دستاوردهای سفر وزیر نیرو به عراق

دستاوردهای سفر وزیر نیرو به عراق سفر وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران در صدر هیاتی بلندپایه به عراق و رایزنی با مقامات عالی این کشور دستاوردهای مثبت و موفقیت آمیزی را به ویژه در زمینه امور بانکی و تجاری بین دو کشور به همراه داشت.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران و هیات بلندپایه همراه بامداد سه شنبه در سفری یک روزه وارد عراق شد و به ترتیب با «ماجد حنتوش» وزیر برق، «علاء احمد الجبوری» وزیر تجارت، « مصطفی مخیف» رئیس بانک مرکزی و «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق دیدار و گفت و گو کرد.
در دیدارهای فشرده اردکانیان و هیات همراه متشکل از مسئولان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نفت، بانک مرکزی و امور خارجه مذاکرات خوبی در زمینه های اقتصادی، تجاری، انرژی و بانکی صورت گرفت و وزیر نیرو بعد از دیدار با وزیر تجارت عراق از فعال شدن کمیسیون عالی مشترک همکاری اقتصادی و تجاری بین ایران و عراق در هفته های آتی در تهران پس از وقفه شش ساله آگاهی داد.
وی اظهار داشت که هیاتی تخصصی از دولت عراق در این اجلاس شرکت می کند و در مقابل دولت و بخش خصوصی ایران رایزنی های سازنده ای برای توسعه هرچه بیشتر مناسبات دو جانبه با طرف عراقی برگزار خواهند کرد.
اردکانیان اظهار داشت که ریاست کمیسیون از جانب جمهوری اسلامی ایران بر عهده وزارت نیرو و از جانب جمهوری عراق بر عهده وزارت تجارت این کشور است.
وزیر تجارت عراق نیز به نوبه خود با ابراز خرسندی از سفر هیات ایرانی که با هدف بسترسازی برای برگزاری هرچه موفق تر اجلاس کمیسیون عالی مشترک همکاری ایران و عراق صورت گرفت، اظهار داشت: این اجلاس در دو هفته آتی در تهران برگزار می گردد.
در کنار این رویداد مهم که پس از وقفه ای شش ساله اتفاق خواهد افتاد، توافقات خوب و بسیار مهم دیگری نیز در بخش برق و به ویژه بانکی صورت گرفت و وزیر نیرو در آخر رایزنی های فشرده و طولانی خود با مقامات بلندپایه عراقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از موفقیت آمیز بودن این رایزنی ها سخن گفت و اشاره کرد: گفت وگوهای نزدیک و فشرده ای صورت گرفت و به دنبال آن تصمیمات خوبی گرفته شد.
وزیر نیرو کشورمان در ادامه با اشاره به دستاورد گفت وگوهایش با مقامات عراقی در زمینه برق نیز اظهار داشت: درباب پروژه های بازسازی صنعت برق عراق توافقات خوبی صورت گرفت و دو پروژه مهم در زمینه «کاهش تلفات انرژی در شبکه توزیع برق» و همین طور «بازسازی تجهیزات لطمه دیده برق» عراق نهایی شد.
اردکانیان در مورد صادرات برق و گاز به عراق و حساب های فیمابین نیز اشاره کرد: با وجود محدویت هایی که در این خصوص وجود دارد خوشبختانه وزارت برق عراق و مقامات این کشور موفق شدند بخش قابل توجهی از مطالبات شرکت «توانیر» و قسمتی از مطالبات «شرکت ملی گاز» را پرداخت کنند.
وزیر نیرو با اشاره به ترتیبات جدید مالی به وجود آمده پس از اختتام رایزنی هایش با مقامات عراقی افزود که با این ترتیبات جدید امیدواریم با سرعت بیشتری از منابع مالی موجود خود در عراق برای خرید کالاهای اساسی و سایر اقلامی که مورد نیاز هست در آینده نزدیک استفاده نمائیم.
هیات های جمهوری اسلامی ایران و عراق در آخر گفت وگوهای فشرده روز سه شنبه خود صورتجلسه توافقات حاصله دو کشور در امور بانکی را امضا کردند.
اختصاص پول برای خرید واکسن کرونا از اروپا از محل منابع مالی ایران در عراق دیگر دستاورد سفر وزیر نیرو به عراق بود و وی دراین باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت که توافقات خوبی هم برای برداشت از منابع مالی ایران در عراق با مقامات این کشور بمنظور پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا از اروپا از محل منابع مالی موجود ایران در عراق صورت گرفته است.
اردکانیان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای منابع مالی خوبی در خارج کشور همچون عراق است افزود که وزارت بهداشت کشور با رعایت مجموعه ملاحظاتی که هست درصدد خرید دوز مورد نیاز واکسن کرونا از شرکت اروپایی است و هزینه آن از محل این منابع مالی پرداخت خواهد شد.
در مجموع سفر وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و هیات بلندپایه همراه وی به بغداد در سایه رایزنی ها و پیگیری های فشرده به دستاوردها و توافقات خوبی رسید که در سایه تداوم پیگیری مجدانه آن از طرف ایران و عراق می تواند درآینده نوید بخش گشایش ها و افق های روشنی به ویژه در بخش بانکی برای ایران باشد.


1399/10/11
00:40:03
5.0 از 5
1074
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش