پركشیدن قیمت مرغ و مسئله چندوجهی تولید تا بازار در استان سمنان

پركشیدن قیمت مرغ و مسئله چندوجهی تولید تا بازار در استان سمنان ایرنا- بازار عرضه گوشت مرغ در استان سمنان همزمان با دیگر نقاط كشور گرفتار التهاب و كمبود شد. بازشدن این گره كور پشتیبانی از تولیدكننده در سال جهش تولید و پرهیز شهروندان از خرید هیجانی و احتكار خانگی است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، گوشت مرغ جزو کالاهای اساسی و پرمصرف در خانوارهای ایرانی به شمار می رود؛ حالا به سبب برخی مشکلات مانند نبود نقدینگی، گرانی و کمبود نهاده، مرغداران در استان سمنان گرفتار مشکل شده اند و این مشکل بر میزان جوجه ریزی و میزان تولید تأثیر گذاشته و به کمبود این کالا منجرشده است.
شهروندان استان سمنان روزهای گذشته به سبب کمبود گوشت مرغ در بازار با مشکل مواجه گشتند و بررسی های میدانی نشان داده است این مشکل در دیگر نقاط کشور هم رخ داده است.
تولیدکنندگان امیدوار هستند با تأمین نقدینگی، رفع کمبود نهاده و عرضه با قیمت مناسب آن، تولید مرغ به روال عادی و به میزان نیاز بازار بازگردد.
در استان سمنان بیشتر از ۴۰۰ واحد انواع مرغداری با ظرفیت پرورش ۱۳ میلیون قطعه پرنده وجود دارد و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این عرصه اشتغال دارند و ۲ تا سه درصد تولید کشور از استان سمنان تأمین می شود.


درد و دل واحدهای عرضه گوشت مرغ تا مرغداران
یکی از واحدهای عرضه مرغ در استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: در شرایط عادی روزانه ۳۰۰ تن گوشت مرغ به واحدم برای عرضه اختصاص می یافت که حالا سهمیه به ۵۰ کیلوگرم کاهش یافته است.
محمد فاطمی افزود: واحدهای عرضه مرغ در استان سمنان سمنان به دنبال گرانفروشی نیستند و کمبود عرضه مرغ آنان را گرفتار مشکل کرده است.
وی افزود: یکی از واحدهای پرفروش عرضه مرغ که گاهی روزها یک تن سهمیه گوشت مرغ می گرفت حالا سهمیه اش به ۳۰۰ تن کاهش پیدا کرده است و این میزان کاهش عرضه بازار را ملتهب کرده و شهروندان برای خرید گوشت مرغ در شرایط انتشار کرونا گرفتار مشکل شدند و گاهی مشاهده می شود برای خرید گوشت مرغ صف می سازند.
یکی از مرغداران در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: فروردین، اردیبهشت و خرداد تولید مرغ مازاد بود و قیمت مرغ در خرده فروشی ها به کمتر از ۱۰ هزار تومان رسید، اما مردم برای پشتیبانی از تولید کننده مرغ نخریدند و خیلی از تولیدکنندگان به خاطر ضررهای آن موقع و فقدان حمایت مردم مرغداری های خویش را تعطیل کردند.
محمد صفری اظهار داشت: تعداد زیادی از مرغداران در ابتدای سال جاری به سبب کاهش زیاد قیمت مرغ ورشکست شدند و الان کمبود مرغ به سبب کاهش جوجه ریزی در مهر ماه است.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که در فضای مجازی فیلم ارسال می کنید و صف طولانی برای خرید مرغ را نشان می دهند، خواسته یا ناخواسته باز هم به تولیدکننده و اقتصاد ضربه می زنند.
این تولیدکننده بیان نمود: مرغدار عامل گرانی مرغ نیست بلکه عواملی مانند نهاده با ارز آزاد، بازار سیاه و سختی تهیه دارو و واکسن و با چند برابر قیمت واقعی، بر قیمت تمام شده تولید اثر گذاشته است.
وی عنوان کرد: واردات تولید کننده را زمین می زند و بازار دلالی و واسطه گری را گرم می کند و لزوم دارد در شرایط فعلی دولت با کمک به تولیدکننده به جهش تولید و اشتغالزایی کمک و با پرهیز از واردات دست دلالان را از سفره مردم کوتاه کند.


کمبود مرغ در بازار از کجا نشات می گیرد
یکی از تولیدکنندگان مرغ در استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: کمبود و گرانی نهاده و نبود نقدینگی سبب شده تا تولیدکننده نتواند تولید نماید و با کاهش جوجه ریزی میزان تولید و عرضه در بازار کم شود و اگر این روال ادامه داشته باشد می توان گفت امکان دارد کاهش مرغ در بازار تشدید شود.
اسماعیل پور افزود: در گذشته نهاده طیور مانند سویا دربازار با قیمت ۳۵ هزار ریال به ازای هر یک کیلوگرم عرضه می شد، اما حالا هر یک کیلوگرم به ۱۷۰ هزار ریال رسیده است.
وی بیان نمود: در گذشته ذرت به ازای هریک کیلوگرم ۱۵ هزار ریال در بازار عرضه می شد و الان قیمت آن به ۴۵ هزار ریال افزایش یافته است.
این تولید کننده خاطرنشان کرد: میزان سهمیه نهاده طیور که به مرغداری های تخصیص می یابد حداکثر بین ۳۵ تا ۴۰ درصد نیاز مرغداری ها است و بقیه نیاز نهاده باید بازار با قیمت گران و به زحمت تهیه شود.
اسماعیل پور افزود: در گذشته تأمین و توزیع نهاده در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود، اما در ۲ سال قبل با سپردن وظیفه خرید و تأمین نهاده به وزارت صنعت، معدن و تجارت، و توزیع بر عهده وزارت جهاد کشاورزی، مرغداری ها با مشکل مواجه گشتند.
وی بیان نمود: وزارت جهاد کشاورزی چون تولید کننده است در تأمین و خرید نهاده خوب عمل می کرد، ولی وقتی خرید بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت، وزارت جهادکشاورزی دیگر اختیاری برای تأمین ندارد و مشکلات امروز به وجود آمد.
وی تصریح کرد: آبان سال جاری یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان سمنان انجام شد که در مدت مشابه سال قبل میزان جوجه ریزی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه بود.
این تولید کننده عنوان کرد: کاهش جوجه ریزی فقط مشکل استان سمنان نیست و تولیدکنندگان در سرتاسر کشور گرفتار مشکل هستند.
وی افزود: مشکل نهاده سبب شده تا مرغ از لحاظ وزنی افت کند و افت وزن و کمبود مرغ در بازار در کنار هم باعث التهاب بازار شده است.
اسماعیل پور خاطرنشان کرد: حالا به سبب کمبود نهاده هر مرغ به وزن ۲کیلو و ۲۰۰ گرم کاهش یافته است و به عبارتی هر مرغ گوشتی ۸۰۰ گرم افت وزنی دارد که جمع این افت وزن ها تولیدکننده را گرفتار خسارت می کند.
وی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر خرید نهاده، وظیفه قیمت گذاری را بر عهده دارد که قیمت گذاری کنونی برای گوشت مرغ از جانب اتحادیه مرغداران و حتی وزارت جهاد کشاورزی با عنایت به هزینه تمام شده تولید قابل قبول نیست.
این تولید کننده اظهار داشت: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت قیمت گذاری مرغ را انجام می دهد باید ۱۰۰ درصد نهاده شامل دارو، واکسن و مکمل را برای تولید کننده تأمین و سپس نرخ تعیین کند و در این صورت تولیدکننده هم تابع تصمیمات است.
وی اظهار داشت: قیمت واکسن طیور پنج برابر، قیمت دارو چهار برابر و قیمت نهاده هم افزایش یافته است و قیمت تصویب شده برای مرغ هیچ گونه تناسبی با قیمت تمام شده تولید مرغ ندارد و همین نبود تناسب تولیدکننده را گرفتار مشکلات جدی کرده و نتیجه اش کاهش جوجه ریزی و کمبود مرغ در بازار شده است.
وی خاطرنشان کرد: برای تأمین نیاز بازار استان سمنان ۲۵ درصد تولید مرغداران در بازار استان سمنان عرضه می شود و برای این دستورالعمل تصویب شده ضمانت اجرایی تعریف شده و اگر تولید کننده از دستورالعمل پیروی نکند حواله صادر نمی گردد، اما نکته این است که میزان تولید کم شده و جوابگوی نیاز نیست.
این تولیدکننده اضافه کرد: در گذشته ۳۰ تا ۴۰ ماشین حمل گوشت مرغ به سمت تهران می رفت، اما حالا به زحمت ۲ ماشین به تهران ارسال می شود.آشفتگی در بازار عرضه مرغ و تخم مرغ استان سمنان
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان اظهار داشت: طی روزهای اخیر عرضه مرغ و تخم مرغ با قیمت مصوب در شهرستان های استان با مشکل روبرو شده است.
مهدی سلامتی خاطرنشان کرد: جلسه ای به منظور اقدامات فوری و موثر در این عرصه با حضور دستگاههای اجرایی متولی برگزار و مصوبات ویژه ای اتخاذ و مقرر شد تا تأمین تخم مرغ به قیمت مصوب توسط سازمان جهاد کشاورزی و بر مبنای اعلام نیاز از جانب سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد.
وی افزود: مقرر شد ذخیره مرغ منجمد در شهرستان های استان به منظور تأمین نیاز مردم در دستورکار باشد.
وی بیان نمود: خروج تخم مرغ بدون مجوز از جانب سازمان جهاد کشاورزی ممنوع می باشد و نیروی انتظامی باید از خروج مرغ بدون هماهنگی با جهاد کشاورزی جلوگیری کند.
سلامتی عنوان کرد: در صورت تخلف در این عرصه، برای افراد خاطی پرونده تشکیل و به تعزیرات ارسال و در کمتر از ۲۴ ساعت رای صادر خواهد شد.


توزیع مرغ و تخم مرغ در استان سمنان بر مبنای نرخ مصوب باشد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان اظهار داشت: توزیع مرغ و تخم مرغ بر مبنای نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار کشور به قیمت۴ ۲۰ هزار ریال در استان، لازم الاجراست.
علیرضا شریفی نژاد با اشاره به اینکه افزایش قیمت عرضه مرغ در استان های همجوار و ارزانی این محصول در استان یکی از عوامل اصلی ایجاد تقاضای کاذب در استان است، اظهار داشت: لازم است تا در استان در بحث توزیع مرغ و تخم مرغ بر مبنای نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار کشور اهتمام جدی وجود داشته باشد و در این میان بطور قطع با پیگیری دوجانبه بحث پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان و حقوق مرغداران هم در دستور کار است.
وی تصریح کرد: امروز مدیریت بازار باید از حالت متمرکز بیرون برود و مدیریت غیرمتمرکز و با حضور موثر فرمانداران و سایر دستگاههای ذیربط در شهرستان های استان سمنان در دستور کار قرار گیرد تا شیب قیمتی بوجود آمده با تأمین بیشتر از نیاز و تقاضا در استان از بین رفته و طی روزهای آتی شاهد ثبات در بازار مرغ و تخم مرغ در استان باشیم.
شریفی نژاد از تخصیص ۱۰۰ تن مرغ منجمد برای استان سمنان و نبود مشکل در تأمین مرغ منجمد در استان اطلاع داد و خاطرنشان کرد: استان سمنان در تولید مرغ گرم هم ظرفیت بالایی دارد و با همراهی مرغداران می توان این مشکل را رفع کرد.


نقص در زنجیره تولید، عامل آشفتگی بازار مرغ و تخم مرغ
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان نبود توزیع مناسب نهاده ها را از علل تعویق در جوجه ریزی، کشتار و عرضه مرغ عنوان نمود و بیان داشت: سهمیه ۲۰ درصدی تحویل مرغ از جانب مرغداران وجاهت ندارد و نیاز است این حوزه مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان عنوان کرد: با همراهی فعالان صنعت مرغداری، در آینده بر مبنای ظرفیت و متناسب با تخصیص نهاده به مرغداری ها، تخصیص سهمیه الزامی تحویل مرغ از جانب مرغداری ها به منظور حفظ آرامش بازار باید در دستور کار قرار بگیرد.
وی از پیگیری برای تأمین مرغ مورد نیاز در شرق استان سمنان از استان های همجوار اطلاع داد و اظهار داشت: شهرستان های استان نیاز است تا در برهه کنونی برای تأمین مرغ مورد نیاز شهروندان به صورت پشتیبان یکدیگر وارد عمل شوند و شهرستان هایی که مازاد سهمیه دارند نسبت به تحویل این سهمیه به شهرستان های متقاضی اقدام نمایند تا بزودی شاهد تعادل در عرضه و تقاضا و ثبات در بازار مرغ و تخم مرغ در استان باشیم.


تامین ۶۳ تا ۶۵ درصد نیاز مرغداران به نهاده طیور
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: از آغاز فروردین ۹۹ تابحال ۱۲۶ هزار تن نهاده دامی در میان دامداران و مرغداران استان توزیع شد.
سید حسن میرعماد اظهار داشت: سال جاری ۳۵ هزار تن سویا در میان مرغداران استان سمنان توزیع شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان نمود: ۶۳ و ۶۵ درصد از ذرت و سویا مورد نیاز مرغداران برای خوراک طیور استان سمنان تأمین شده است و در یک ماه گذشته هم روند تأمین و توزیع نهاده های دامی در استان سرعت خوبی گرفته است.
تخصیص ۲۵ درصد تولید مرغداری های داخل استان سمنان برای بازار استان
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار داشت: ۲۵ درصد از تولید مرغداری های استان به منظور تأمین نیاز مردم این استان به گوشت مرغ اختصاص یافت.
حمیدرضا حسینی در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: برای حفظ ثبات قیمت و تأمین نیاز مردم استان سمنان به گوشت مرغ مقرر شد هر مرغداری فعال در استان ۲۵ درصد تولید خویش را در داخل استان عرضه نماید.
وی افزود: ۴۰۰ مزرعه پرورش مرغ گوشتی در استان سمنان فعال است که ظرفیت اسمی این واحدها تولید ۱۰ میلیون قطعه در هر دوره است.
وی بیان نمود: هر دوره جوجه ریزی به صورت متوسط هشت هفته به طول می انجامد و در هر واحد مرغداری در سال چهار دوره جوجه ریزی انجام می شود.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان عنوان کرد: مرغ تولیدی در استان مازاد بر نیاز استان است و ۲۰ درصد تولید مرغ استان جوابگوی نیاز است و مابقی مرغ تولیدی استان سمنان در بازار استان های همجوار مانند تهران عرضه می شود.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار داشت: نزدیک به ۱۲ میلیون قطعه جوجه ریزی در نیمه نخست سال جاری انجام شد در حالیکه در مدت مشابه سال قبل ۱۵ میلیون قطعه در استان انجام شده بود.
وی افزود: یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در شهریور سال جاری برای تأمین گوشت مرغ استان انجام شد که این میزان جوجه ریزی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد کاهش پیدا کرد.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان بیان نمود: در شهریور سال قبل یک میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در استان سمنان انجام شد.
وی افزود: نوسان های قیمت در بازار مانند نوسان قیمت نهاده و انتشار کرونا در کاهش جوجه ریزی در نیمه نخست سال جاری موثر بوده است.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان بیان نمود: ظرفیت اسمی تولید سالانه مرغداری های استان ۴۰ میلیون قطعه است.


تولید ۲۵ هزار تن گوشت مرغ در استان سمنان
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: نیمه نخست سال جاری ۲۵ هزار تن گوشت مرغ در استان سمنان تولید شد که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد این میزان تأمین کننده کل نیاز استان است و بقیه تولید در بازار استان های همجوار عرضه می شود.
مصطفی شاه حسینی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ۶۰ تا ۷۰ درصد تولید گوشت مرغ استان سمنان مازاد بر نیاز است و در بازار استان های همجوار مانند تهران عرضه می شود و به سبب عرضه در پایتخت و نقش آفرینی بعنوان استان معین تهران، سمنان نقشی مهم و تأثیر گذار در تنظیم بازار دارد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: استان سمنان سهم ۲ تا سه درصدی از تولید مرغ کشور دارد و در ثبات و حفظ آرامش بازار نقش آفرین است.
وی عنوان کرد: استان سمنان یکی از قطب های تولید مرغ و تخم مرغ کشور و به لحاظ شیوع بیماری های پرندگان از استان های پاک کشور به حساب می آید.
وی بیان نمود: برپایه آخرین آمار، متوسط سرانه مصرف گوشت مرغ در کشور به ازای هر یک نفر در سال ۲۸ کیلوگرم است و در استان سمنان هم سرانه مصرف نزدیک به سرانه کشوری است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: ۶ ماه نخست سال جاری ۱۴ هزار تن تخم مرغ در استان تولید شد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: متوسط مصرف سرانه تخم مرغ در کشورهای توسعه یافته بیشتر از ۱۵ کیلوگرم و در ایران به ازای هریک نفر در سال ۱۱ کیلوگرم است و باید تلاش شود تا سرانه مصرف تخم مرغ به استانداردهای جهانی نزدیک شود.

احتکار خانگی عامل اصلی کمبود مرغ در بازار استان سمنان
مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان اظهار داشت: روزانه نزدیک به ۳۰ تن گوشت مرغ تازه و منجمد به منظور حفظ آرامش بازار استان توزیع می شود که از این میزان توزیع روزانه بین ۱۷ تا ۲۰ تن گوشت مرغ تازه است.
سید مهدی برهانی در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ تن گوشت مرغ منجمد هم در بازار استان سمنان عرضه می شود و نرخ تصویب شده قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم در ستاد تنظیم بازار ۲۰۴ هزار ریال و مرغ منجمد 145 هزار ریال است.
وی عنوان کرد: در زمان حاضر بازار استان سمنان با کمبود مرغ و تخم مرغ مواجه می باشد و جلسه ای برای سامان بخشی به بازار مرغ و تخم مرغ استان سمنان تشکیل شد که با ابلاغ دستورالعمل های تصویب شده بازار باردیگر به آرامش خود باز می گردد.
وی بیان نمود: در حالت عادی نیاز مردم استان سمنان به گوشت مرغ کمتر بوده، اما این روزها با شنیدن شایعات کمبود گوشت مرغ در بازار، مردم دست به خرید هیجانی زدند که همین عامل بر التهاب بازار افزوده است.
مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان بیان نمود: تیم های نظارتی به منظور برخورد با تخلف های صنفی مانند گرانفروشی، عدم درج قیمت و عدم ارائه فاکتور به صورت مستمر بر بازار نظارت می کنند.
وی خاطرنشان کرد: ۲ تیم در شهر سمنان و در مجموع پنج تیم در سرتاسر استان برای تظارت بر بازار عرضه مرغ و تخم مرغ فعال است و تا این لحظه تخلفی بعنوان گرانفروشی در مراکز عرضه مرغ در استان سمنان محرز نشده است.
مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان تصریح کرد: واحدهای صنفی خرده فروش مرغ و تخم مرغ را برپایه فاکتور خرید و مطابق قانون با افزودن درصدی سود تعیین شده در بازار عرضه می کنند.
استان سمنان جزو قطب های تولید مرغ در کشور به حساب می آید که برپایه میزان تولید و اشتغالزایی حرف برای گفتن دارد و کمبود مرغ زنگ خطری برای تهدید امنیت غذایی، اقتصادی و اشتغالزایی است.
برنامه ریزی هدفمند و پشتیبانی از تولیدکننده و ارتقای دانش اقتصادی خانواده ها با کمک آگاهی بخشی به جامعه از راه رسانه می تواند التهاب را از بازار دور کند و به سمت خودکفایی و رونق و جهش تولید پیش ببرد.

منبع:

1399/09/06
16:53:44
5.0 از 5
1158
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش