

اوضاع چک های وصولی در تیر ماه سالجاری
از طرف دیگر بیش از هشت میلیون و ۲۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۱۸۵ هزار میلیارد تومان در تیرماه در کل کشور وصول شده که نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۷.۴ درصد و ۳۶.۸ درصد افزایش را نشان میدهد.
همین طور از کل تعداد و مبلغ چک های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب ۹۰.۴ درصد و ۹۰.۵ درصد وصول شده است که درصد تعداد و مبلغ چک های وصول شده در خردادماه ۱۳۹۹ به ترتیب معادل ۸۸.۸ درصد و ۸۸ درصد و در تیرمـاه ۱۳۹۸ به ترتیب برابر ۹۰.۷ درصد و ۸۸.۹ درصد بوده است.
علاوه براین، حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۹۸ هزار میلیارد تومان در استان تهران وصول شد که از نظر تعداد ۹۱.۳ درصد و از نظر ارزش ۹۲.۲ درصد از کل چک های مبادله ای وصول شده است.

چه میزان چک در تیرماه امسال برگشت خورد؟
طبق این گزارش، بیش از ۸۷۴ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۱۹ هزارمیلیارد تومان در تیرماه برگشت خورده است که نسبت به ماه پیش از نظر تعداد ۰.۸ درصد کاهش و از نظر مبلـغ ۴.۹ درصد افزایش داشته که بیان کننده این است که از کل تعداد و مبلغ چک های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب ۹.۶ درصد و ۹.۵ درصـد برگشت داده شده است.
همین طور درصد تعداد و مبلغ چک های برگشت داده شده در خردادماه امسال به ترتیب معادل ۱۱.۲ درصد و ۱۲ درصد و در تیرماه نیز به ترتیب برابر ۹.۳ درصد و ۱۱.۱ درصد بوده است.
در ماه مورد گزارش در استان تهران بیش از ۲۵۴ هزار فقره چک به ارزشی بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان برگشت داده شد که از نظر تعداد ۸.۷ درصد و از نظر ارزش ۷.۸ درصد از کل چک های مبادله ای برگشت داده شده است.
علاوه براین، در میان سایر استان های کشور، بیشترین نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله ای در استان، به ترتیب به استان های کهگیلویه و بویراحمـد (۱۶.۹ درصد)، کردستان (۱۴ درصد) و چهارمحال و بختیاری (۱۳.۷ درصد) اختصاص یافته است و اسـتان های گیلان (۶.۸ درصد)، البرز (۸ درصد) و مازندران و یزد (هرکدام ۸.۷ درصد) پایین ترین نسبت تعـداد چک های برگشتی به کل تعداد چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.
همین طور در میان سایر استان های کشور بیش ترین نسبت ارزش چک های برگشتی به کل ارزش چک های مبادله شده در استان به ترتیب به استان های خراسان جنـوبی (۱۸.۲ درصد)، ایلام (۱۷.۸ درصد) و کرمان (۱۷.۳ درصد) اختصاص یافته است و استان های گیلان (۶.۷ درصد)، البرز (۷.۷ درصد) و خوزستان (۹.۷ درصد) کمترین نسبت ارزش چک های برگشتی به کل ارزش چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.

چک های برگشتی به تفکیک علل
گزارش بانک مرکزی بیان کننده این است که در کل کشور معادل ۸۴۷ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده که از نظر تعداد ۹۶.۹ درصد و از نظر ارزش ۹۴.۷ درصد از کل چک های برگشتی به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی بوده است.
همچنین، در ماه مورد بررسی در استان تهران بیش از ۲۴۳ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است که در واقع در استان تهران از نظر تعداد ۹۵.۷ درصد و از نظر مبلغ ۹۴.۴ درصد از کل چک های برگشتی به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی بوده است.
منبع:

1399/06/15
23:16:18
5.0 از 5
2166
تگهای خبر: ارز , ارزش , بانك , بانك مركزی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش