انتقاد به خلاء تسهیلات در بخش ساخت وساز

هفت ماه گذشت بانک ها به روی خودشان نیاوردند!

هفت ماه گذشت بانک ها به روی خودشان نیاوردند! بنظر می رسد بی میلی بانک ها در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن امسال نیز دیده می شود؛ تا جایی که صدای نمایندگان مجلس درآمد. این در حالیست که طبق قانون بودجه 1400 بانک ها باید وامهای 20 ساله به حوزه ساخت و ساز پرداخت کنند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، با گذشت حدود هفت ماه از سال جاری ظاهرا هنوز بانک ها به تکلیف خود در ارائه انواع تسهیلات ساخت و نوسازی مسکن طبق قانون بودجه ۱۴۰۰ عمل نمی کنند تا جایی که نمایندگان مجلس در نامه ای به صالح آبادی ـ رئیس کل بانک مرکزی ـ ضمن اشاره به عدم اجرای کامل و صحیح جزء ۱۰ از بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ خواهان پیگیری و نظارت جدی بر این مساله شدند.
طبق جزء ۱۰ از بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کلیه بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند برای راه اندازی و نوسازی چهارصد هزار واحد مسکن روستایی و شهری در شهرهای کمتر از بیست و پنج هزار نفر جمعیت و هشتصد هزار واحد مسکن شهری (با اولویت محلات و مناطق محروم) نسبت به پرداخت سه میلیون و ششصد هزار میلیارد (۳.۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تسهیلات ساخت مسکن (معادل بیست درصد (۲۰%) تسهیلات نظام بانکی) به افراد واجد شرایط اقدام نمایند.
باتوجه به این بخش از قانون بودجه ۱۴۰۰ به هر واحد مسکونی ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات اختصاص می یابد. این در حالیست که شورای پول و اعتبار از اوایل خردادماه امسال بانک ها را مکلف به پرداخت تسهیلات ساخت تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان برای مسکن شهری و ۱۰۰ میلیون تومان برای مسکن روستایی کرد. یعنی اگر به تمامی ۱.۲ میلیون واحد تکلیفی، وام پرداخت گردد مبلغ کل تسهیلات ۲۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد؛ در صورتیکه قانونگذار بانک ها را مکلف به پرداخت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان کرده است.
البته اواخر فروردین امسال محمود شایان ـ مدیرعامل بانک مسکن ـ اعلام نمود که سقف وام ساخت مسکن در تهران و کلانشهرها برای آن دسته از انبوه سازانی که از فناوریهای نوین استفاده کنند ۴۵۰ میلیون تومان خواهد بود. اما سوال این است که مگر چند واحد مسکونی توسط انبوه سازان مطابق فناوریهای نوین راه اندازی می شود؟
در سال های اخیر از طرف فعالان صنعت ساختمان همیشه بر تعهد بانک ها به پرداخت ۲۰ درصد از تسهیلات خود به بخش مسکن تاکید شده اما گفته می شود به سبب طولانی بودن دوره بازپرداخت وامهای مسکن، بانک ها علاقه ای به این نوع تسهیلات نشان نمی دهند و حداکثر ۵ درصد از وامهای خودرا به بخش مسکن اختصاص می دهند.
واضح است که امسال نیز ظرفیت راه اندازی ۱.۲ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود ندارد. کل میزان ساخت و ساز کشور در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ برمبنای پروانه های صادره ۳۵۳ هزار و ۴۰۷ واحد بوده که آمار زمستان ۱۳۹۹ هنوز اعلام نشده اما اگر در زمستان نیز برای حدود ۱۰۰ هزار واحد پروانه صادر شده باشد کل واحدهای احداثی در سال قبل حدود ۴۵۰ هزار واحد بوده است. شواهد و قرائن حاکی از آنست که ساخت و ساز در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل کم شده و در شهر تهران ۱۸ درصد نسبت به سال قبل افت کرده است.
با این اوصاف احیانا در شش ماهه نخست سال جاری بانک ها در بهترین حالت به حدود یک سوم تعهد خود درباب پرداخت تسهیلات ساخت مسکن عمل کرده اند؛ تازه اگر همه واحدهای درحال ساخت از تسهیلات بهره برده باشند که طبیعتا بطور کامل این مساله محقق نشده است.
فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان ـ می گوید: تنها راه تامین مسکن کشور به کارگیری توان بخش خصوصی است و دولت توانایی ساخت و ساز ندارد. اما بخش خصوصی با انواع و اقسام موانع و مشکلات درگیر است. برای یک استعلام ساده حدود دو ماه وقت سازنده را می گیرند. دستگاههای خدمات رسان نیز هزینه های سنگینی را مطالبه و هر از گاهی خدمات خودرا قطع می کنند. نظام بانکی هم که مقرر است ۲۰ درصد تسهیلات خودرا به حوزه مسکن اختصاص دهد هیچگونه رغبتی برای پرداخت این نوع وام ندارد و تنها بانک مسکن به پرداخت تسهیلات مسکن می پردازد که به هیچ عنوان منابع آن پاسخگوی این بخش نیست.
بگفته پورحاجت، نظام بانکی باید حدود دو برابر مبالغ واریزی از طرف متقاضیان، منابع به ساخت پروژه های مسکونی اختصاص دهد. این در حالیست که کل وامی که تا کنون بوسیله بانک مسکن برای پروژه های اقدام ملی اختصاص یافته یک سی و پنجم رقمی است که متقاضیان واریز کرده اند.
شرایط فعلی حاکی از آنست جای خالی بانک ها در پروژه اقدام ملی که حالا به جهش تولید و تامین مسکن وصل خواهد شد احساس می شود. تسهیلات مسکن ملی به ۲۵۰ میلیون تومان بالا رفته که اگر مشکلات اولیه همچون دریافت پروانه ساختمانی از طرف شهرداری ها اجازه پیشرفت کارها را بدهد و تسهیلات هم به داد پروژه برسد با ۲۵۰ میلیون تومان می توان طرح را به مرحله مناسبی از پیشرفت رساند. اما احیانا با این رویه تسهیلات بانکی حکم نوشدارو پس از مرگ سهراب را در پروژه مسکن ملی ایفا خواهدنمود.
تا اواسط شهریورماه طبق اعلام بانک مسکن از ۸۶۴۰ میلیارد تومان آورده متقاضیان ۲۸۴۰ میلیارد تومان آن برای راه اندازی پروژه های طرح اقدام ملی مسکن به حساب سازندگان واریز شده و ۲۴۴ میلیارد تومان نیز تسهیلات بانکی بوده که هیچ تناسبی با مقدار آورده متقاضیان ندارد.
رکود ساخت و ساز ناشی از کاهش توان متقاضیان مصرفی و شکل اجرائی نگرفتن قانون جهش تولید و تامین مسکن تا کنون به صورتی عملکرد ضعیف بانک ها در بخش مسکن را توجیه می کند اما اگر قرار باشد طبق قانون جهش تولید و تامین مسکن که ثبت نام آن از فردا شروع خواهد شد سالیانه یک میلیون واحد مسکونی راه اندازی شود، بانک ها دیگر نمی توانند از زیر بار پرداخت وامهای حوزه مسکن شانه خالی کنند.1400/07/27
09:26:45
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش